Polskie Radio

Reportaż "Ten Karski" w konkursie Prix Europa 2015

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 15:00
"Ten Karski" – reportaż Hanny Bogoryja Zakrzewskiej i Magdaleny Skawińskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia został nominowany do konkursu przez Międzynarodową Komisję Preselekcyjną i będzie reprezentował polską radiofonię na Prix Europa 2015.
Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Magdalena Skawińska
Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Magdalena SkawińskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński
Młodzi porównują Jana Karskiego do Jamesa Bonda. Powstał nawet o nim pierwszy utwór hip-hopowy. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go Prezydenckim Medalem Wolności – najważniejszym cywilnym odznaczeniem. Legendarny Emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego z uporem informował świat o Holokauście. Po wojnie został cenionym profesorem Uniwersytetu Georgetown, gdzie wykształcił wielu amerykańskich polityków.
W audycji występują: Beata Budzik, Ewa Juńczyk-Ziomecka, Maria Kędzierowska, Wiesława Kozielewska-Trzaska, Jadwiga Lenoch-Bukowska, Michał Fajbusiewicz, Profesor Stanisław Maria Jankowski, Eugeniusz Smolar, Maciej Wierzyński. W reportażu wykorzystano materiały archiwalne Haliny Szopskiej, Marka Wałkuskiego i Macieja Wierzyńskiego.
Audycja powstała przy współpracy Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.
Reportaż „Ten Karski” zakwalifikował się także do konkursu w kategorii dokumentu radiowego w ramach VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni, otrzymał również nagrodę Srebrnego Melchiora 2015.
Reportażu można wysłuchać za pośrednictwem strony: www.polskieradio.pl.

mat.prasowe/pn/pkur

Czytaj także

Jan Karski - profesor, który płakał

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 07:50
Fizycznie był zaprzeczeniem bohatera, szczupła powłoka nosiła jednak wielką wiedzę i tajemnicę, za które gotów był oddać życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

POWRACA CYKL „SPOTKAŃ Z REPORTAŻEM”

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 13:47
Bohaterkami pierwszego w nowym roku „Spotkania z Reportażem” będą: Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Magdalena Skawińska – twórczynie audycji dokumentalnej „Ten Karski”. W spotkaniu weźmie również udział Marian Marek Drozdowski, autor książki pt. „Jan Karski Kozielewski 1914-2000”. Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zaprasza do warszawskiego Klubu Księgarza w czwartek, 19 lutego o godz. 18.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ten Karski" -reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Magdaleny Skawińskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 15:05
Audycja dokumentalna o Janie Karskim-emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego
rozwiń zwiń