Polskie Radio
Section05
gaz łupkowy

Mariusz Marszałkowski: Ukraina przed wojną była liczącym się eksporterem węgla

- Rzeczywiście te złoża mineralne są obecne na Ukrainie, ale nie tylko złoża tych wszystkich minerałów mają duże znaczenie dla ukraińskiej gospodarki, tylko wszystkie surowce - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Marszałkowski z portalu biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mariusz Marszałkowski Mirosław Skowron ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe węgiel gaz gaz ziemny gaz łupkowy minerały eksport metale ziem rzadkich

Eksperci: aby sankcje powstrzymały rosyjską agresję muszą być drastyczne, ale efekt nie będzie natychmiastowy

Sankcje gospodarcze mają to do siebie, że ich skutki są oddalone w czasie, tym bardziej że Putin szykował się do wojny gromadząc waluty i złoto. Ale chodzi o to aby były bardzo mocne i szybciej nakładane niż obecnie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna 2022 sankcje Unii Europejskiej sankcje USA Ukraina Rosja gaz ziemny gaz łupkowy ropa naftowa

"Rewolucja technologiczno-ekonomiczna". Maciej Kożuszek o sektorze wydobycia gazu w USA

- To jeden z niewielu w ostatnich latach sukcesów ekonomicznych USA, którym mogą się pochwalić, niemający charakteru wymyślenia nowego instrumentu finansowego, który do gospodarki nic nowego nie wnosi - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo ŚWIAT energetyka Ameryka Ameryka Północna Stany Zjednoczone USA Joe Biden ekologia gaz łupkowy Nord Stream II

S. Szynkowski vel Sęk: młodych ludzi ciekawią nasze projekty

- Dyskutujemy o naszych ambicjach na przyszłość. Rozmawialiśmy z młodymi ludźmi o naszej polityce zagranicznej chociażby w kontekście Trójmorza i są oni tym bardzo zainteresowani - powiedział w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych, obecny na Forum Ekonomicznym w Krynicy. 
Zobacz więcej na temat:  Szymon Szynkowski USA Trójmorze Forum Ekonomiczne w Krynicy 2019 technologie migracja gaz łupkowy Adrian Klarenbach

Ekspert ds. energetyki: Amerykański gaz łupkowy to szansa na zmniejszenie dostaw z Rosji

– Polacy przypominają Amerykanom, że nie będą w ciemno kupować gazu z USA. Musi być odpowiednia cena żeby doszło do transakcji – powiedział Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny serwisu BiznesAlert.pl. Przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych rozmowa o bezpieczeństwie energetycznym Polski i współpracy z amerykańskim partnerem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 infrastruktura POLSKA USA gaz gaz łupkowy Rosja energetyka GOSPODARKA

Dlaczego Polska nie stała się łupkową potęgą?

- Pojawiły się inne kraje, które zaczęły inwestować, pierwsze niepowodzenia były zniechęcające. Wprowadzono podatek bardzo mocno podwyższający koszty przyszłej eksploatacji. To się wszystko skumulowało. Główną przyczyną było podwyższone ryzyko inwestycyjne - mówił na antenie radiowej Jedynki o niepowodzeniach związanych z wydobyciem gazu łupkowego Mariusz Orion Jędrysek, Główny Geolog Kraju.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gociek gaz łupkowy geologia ministerstwo środowiska

Ważne ustalenia szczytu NATO. Groźby Trumpa poskutkują?

- Polska ma swój istotny interes, żeby ciężary były dźwigane proporcjonalnie, bo inaczej ten sojusz będzie skuteczny na papierze, a nie w przypadku ewentualnych konfliktów hybrydowych, które są rozpatrywane jako przyszły teatr działań zbrojnych w Europie - mówił w Polskim Radiu 24, Marcin Makowski, dziennikarz "Do Rzeczy" i "Wirtualnej Polski", komentując zakończony w Brukseli szczyt NATO, poświęcony zwiększeniu wydatków na obronność. W Polskim Radiu 24 ustalenia szczytu NATO komentował również prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista.
Zobacz więcej na temat:  polityka NATO szczyt NATO Nord Stream 2 Donald Trump Niemcy Rosja gaz ziemny gaz łupkowy

Niemcy-USA: cicha wojna o rosyjski gaz czy populistyczna gra słów?

- Rozgrywka o rynek gazowy jest bardzo brutalna, a jak wskazywali niektórzy niemieccy politycy, kupując rosyjski gaz finansujemy rosyjskie zbrojenia - mówił w audycji "Świat w powiększeniu" w Polskim Radiu 24, prof. Piotr Madejczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN, komentując ostatnio napięte relacje Stanów Zjednoczonych z Niemcami. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Niemcy Stany Zjednoczone Donald Trump Angela Merkel Nord Stream 2 gaz łupkowy Paweł Lekki