X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Medycy - jedna z pięciu gwiazdek w koronie uniwersyteckiego orła

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 16:52
Od samego początku istnienia Uniwersytetu Warszawskiego wydział lekarski był jego integralną częścią. Zanim powołano uczelnię w 1816 roku istniała już Szkoła Lekarska założona 7 lat wcześniej.
Audio
  • Historia z indeksem w tle. Wydział medyczny Uniwersytetu Warszawskiego (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Warszawa lata 60. XIX wieku. Widok z wieży kościoła pw. Św. Krzyża na fragment zabudowy ulicy Krakowskie Przedmieście. Na pierwszym planie szpital św. Rocha, który wchłonięty został przez Uniwersytet Warszawski jako klinika uniwersytecka
Warszawa lata 60. XIX wieku. Widok z wieży kościoła pw. Św. Krzyża na fragment zabudowy ulicy Krakowskie Przedmieście. Na pierwszym planie szpital św. Rocha, który wchłonięty został przez Uniwersytet Warszawski jako klinika uniwersytecka Foto: PAP/Reprodukcja/Archiwum Marian Leśniewski

To ona przekształciła się w jeden z wydziałów UW. Tak było aż do 1950 roku, kiedy odgórnie medycynę odłączono od swojej Alma Mater tworząc Akademię Medyczną.

W audycji opowiadamy o historii wydziału, w tym o klinikach, prosektoriach, "domu dla obłąkanych" i zapomnianych uniwersyteckich szpitalach, a także o tym, co robiły na Uniwersytecie… "babki położne".

Przypominamy najsłynniejszych uniwersyteckich medyków, m.in.: Ignacego Fijałkowskiego, Józefa Mianowskiego, Józefa Brudzińskiego, Tytusa Chałubińskiego, Benedykta Dybowskiego, Eleonory Reicher, wybitnych naukowców, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój nauk medycznych. Opowiadamy o studentach - tych znanych nie tylko z pilnej nauki.

Polskie Radio jest patronem obchodów jubileuszu 200-lecia uczelni.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: dr Robert Gawkowski (historyk Uniwersytetu Warszawskiego, członek Komitetu Obchodów 200-lecia UW)

Data emisji: 3.03.2015

Godzina emisji : 23.14

asz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia z indeksem w tle. Uniwersytet w przestworzach

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 14:05
Dzisiejszy kampus główny Uniwersytetu Warszawskiego był świadkiem różnego rodzaju prób wzlotu balonem. Do prób balonowych wykorzystywano wówczas skarpę wiślaną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak kiedyś wyglądało studenckie życie na UW

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 08:59
Pierwsi studenci Uniwersytetu Warszawskiego nie mogli nosić wąsów ani brody. Specjalny inspektor kontrolował ich na kwaterach, a także sprawdzał czy przesiadują w kawiarniach i gospodach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płeć piękna przekracza progi UW

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 11:25
Pierwsze studentki zostały przyjęte na Uniwersytet Warszawski dopiero w 1915 roku. Od tego czasu uczelnia wydała wybitne absolwentki.
rozwiń zwiń