Polskie Radio

Tajne Archiwum Watykańskie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 10:51
Na rynku ukazała się właśnie książka "Nieznane karty z historii Kościoła", Będziemy gościć jej autorów Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia, którzy opowiedzą o pilnie strzeżonych watykańskich sekretach, poufnych informacjach, a w tym kontekście przypomną masakrę w Wandei, wyprawy krzyżowe, paradoksy inkwizycji i oskarżenia wobec papieża Piusa XII.
Bazylika św. Piotra w Watykanie
Bazylika św. Piotra w WatykanieFoto: Vladimir Sazonov/ shutterstock

"Autorzy wchodzą do środka jednej z najbardziej strzeżonych instytucji na świecie - Tajnego Archiwum Watykańskiego. Opowiadają o jego burzliwej historii oraz docierają do przechowywanych tam unikalnych dokumentów. Dzięki temu przybliżają nam z mało znanej strony kulisy najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń z dziejów Kościoła, takich jak np. proces templariuszy, wyprawy krzyżowe, działalność inkwizycji, proces Galileusza czy postawa Piusa XII wobec Holokaustu." (z opisu wydawcy).

W audycji również:
Pies w rodzinie - jak wychować posłusznego psa? Jak wybrać psa - czy każda rasa nadaje się dla każdego? A wybór psa dla dziecka lub osoby niepełnosprawnej? Która rasa do domu z ogrodem, a która do bloku? Na co pozwalać psu w domu, a na co bezwzględnie nie - np. leżenie psa na łóżku pana. Będzie radzić Aneta Awtoniuk - specjalistka zachowań zwierząt, instruktor szkolenia psów, trener psów.

Nasz reporterka będzie przyglądała się szkoleniu psów. Weźmie też udział w kursie dla właścicieli młodych psów.

Poza tym stałe pozycje: powieść, konkurs, dźwięk na 95-lecie PR, przedstawimy też laureatkę tegorocznych Złotych Mikrofonów Annę Kazoń-Regulską.

***

Do słuchania "Czterech pór roku" w czwartek (27.02) w godzinach 9.00 - 12.00 zapraszają Joanna Racewicz i Grzegorz Frątczak.

ag

Czytaj także

Duchowny: w Legionach Chrystusa zakorzeniła się nieprawdopodobna skala zła

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 21:59
- To, co najciekawsze w sensie metafizyczno-filozoficznym dotyczy współprzenikania światła i ciemności, dobra i zła w dziejach tego zgromadzenia - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk (UKSW). Gość audycji "Terlikowski na Froncie" mówił m.in. o udowodnionych przestępstwach seksualnych, które miały miejsce w zgromadzeniu Legionistów Chrystusa.
rozwiń zwiń