Polskie Radio
Section05
gaz łupkowy

"Rewolucja technologiczno-ekonomiczna". Maciej Kożuszek o sektorze wydobycia gazu w USA

- To jeden z niewielu w ostatnich latach sukcesów ekonomicznych USA, którym mogą się pochwalić, niemający charakteru wymyślenia nowego instrumentu finansowego, który do gospodarki nic nowego nie wnosi - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo ŚWIAT energetyka Ameryka Ameryka Północna Stany Zjednoczone USA Joe Biden ekologia gaz łupkowy Nord Stream II

S. Szynkowski vel Sęk: młodych ludzi ciekawią nasze projekty

- Dyskutujemy o naszych ambicjach na przyszłość. Rozmawialiśmy z młodymi ludźmi o naszej polityce zagranicznej chociażby w kontekście Trójmorza i są oni tym bardzo zainteresowani - powiedział w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych, obecny na Forum Ekonomicznym w Krynicy. 
Zobacz więcej na temat:  Szymon Szynkowski USA Trójmorze Forum Ekonomiczne w Krynicy 2019 technologie migracja gaz łupkowy Adrian Klarenbach

Ekspert ds. energetyki: Amerykański gaz łupkowy to szansa na zmniejszenie dostaw z Rosji

– Polacy przypominają Amerykanom, że nie będą w ciemno kupować gazu z USA. Musi być odpowiednia cena żeby doszło do transakcji – powiedział Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny serwisu BiznesAlert.pl. Przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych rozmowa o bezpieczeństwie energetycznym Polski i współpracy z amerykańskim partnerem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 infrastruktura POLSKA USA gaz gaz łupkowy Rosja energetyka GOSPODARKA

Dlaczego Polska nie stała się łupkową potęgą?

- Pojawiły się inne kraje, które zaczęły inwestować, pierwsze niepowodzenia były zniechęcające. Wprowadzono podatek bardzo mocno podwyższający koszty przyszłej eksploatacji. To się wszystko skumulowało. Główną przyczyną było podwyższone ryzyko inwestycyjne - mówił na antenie radiowej Jedynki o niepowodzeniach związanych z wydobyciem gazu łupkowego Mariusz Orion Jędrysek, Główny Geolog Kraju.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gociek gaz łupkowy geologia ministerstwo środowiska

Ważne ustalenia szczytu NATO. Groźby Trumpa poskutkują?

- Polska ma swój istotny interes, żeby ciężary były dźwigane proporcjonalnie, bo inaczej ten sojusz będzie skuteczny na papierze, a nie w przypadku ewentualnych konfliktów hybrydowych, które są rozpatrywane jako przyszły teatr działań zbrojnych w Europie - mówił w Polskim Radiu 24, Marcin Makowski, dziennikarz "Do Rzeczy" i "Wirtualnej Polski", komentując zakończony w Brukseli szczyt NATO, poświęcony zwiększeniu wydatków na obronność. W Polskim Radiu 24 ustalenia szczytu NATO komentował również prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista.
Zobacz więcej na temat:  polityka NATO szczyt NATO Nord Stream 2 Donald Trump Niemcy Rosja gaz ziemny gaz łupkowy

Niemcy-USA: cicha wojna o rosyjski gaz czy populistyczna gra słów?

- Rozgrywka o rynek gazowy jest bardzo brutalna, a jak wskazywali niektórzy niemieccy politycy, kupując rosyjski gaz finansujemy rosyjskie zbrojenia - mówił w audycji "Świat w powiększeniu" w Polskim Radiu 24, prof. Piotr Madejczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN, komentując ostatnio napięte relacje Stanów Zjednoczonych z Niemcami. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Niemcy Stany Zjednoczone Donald Trump Angela Merkel Nord Stream 2 gaz łupkowy Paweł Lekki

Witold Waszczykowski w USA. Rozmowy o gazie i obronności

- Korzystając z atmosfery wykreowanej przez bardzo przyjaznego Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych, chcielibyśmy skorzystać i rozwinąć współpracę gospodarczą i daleko wyjść poza współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa, która do tej pory dominowała między Polską a Stanami Zjednoczonymi – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Szef polskiej dyplomacji przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. W sobotę otworzy konsulat w Houston. Prowadzi także rozmowy o dalszej dywersyfikacji dostaw energii do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Waszczykowski USA Ministerstwo Spraw Zagranicznych energetyka gaz łupkowy

Zaostrzenia restrykcji wobec rosyjskich firm energetycznych?

W ubiegłym tygodniu amerykański senat przyjął nowe sankcje wobec Rosji. Przewidują one m.in. zaostrzenie restrykcji, nałożonych już wcześniej na rosyjski sektor energetyczny. Ostro na tę inicjatywę zareagowały Niemcy i Austria. Liderzy tych państw podkreślili, że dostawy energii do Europy są kwestią Europy. Sytuację komentowali w audycji Spojrzenie na Wschód Piotr Maciążek (defence24.pl) i Marek Menkiszak (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gaz ziemny gaz łupkowy USA Rosja Moskwa