Polskie Radio

Tajemnicza kobieta w życiu Cervantesa. Kim była Magdalena?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 13:00
Niespełna 400 lat po śmierci Miguela de Cervantesa odnajdowane są nowe informacje dotyczące jego życia.
Audio
  • Tajemnicza kobieta w życiu Cervantesa - IAR, E. Wysocka
Miguel de Cervantes
Miguel de Cervantes

Archiwista z Sewilli odnalazł cztery dokumenty świadczące o tym, że pisarz był poborcą Floty Królewskiej i nie żył w wielkiej biedzie, jak dotychczas sądzono. Okazało się też, że otrzymywaną w Andaluzji pensję przekazywał kobiecie, o której istnieniu dotychczas nie wiedziano.

Owa tajemnicza pani nazywała się Magdalena Enriquez i była tzw. biszkopciarką - wyrabiała ciasta. Cervantes własnoręcznie napisał upoważnienie pozwalające kobiecie do odbierania jego pensji. Dlatego można sądzić, że była wdową, bo tylko one mogły osobiście odbierać pieniądze. Jednak później, w pamiętnikach, pisarz ani razu nie wymienia tej osoby.

Dzięki odnalezionym dokumentom okazało się, że ówczesna pensja Cervantesa była wysoka. Dlatego autor Don Kichota nie żył w biedzie. W Andaluzji mieszkał przez 15 lat i w imieniu Filipa II pobierał żyto i owies, które dostarczano królewskiej flocie i ładowano na galeony pływające do Ameryki Południowej.

Jego chlebodawcą był Cristobal de Barros, ówczesny armator i konstruktor okrętów wojennych. Statki Barrosa uczestniczyły między innymi w bitwie morskiej pod Lepanto, w 1571 roku, między chrześcijanami a muzułmanami, w której wziął udział też Cervantes.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: HISTORIA NAUKA
Czytaj także

Historia w smartfonie. Nauka nie musi być nudna!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 11:04
Do nauczania historii powinno podchodzić się problemowo. Wówczas historia staje się nauką o polityce i społeczeństwie, z której można wyciągnąć analogie do dzisiejszych wydarzeń - uważa Rober Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stulecie Legionów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 12:30
3 sierpnia 1914 roku w krakowskich Oleandrach powstała Pierwsza Kompania Kadrowa, która potem zmieniła się w Legiony Polskie. Rozpoczynają się obchody stulecia Legionów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kamień milowy" dla polskich kryptologów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 07:50
Gościem audycji "Naukowy zawrót głowy" będzie prof. Ryszard Jachowicz z Politechniki Warszawskiej. Naukowiec opowie o prestiżowym wyróżnieniu przyznanym polskim matematykom, którzy złamali kod Enigmy.
rozwiń zwiń