Polskie Radio

Etiopskie szkoły oświetlone przez polskie solary

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 17:21
Dzięki Polskiej Pomocy już kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Etiopii może się uczyć przy dobrym oświetleniu. Instalacje baterii słonecznych obserwował Jarosław Kociszewski, specjalny wysłannik Polskiego Radia
Audio
  • Polska pomoc dla szkół w Etiopii (Świat w jedynce/Jedynka)
Bazar Markato w Addis Abebie
Bazar Markato w Addis AbebieFoto: Jarosław Kociszewski/Polskie Radio

Tysiące szkół w Etiopii nie ma dostępu do prądu. Na pobszarach wiejskich ma to ogromne znacznie, tam bowiem nauka odbywa się najczęściej po pracy tj. wieczorami lub nocą. Już od dwóch lat, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej we współpracy z programem Polskiej Pomocy, Ministerstwa Spraw Zagranicznych instaluje w szkolach podstawowych na południu kraju baterie słoneczne.

Jak dotychczas działają one w ponad 150 szkołach, w których uczy się pond 40 tysięcy dzieci.Solary przedłużają czas, przez który uczniowie i nauczyciele mogą korzystać ze szkoły.

Systemy instalowane przez PCPM są bardzo proste. Panel słoneczny, akumulator i kilka żarówek ledowych. Pozwala to oświetlić dwie klasy. Zazwyczaj jest to jedyne światło w promieniu wielu kilometrów. Jak powiedział Wojciech Wilk, prezes PCPM, rośnie zainteresowanie szkół instalacją solarr: - Mamy nadzieję w ciągu kolejnego roku oświetlić dalsze 250 szkół, co powinno pokryć potrzeby na mniej więcej 10% terytorium Etiopii. Pozostałych 90% terytorium Etiopii nadal czeka na taką pomoc i mamy nadzieję tym się zajmować podczas kolejnych lat.

Do tej pory Polska Pomoc wydała na oświetlenie i książki dla szkół w Etiopii około miliona złotych.

Czytaj także

Wiele milionów głoduje w Afryce: "Trzeba się spieszyć"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 12:54
Afryka woła o pomoc - apeluje Caritas Polska ogłaszając kolejną już zbiórkę na rzecz poszkodowanych w wyniku suszy, najgorszej od 60 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etiopia: państwo wielu tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 16:37
- W każdym miejscu w Etiopii można znaleźć coś fascynującego i tajemniczego - zachęca do podróży do tego afrykańskiego kraju podróżniczka Martyna Rutkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci w Etiopii uczą się w nocy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 17:58
Dlatego tak bardzo potrzebne jest tam sztuczne światło. To jednak, ze względu na słabo rozwiniętą infrastrukturę energetyczną, w wielu regionach tego kraju jest towarem deficytowym. Sytuację starają się poprawić pracownicy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ethio-jazz - bunt etiopskiej duszy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 18:50
Dla Etiopczyków tekst jest ważniejszy niż muzyka. Dużo czasu im zajęło, by zrozumieć, że komuś, kto nie rozumie słów, utwór może się podobać - mówią goście audycji "Słuchaj świata".
rozwiń zwiń