Polskie Radio

Rząd bierze się za szarą strefę. Zmiany w kodeksie karnym skarbowym

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 06:48
Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się między innymi nowelizacjami Kodeksu karnego skarbowego i ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, a także uchyleniem ustawy o opodatkowaniu wydobycia gazu łupkowego.
Posiedzenie rządu
Posiedzenie rząduFoto: PAP/Leszek Szymański

Celem nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego jest uszczelnienie systemu podatkowego i zmniejszenie tak zwanej szarej strefy.

W uzasadnieniu projektu ministerstwo sprawiedliwości wskazało, że w tym celu nastąpi między innymi modyfikacja instytucji "czynnego żalu" oraz wydłużenie okresów przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych. Projekt zakłada też, że przestępstwem będzie między innymi paserstwo towarów pochodzących z nielegalnej produkcji, podrobionych lub przerobionych znaków akcyzy, a także udostępnianie nieruchomości lub pomieszczeń celem urządzania gier hazardowych.

Egzekucja długu

Przygotowana przez ministerstwo finansów nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wprowadza wiele uproszczeń. To między innymi możliwość wykorzystania elektronicznych doręczeń, ściągania długu z majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka oraz egzekucji z nadpłaty lub zwrotu podatku. Egzekucja długu będzie też możliwa z rachunku bankowego prowadzonego przez Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową oraz z rachunków papierów wartościowych.

Gaz łupkowy

Rząd rozpatrzy też przygotowany przez resort finansów projekt przepisów uchylających wprowadzony w 2014 roku specjalny podatek węglowodorowy. Miał on zapewnić budżetowi państwa przychody z wydobycia gazu łupkowego. Autorzy uzasadnienia wskazują, że wbrew prognozom nie nastąpił w Polsce rozwój wydobycia gazu łupkowego, a podstawowym źródłem błękitnego paliwa pozostają konwencjonalne złoża gazu ziemnego. Wskazano też, że znajdujące się na terytorium Polski złoża łupkowe nie dają wystarczających możliwości ich gospodarczej eksploatacji.

Rada Ministrów rozpatrzy też projekt nowelizacji ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

mg

Czytaj także

Grzywna, a nawet więzienie. Wysokie kary za cofanie liczników

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 16:47
Rząd przyjął zmiany w prawie, które mają ukrócić oszukańczy proceder cofania liczników w używanych samochodach. W myśl projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i Kodeksu karnego, za każde cofnięcie licznika będzie grozić kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rząd przyjął autopoprawkę do projektu noweli Kodeksu karnego

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 16:28
Zaostrzenie zasad odpowiedzialności karnej wobec wielokrotnych recydywistów i surowsze zasady wymierzania kar wobec sprawców przestępstw przeciw wolności seksualnej - przewiduje autopoprawka do projektu nowelizacji Kodeksu karnego przyjęta we wtorek przez rząd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa ustawa ma zlikwidować plagę zatorów płatniczych

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 17:43
- To jedna z najważniejszych ustaw dotyczących polskiej gospodarki przyjęta w tej kadencji Sejmu - mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Chodzi o ustawę przeciwdziałającą zatorom płatniczym, czyli pladze, która skutecznie blokuje potencjał polskich firm i negatywnie wpływa na ich rozwoj.
rozwiń zwiń