Polskie Radio

Polska międzywojenna pokazana przez przedmioty

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 11:50
W audycji "Cztery pory roku" w cyklu "A to Polska właśnie" z Andrzejem Fedorowiczem, autorem książki "Druga Rzeczpospolita w 100 przedmiotach", która jest ciekawym i oryginalnym sposobem na opowiedzenie dziejów Polski przed 1939 roku.
Torpeda podhalańska (Luxtorpeda, prędkość maksymalna: 115 kmh) na dworcu kolejowym w Zakopanem w Polsce w 1936 roku
"Torpeda podhalańska" (Luxtorpeda, prędkość maksymalna: 115 km/h) na dworcu kolejowym w Zakopanem w Polsce w 1936 rokuFoto: Autor nieznany [domena publiczna], Wikimedia Commons

Poznajemy ojczyznę właśnie dzięki przedmiotom, które towarzyszyły wówczas życiu naszych Rodaków jak choćby motocykl Sokół, płyty wytwórni Syrena Electro, naczynia z kultowej kawiarni "Ziemiańska", ale też Luxtorpeda, czyli polskie Pendolino lat 30-tych czy transatlantyk Batory.

Z kolei w "Oknie na sieć", w którym Marta Januszewska prezentuje autorów najpopularniejszych blogów i stron  internetowych, tym razem Rafał Masny z Abstrachuje.tv. Ten kanał na YouTube subskrybuje ponad 3,5 mln(!) osób. Porozmawiamy o zawodzie youtubera, poczuciu humoru i pomyśle na do biznes, który odnosi spektakularny sukces.

Poza tym w "Smakach polskich", a w nich Małgorzata Raducha o smacznych i zdrowych kaszach.

***

Do słuchania "Czterech pór roku" w piątek (4.10) w godzinach 9.00 - 12.00 zaprasza Sława Bieńczycka.

ag


    

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Grabski - ojciec polskiego złotego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 05:55
Był postacią, o której z pełnym przekonaniem można powiedzieć: fachowiec, mąż stanu i polityk propaństwowy. Władysław Grabski, znany przede wszystkim jako autor reformy walutowej, dla budowy II RP dokonał o wiele więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Czechowicza. Jak sanacja wyciągała z budżetu pieniądze na własną kampanię

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 06:30
90 lat temu, 26 czerwca 1929, przed Trybunałem Stanu rozpoczęła się rozprawa ws. ministra skarbu Gabriela Czechowicza, oskarżonego o przekazanie z budżetu państwa do dyspozycji premiera Józefa Piłsudskiego 8 mln zł na akcję wyborczą BBWR. Było to jedyne w II RP postępowanie przed Trybunałem.
rozwiń zwiń