Nagrody Mediów Publicznych. Prof. Maciej Urbanowski: Rymkiewicz to najważniejszy dziś polski autor

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 09:02
- Dla mnie jest to niezwykle ważna postać polskiej literatury. Początek tej wielkiej przygody intelektualnej zaczął się dla mnie w 1984 roku, gdy przeczytałem powieść "Rozmowy polskie latem roku 1983" - mówił w Dwójce krytyk literacki.
Audio
  • Jarosław Marek Rymkiewicz nominowany do Nagrody Mediów Publicznych (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Jarosław Marek Rymkiewicz
Jarosław Marek RymkiewiczFoto: Grzegorz Jakubowski/PAP

Nagrody mediów publicznych 1200.jpg
Nagrody Mediów Publicznych 2019

Poeta, eseista, dramaturg, historyk literatury, tłumacz, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk znalazł się wśród nominowanych w kategorii "słowo". Jak czytamy w uzasadnieniu kapituły - "za nieustające poszukiwanie ducha polskości zarówno w historii, jak i w dniu dzisiejszym oraz za mistrzowskie przedstawianie go w swojej poezji, esejach i dramatach". 

Jarosław Marek Rymkiewicz (ur. 1935) został również doceniony "za ponad sześćdziesięcioletnią twórczą obecność w dyskursie narodowym oraz za ukazanie Polakom ich największego poety Adama Mickiewicza i jego twórczości w sposób nieoczywisty, wysoce oryginalny, daleki od wszelkich konwencji".

Wśród jego książek są tomy esejów poświęconych najwybitniejszym polskim pisarzom: "Juliusz Słowacki pyta o godzinę", "Aleksander Fredro jest w złym humorze", także cykl Mickiewiczowski zapoczątkowany w 1987 roku, w którego skład wchodzą m.in. tomy: "Żmud", "Baket" czy wydany niedawno "Adam Mickiewicz odjeżdża na żółtym rowerze" oraz dwie encyklopedie poświęcone Leśmianowi i Słowackiemu.

W jego dorobku znajdziemy także eseje historyczne: "Książę", "Kinderszenen", "Wieszanie", "Samuel Zborowski", "Rejtan", "Upadek Polski". Wydał kilkanaście tomów wierszy, m.in. "Konwencje", "Znak niejasny, baśń półżywa", "Zachód słońca w Milanówku", "Pastuszek Chełmońskiego", "Koniec lata w zdziczałym ogrodzie", "Metempsychoza".

W audycji wykorzystano fragmenty wywiadu Małgorzaty Baranowskiej z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem z 1981 roku oraz fragmenty audycji Doroty Gacek z udziałem prof. Macieja Urbanowskiego i Marcina Sendeckiego, która powstała z okazji 80. urodzin poety.

***

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 9.09.2019

Godzina emisji: 21.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

pg/at

Czytaj także

Nagrody Polskich Mediów Publicznych 2019

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 17:30
Kapituły wyłonione przez trzy instytucje: Polskie Radio, Telewizję Polską oraz Polską Agencję Prasową ogłaszają zwycięzców Nagród Mediów Publicznych w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo. Nazwiska nagrodzonych twórców poznamy podczas uroczystej gali zorganizowanej przez TVP, PR i PAP, która odbywa się dziś w Teatrze Polskim w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kategoria "Słowo" Nagrody Mediów Publicznych 2019 - lista nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 15:30
Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Słowo" przyznaje Polska Agencja Prasowa. Kapituła powołana przez PAP nominowała do Nagrody pięciu twórców: Włodzimierza Boleckiego, Andrzeja Horubałę, Antoniego Liberę, Andrzeja Nowaka oraz Jarosława Marka Rymkiewicza. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Bolesław Pawica: myślę obrazem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 15:15
- Kiedy przystępuję do każdego projektu, myślę jak zainscenizować i zilustrować muzykę takimi widokami, które mocno dotrą do każdej osoby - opowiadał w Dwójce scenarzysta, reżyser i producent.
rozwiń zwiń