Polskie Radio

"Piaskownica" Piotra Machalicy w Teatrze Atelier

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 22:00
To już trzeci tydzień 22 Sopockiego Lata Teatralnego! (czas na wakacjach jest nieubłagany, próbujemy za nim nadążyć). Zaczynamy go wspólnie z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej, nadając po wielu latach audycję z samego Klubu Atelier.
Audio
  • Maja Komorowska, Piotr Machalica i inni goście Barbary Marcinik (Magazyn Bardzo Kulturalny/ Trójka)
Piotr Machalica
Piotr MachalicaFoto: materiały promocyjne/P. Trzepizur-Sosnowska

Okoliczności naszej wizyty w Atelier są szczególne: tradycyjnie patronujemy Teatrowi Atelier, ale także nowy program Piotra Machalicy otrzymał Trójkowy Znak Jakości. Piotr Machalica – dyrektor artystyczny Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie – mniej gra (nie licząc częstochowskiego teatru, ale nam to nie wystarcza!). Mieliśmy okazję spotkać się z aktorem tuż przed premierą spektaklu muzycznego (recitalu/koncertu), będącego zarazem premierą płyty pod tym samym tytułem.

Recitalowi towarzyszy płyta pod Trójkowym patronatem. Recitalowi towarzyszy płyta pod Trójkowym patronatem.

 Przy Klubie Atelier znajduje się Kulturalna Plaża Trójki, a Sopot jest Trójkową Morską Stolicą.

...a tak otwieraliśmy min. Kulturalną Plażę Trójki w Sopocie przed Klubem Atelier 2 maja tego roku:) (fot. D. Trojanowski) ...a tak otwieraliśmy min. Kulturalną Plażę Trójki w Sopocie przed Klubem Atelier 2 maja tego roku:) (fot. D. Trojanowski)


Kiedy Piotr Machalica rozpoczynał spektakl, my pozostaliśmy w Klubie Atelier ze współgospodarzem wydania – dyrektorem Atelier – Andre Hubnerem Ochodlo i z kierownikiem muzycznym sopockiego Teatru - Adamem Żuchowskim, by porozmawiać min. o rozpoczynających się 24 lipca X Międzynarodowych Spotkaniach z Kulturą ŻydowskąYIDDISHLAND – Pamięci prof. Władysława Bartoszewskiego.

Maja Komorowska Maja Komorowska

 
Wydanie rozpoczął – tradycyjnie – "inny temat". Powróciliśmy na parę minut do Festiwalu Media i Sztuka w Darłowie, gdzie w ubiegłym tygodniu mogliśmy byli spotkać się z aktorami, muzykami, pisarzami – autorami reportaży, naukowcami, ekspertami w różnych dziedzinach, między innymi z: Danutą Stenką, Wojciechem Pszoniakiem, Andrzejem Poniedzielskim, Anią Jopek, Ulą Dudziak, Mariuszem Szczygłem, prof. Katarzyną Kłosińską.

Benefis Wojciecha Pszoniaka w Darłowie (fot: Darłowski Ośrodek Kultury) Benefis Wojciecha Pszoniaka w Darłowie (fot: Darłowski Ośrodek Kultury)

W Darłowie – precyzyjnie – w Darłówku od 5 lat organizowany jest Festiwal jedyny w swoim rodzaju, ryzykownie łączący latem tyle dziedzin i zapraszający do letniskowej dzielnicy miasta kilkadziesiąt znanych postaci, z którymi spotkania niewiele mają wspólnego z typową wakacyjną rozrywką. W pierwszy wieczór Festiwalu miałam zaszczyt prowadzić spotkanie z Panią prof. Mają Komorowską. I – to  Jej głosu słuchaliśmy w pierwszej części spotkania.

Maja Komorowska i Barbara Marcinik podczas festiwalu w Darłowie (fot: Darłowski Ośrodek Kultury) Maja Komorowska i Barbara Marcinik podczas festiwalu w Darłowie (fot: Darłowski Ośrodek Kultury)

Wydanie realizował Andrzej Dubas z Radia Gdańsk, a powstało ono we współpracy z Teatrem Atelier – dziękujemy.

***

Tytuł audycji: Magazyn Bardzo Kulturalny

Prowadzi: Baszka Marcinik

Data emisji:  19.7

Godzina emisji: 19.05 

Czytaj także

Noc z Zeszytami Literackimi w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 04:55
Pierwsze w tym roku wakacyjne, nie wyjazdowe wydanie TPK: w studiu goście, a przed nami stosik książek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to naprawdę było z tą cegłą?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 18:00
- "Podaj cegłę" to obraz, który symbolizuje odbudowywaną Polskę Ludową. Według niektórych interpretacji jest to także ponaglenie do szybszej pracy - mówił w Trójce Zbigniew Buski.
rozwiń zwiń