Polskie Radio

"Popkulturowy konserwatyzm z domieszką liberalizmu". Prof. Młyńczyk o formacji Szymona Hołowni

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 12:50
- Ruchy, które następują, są czymś w tym sensie naturalnym, że nowa formacja polityczna musi gdzieś się zasilać, musi przede wszystkim czerpać z ludzi, którzy są umocowani w porządku parlamentarnym. Naturalną drogą jest rodzaj pomostu pomiędzy Platformą a organizacją firmowaną przez Szymona Hołownię, bo myślę, że ogląd świata jest po prostu w pewien sposób zbliżony - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Szymon Hołownia
Szymon HołowniaFoto: AC/Forum

Joanna Mucha, dotychczasowa poseł KO, działaczka Platformy Obywatelskiej, informując o dołączeniu do ruchu Polska 2050, podkreśliła, że marzy o Polsce przyszłości. - Dlatego zdecydowałam się przyłączyć do projektu politycznego Szymona Hołowni, do Polski 2050 - mówiła na konferencji prasowej w Sejmie.

Hołownia Mucha PAP 1200.jpg
Joanna Mucha przeszła do ruchu Hołowni. Politycy KO zaskoczeni jej decyzją

Gość audycji odniósł się do kondycji polskiej opozycji, w której coraz większe znaczenie - kosztem Platformy Obywatelskiej - zyskuje formacja Szymona Hołowni. - Trudno wyciągać tak daleko idące wnioski, żeby stwierdzić, że mamy do czynienia z głębokim kryzysem personalnym. Oczywiście jest kryzys w Platformie w sensie organizacyjnym czy ideowym, szeroko rozumianym politycznym. Problem przywództwa Budki jest również symptomem, który warto brać pod uwagę - ocenił prof. Młyńczyk. 


Posłuchaj
12:46 _PR24_AAC 2021_01_22-11-38-15.mp3 Prof. Łukasz Młyńczyk: Hołownia próbuje utworzyć coś w myśl trochę nowoczesnego, trochę popkulturowego konserwatyzmu z domieszką oczywiście liberalizmu ("Temat dnia/Gość PR24")

 

Profesor skomentował także porównania Szymona Hołowni do ugrupowania utworzonego przed laty przez Ryszarda Petru. - Formacja Hołowni sytuuje się w tym samym miejscu sceny politycznej, w którym sytuowała się Nowoczesna - powiedział. - Próbuje utworzyć coś w myśl trochę nowoczesnego, trochę popkulturowego konserwatyzmu z domieszką oczywiście liberalizmu - dodał. 

Gość odniósł się także do głosów przewidujących powrót Donalda Tuska do polskiej polityki. - Ta sprawczość Donalda Tuska oczywiście była wysoka, ale dzisiaj jest trochę - myślę - mitologizowana - zauważył.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Łukasz Młyńczyk (politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego)
Data emisji: 22.01.2021
Godzina emisji: 11.38


kb

Czytaj także

"Mamy do czynienia z dekompozycją PO". Dworczyk o przejściu Muchy do Polski 2050

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 10:13
- Mamy do czynienia z dekompozycją po stronie PO, tam nie ma wyrazistego lidera, wyrazistego nurtu ideowego, na którym można budować formację polityczną, w konsekwencji widać odejścia, ten proces pewnie będzie postępował - ocenił szef KPRM Michał Dworczyk, komentując odejście posłanki Joanny Muchy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Anusz: Hołownia próbuje osłabić PO, najbardziej może się wzmocnić właśnie jej kosztem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 08:46
- Działania Szymona Hołowni  można określić w kategorii "bij mistrza". Platforma Obywatelska rozleniwiła się, przyzwyczaiła się do statusu największej partii opozycyjnej. To walka o przywództwo w obozie opozycji - powiedział dr Andrzej Anusz z Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Partia Budki nie może tego zlekceważyć". Publicysta o odejściu Muchy z PO

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 09:30
- Z Platformy Obywatelskiej mogą odchodzić kolejni posłowie, a to sytuacja dla tej partii niebezpieczna - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej". Gośćmi audycji byli też: Jarema Piekutowski, socjolog i dziennikarz "Nowej Konfederacji" oraz Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność".
rozwiń zwiń