Polskie Radio
Section05
szara strefa

Rynek nielegalnych papierosów. Francja liderem, Polska w czołówce krajów skutecznie walczących z tym procederem

Francja jest niechlubnym liderem w UE jeśli chodzi o sprzedaż nielegalnych papierosów. Kraj ten odpowiada za około połowę konsumpcji wśród 27 państw członkowskich - wynika z zaprezentowanego w Brukseli raportu audytorsko-doradczej firmy KPMG dla Philip Morris International (PMI). W czołówce krajów walczących z tym procederem i osiągających sukcesy jest z kolei Polska, obok Grecji, Portugalii i Rumunii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel papierosy ŚWIAT Francja Europa

Eksperci: czasy są zbyt trudne żeby wprowadzać pełne oskładkowanie wszystkich zleceń

Pełne oskładkowanie wszystkich umów zlecenia spowoduje przejście sporej grupy pracujących w ten sposób do szarej strefy. Niestety większość Polaków, głównie młodych, nie traktuje składek odprowadzanych na przyszłą emeryturę jako oszczędności. Uważają, że to tylko obciążenie i strata pieniędzy, które mogliby a bieżąco wydać.  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Piotr Maszczyk wykładowca z SGH i dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura składka zus oszczędzanie zatrudnienie

Jakie są straty globalnej gospodarki z powodu nielegalnego handlu? Zobacz raport tygodnika "The Economist"

Światowe Forum Ekonomiczne szacuje, że straty gospodarcze wynikające z nielegalnego handlu są równoważne 3 proc. światowego PKB. Pokolenie Z wykazuje większą tolerancję dla kupowania nielegalnych towarów – wynika z raportu przygotowanego przez tygodnik "The Economist" i zaprezentowanego także w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nielegalne treści przestępczość gospodarcza cyberprzestępczość e-commerce split payment

Rośnie szara strefa w Rosji. Niemieckie produkty można kupić w sklepach. "Sankcje nie działają"

Nałożone na Rosję sankcje miały pozbawić mieszkańców tego kraju wielu zachodnich dóbr konsumpcyjnych, jednak dzięki rosnącej szarej strefie w handlu dostępnych jest wiele produktów, także z Niemiec - alarmuje portal magazynu "Focus". Według publikacji "dobrze prosperująca szara strefa" powoduje, że na przykład słodycze Haribo nadal są dostępne w Moskwie, Petersburgu i innych rosyjskich miastach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja sankcje embargo import dostawa handel Niemcy

Eksperci: budżet państwa ma się nieźle, ale planowane wydatki mogą pochłonąć całą nadwyżkę

Obecna sytuacja budżetu jest dobra. W zwykłych okolicznościach nadwyżka mogłaby być uznana za wystarczającą. Jednak w drugiej połowie roku pojawią się większe wydatki, związane z polityką energetyczną czy z wynagrodzeniami, które ją w całości pochłoną. Trzeba też pamiętać, że mniejsze będą wpływy z obniżonego PIT - mówili goście audycji "Rządy pieniądza": Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, i Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy budżet Polski Ministerstwo Finansów dochody wydatki

Koniec z nielegalnym importem odpadów. System SENT zwiększy wykrywalność szarej strefy

Wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte Systemem Elektronicznego Nadzoru Transportu SENT - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Regulacja ma zacząć obowiązywać od 1 lutego 2022 r. Pozwoli to na większą możliwość wykrywania nielegalnego importu odpadów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gospodarka odpadami import ministerstwo klimatu Krajowa Administracja Skarbowa rejestracja

Czy szara strefa w Polsce w 2020 r. wzrosła? Danych brakuje, ale kryzys zawsze temu sprzyja

"Szara strefa w wyjątkowym, pandemicznym roku 2020 prawdopodobnie uległa powiększeniu. Wyniosła między 18 proc. a 20 proc." - napisano w raporcie "Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21", opracowanym przez Global Compact Network Poland. Raport skomentowali szefowie resortu finansów, KAS oraz Totalizatora Sportowego, przedstawiając rozwiązania skutecznie wykorzystane do ograniczania tej części gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek raport

Eksperci: część przedsiębiorców nie akceptuje już zamknięcia gospodarki, niestety przechodzą do szarej strefy

Po roku pandemii i kryzysu w gospodarce część przedsiębiorców nie godzi się już z obostrzeniami i świadomie je łamie, przechodząc do szarej strefy. To może negatywnie wpłynąć na rynek także w przyszłości - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka z Banku Pocztowego i Bogdan Wyżnikiewicz reprezentujący Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa pracodawcy kurs walut