X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Jarosław Marek Rymkiewicz: starałem się uchwycić świat, którego już nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:00
Jarosław Marek Rymkiewicz został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo. "We wszystkich swoich poczynaniach, i literackich, i obywatelskich – jawi się jako poszukiwacz ducha polskości, przy czym już od debiutu podkreślający swój związek z kulturą europejską" ocenił Rymkiewicza w laudacji krytyk literacki Krzysztof Masłoń.
Audio
  • Jarosław Marek Rymkiewicz opowiada o swoim eseju "Umschlagplatz" na antenie rozgłośni BBC (BBC, 27.07.1987)
  • Jarosław Marek Rymkiewicz o doświadczeniu rozpadu świata podczas II wojny światowej. (PR, 17.04.2017)
Jarosław Marek Rymkiewicz
Jarosław Marek RymkiewiczFoto: PAP/Rafał Guz

Jarosław Marek Rymkiewicz jest poetą, eseistą, dramatopisarzem i tłumaczem. Pochodzi z rodziny o niemiecko-polsko-tatarskich tradycjach. Jego rodzina zmieniła nazwisko z Szulc na Rymkiewicz pod wpływem doświadczenia okupacyjnej rzeczywistości w czasie II wojny światowej. "Nie mam ani kropli polskiej krwi, w moich komórkach nie ma ani kawałeczka polskiego genu; polskość nie jest ani biologiczna, ani genetyczna. Ona nie bierze się z krwi a nawet, jak pokazuje mój przykład, nie bierze się pochodzenia. Polskość to jest straszna siła duchowa i to nie my ją wybieramy, bo nie możemy niczego wybierać, to ona nas wybiera". 

Jak sam podkreśla, ukształtowało go doświadczenie rozpadu dotychczasowego świata podczas II wojny światowej.

- Przyszedłem na świat w 1935 roku, kiedy jeszcze świat trzymał się w więzach. Na moich oczach świat się rozpadał. I ja ten rozpad próbowałem uchwycić. W moich sztukach chciałem uchwycić to, że dawnego świata już nie będzie - mówił dramatopisarz w rozmowie Dorotą Kołodziejczyk na antenie Radia Polskiego Radia. Posłuchaj.

Nagroda mediów.jpg
Nagrody Mediów Publicznych. Znamy tegorocznych laureatów [RELACJA Z GALI]

Jako poeta Rymkiewicz zadebiutował w 1957 roku. W latach 70. XX wieku zaczął sympatyzować z opozycją demokratyczną. Publikował w drugim obiegu. W 1985 roku został wydalony z Instytutu Badań Literackich PAN. W drugiej połowie lat 80. zaczął występować na antenie Radia Wolna Europa i sekcji polskiej BBC. W 2010 został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Rymkiewicz z refleksji nad polskością, historią i współczesnością Polski, jej metafizycznego znaczenia, uczynił motyw przewodni swojej twórczości. W twórczości poety wybrzmiewa m.in. problematyka związana z "Nocą teczek" i skutkami katastrofy smoleńskiej. W po części autobiograficznym eseju "Kinderszenen" Rymkiewicz zajął się tematyką Powstania Warszawskiego. W swojej twórczości dotykał także trudnych tematów relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej - zachęcamy do posłuchania nagrania wypowiedzi Jarosława Marka Rymkiewicza na ten temat z sekcji polskiej radia BBC z 1987 roku. 

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Marek Rymkiewicz. W 83. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 14:20
83. urodziny obchodzi dziś poeta, dramatopisarz, historyk literatury, autor zbiorów poezji, sztuk scenicznych, tłumacz - profesor Jarosław Marek Rymkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeżyć Rymkiewicza na poważnie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 08:00
Jarosław Marek Rymkiewicz obchodzi 83. urodziny. O poecie opowiadał na antenie Trójki Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Prof. Maciej Urbanowski: Rymkiewicz to najważniejszy dziś polski autor

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 09:02
- Dla mnie jest to niezwykle ważna postać polskiej literatury. Początek tej wielkiej przygody intelektualnej zaczął się dla mnie w 1984 roku, gdy przeczytałem powieść "Rozmowy polskie latem roku 1983" - mówił w Dwójce krytyk literacki.
rozwiń zwiń