Polskie Radio
Section05
Joanna Racewicz

Święta Bożego Narodzenia. Jak jeść, żeby się nie przejeść?

- Starajmy się nie rozciągać żołądka do niebotycznych rozmiarów, bo to jest pokłosie, które zostaje nam po świętach. Później cały czas jesteśmy głodni, a rozciągnięty brzuszek woła wtedy: "więcej" - podpowiada w Programie 1 Polskiego Radia Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać przy świątecznym stole?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Joanna Racewicz etykieta święta jedzenie zdrowie zdrowe odżywianie

Wspominamy Andrzeja Matula. Marcin Kusy: tworzył nowoczesne radio

W wieku 75 lat zmarł Andrzej Matul: lektor i wieloletni dziennikarz Polskiego Radia. W czwartkowych "Czterech porach roku" zaprosiliśmy Państwa do wysłuchania wspomnień jemu poświęconych. - Tworzył sposób budowania nowoczesnego radia wtedy, kiedy to radio musiało się zmieniać - mówi dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Andrzej Matul Marcin Kusy Joanna Racewicz Polskie Radio dziennikarstwo

Wspominamy Andrzeja Matula. Stempniak: będzie ze mną zawsze

W wieku 75 lat zmarł Andrzej Matul. Polski lektor i dziennikarz radiowy, od roku 1973 związany z Polskim Radiem. W swojej karierze prowadził m.in. "Sygnały dnia", "Cztery pory roku" i "Lato z radiem. - Andrzej będzie ze mną zawsze. Ze słuchaczami pewnie również - mówi Anna Stempniak, dziennikarka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Andrzej Matul Polskie Radio Barbara Krafftówna Joanna Chmielewska Joanna Racewicz KULTURA

Chińska rakieta kosmiczna spadła na Ziemię. Czy zagrażają nam szczątki satelitów?

Fragmenty chińskiej rakiety kosmicznej spadły z orbity. Hiszpania i Francja z tego powodu tymczasowo wstrzymały ruch lotniczy. - Chiny mają bardzo ambitny program kosmiczny i realizują go w bardzo szybkim tempie. To powoduje, że nie wszystko da się przewidzieć, obliczyć i przetestować. Stąd takie "niespodzianki", jak ta rakieta - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz kosmos Chiny

Rozwój, nie zmęczenie. Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne dla dziecka?

Obecnie dzieci mogą korzystać z szerokiej oferty zajęć pozalekcyjnych. Ogrom możliwości może być przytłaczający. Jak powinniśmy więc wybierać zajęcia dla dziecka, aby się ono rozwijało, a nie męczyło i zniechęcało? - Myślę, że trzeba szukać balansu, przede wszystkim warto bardziej obserwować dziecko pod kątem rozwoju, niż doskonalić w każdym obszarze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Monika Kurzynoga z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, ekspertka z zakresu pedagogiki. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz dzieci edukacja wychowanie rodzice społeczeństwo szkoła zajęcia pozalekcyjne aktywność fizyczna psychologia

Dancing międzypokoleniowy. Zabawa, która łączy niezależnie od wieku

Seniorzy mogą bardzo dobrze bawić się w towarzystwie młodszych osób. Przykładem na to jest dancing międzypokoleniowy, którego celem jest przełamywanie stereotypów związanych z postrzeganiem starości, walka z wykluczeniem społecznym ze względu na wiek oraz łączenie pokoleń. Taka forma zabawy może być dla seniorów inspiracją do tego, by wyjść z domowego zacisza i dobrze się bawić w towarzystwie innych.
Zobacz więcej na temat:  taniec senior Joanna Racewicz

Bezpieczne zabawki. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

W Dniu Miłośników Pluszaków (28 października) w "Czterech porach roku" rozmawialiśmy o bezpieczeństwie zabawek. Zanim trafią na półki sklepowe, muszą one spełniać odpowiednie normy. Kto wydaje certyfikaty dopuszczające je na rynek? Jakie normy zabawki muszą spełniać? Kto je ustala i kontroluje? I wreszcie, od czego zależy to, że zabawka przeznaczona jest dla dzieci w takim, a nie innym wieku? 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz zabawki dzieci UOKiK

BFG - wypłaca pieniądze w przypadku upadłości banku

Wiele osób o istnieniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dowiaduje się dopiero wtedy, kiedy w ich banku dzieją się rzeczy trudne i nieprzewidywalne. - Jednym z filarów jest gwarantowanie depozytów, czyli wypłacanie środków gwarantowanych, gdy dojdzie do upadłości banku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Obal, członek zarządu BFG. Do jakiej kwoty i na jakich zasadach przysługuje nam taka gwarancja?
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz bankowy fundusz gwarancyjny pieniądze oszczędności bank Tomasz Obal