Polskie Radio

Dlaczego mieszkańcy Sudanu przechodzili z chrześcijaństwa na islam?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 19:19
Do XIV wieku królestwo Makurii, leżące na terenie dzisiejszego Sudanu, było dobrze prosperującą chrześcijańską enklawą, sąsiadującą od północy z arabsko-muzułmańskim żywiołem. Kiedy jednak w 1364-66 roku król Makurii podjął decyzję o opuszczeniu Dongoli - stolicy królestwa, mieszkańcy tego miasta zaczęli szybko przechodzić na islam.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: wilhei/pixabay

Fenomen tej bezkrwawej konwersji religijnej i transformacji społecznej bada ekipa polskich specjalistów z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, która zdobyła na ten cel grant ERC (European Research Council) w wys. 1,5 mln euro. Nasi archeolodzy są po pierwszym z czterech sezonów wykopaliskowych i podzielą się wstępnymi wynikami.

Gościem będą dr Dorota Dzierzbicka, terenowy szef misji i Maciej Wyżgoł, członek ekipy.   

***

Do słuchania audycji z cyklu "Eureka" w piątek (12.07) o godz. 19.10 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pakistan. Radykalna mniejszość silniejsza od milczącej większości

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 08:52
- To niestety jest w Pakistanie dość częsta sytuacja, że zbrojna, agresywna grupa mniejszościowa trzyma w ryzach resztę społeczeństwa - mówił w Dwójce Patryk Kugiel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) o ostatnich protestach radykalnych islamistów po uniewinnieniu przez sąd chrześcijanki oskarżonej o bluźnierstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maroko: papież i król zaapelowali o zachowanie wyjątkowego charakteru Jerozolimy

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 17:55
Przebywający w Maroku papież Franciszek podpisał wraz z królem tego kraju Mohammedem VI apel o zachowanie wyjątkowego charakteru Jerozolimy jako świętego miasta trzech religii. Apel ten został podpisany podczas sobotniej wizyty papieża w Pałacu Królewskim w Rabacie.
rozwiń zwiń