Polskie Radio
Section05
Adrian Klarenbach

PR24 Płk Marek Pawlak: żołnierzem jest się 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. To służba, nie praca

- Na wszystkich piknikach, które są, które były w niedzielę i w sobotę, byli rekruterzy - można pójść, porozmawiać, można praktycznie wstąpić do armii, nawet z marszu - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Marek Pawlak. - Żołnierzem jest się 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku, to nie jest praca, tylko służba - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach Wojsko Polskie wojsko bitwa warszawska

PR24 Jak zmieniło się wojsko pod zwierzchnictwem prezydenta Dudy? Szrot: fakty mówią same za siebie

- Zakupy nowego sprzętu, najnowocześniejszych czołgów, muszą trwać, a liczebność wojska musi stale się zwiększać - powiedział w Polskim Radiu 24 minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Szrot. - Chodzi o to, by pokazać wrogom Polski, że jesteśmy przygotowani na wszystkie warianty i będziemy twardo bronić każdego centymetra naszej ziemi - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach Wojsko Polskie wojsko bitwa warszawska Paweł Szrot

Bitwa Warszawska. Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego: to była złożona, obejmująca wielki obszar operacja

- Bitwa Warszawska została niejako na nas wymuszona, ale rozstrzygnięta na naszą korzyść poprzez bardzo trafne spostrzeżenia dotyczące sytuacji i okazji, które się pojawiły, oraz nasze, ukierunkowane celowo, działania - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego. Gościem Adriana Klarenbacha był również prof. Janusz Odziemkowski, historyk (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Warszawa II wojna światowa historia Polski społeczeństwo 1920 bitwa warszawska Adrian Klarenbach

"Pokolenie wychowane w duchu wierności i niepodległości". Jan Józef Kasprzyk o żołnierzach 1920 roku

- Niestety wszystkie osoby, które brały udział w Bitwie Warszawskiej już nie żyją. Ostatni uczestnik wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. odszedł na wieczną wartę w 2012 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA historia Polski bitwa warszawska bolszewicy

PR24 Rocznica Bitwy Warszawskiej. Czarnecki: Zachód wypiera ze świadomości, ile zawdzięcza Polsce

- Mam wrażenie, że Zachód skutecznie wypiera ze świadomości to, co zawdzięcza Polsce: zarówno odsiecz wiedeńską, jak i Bitwę Warszawską. Podobnie bitwa pod Monte Cassino czy szereg innych, jak pod Narwikiem, nie są specjalnie eksponowane w podręcznikach historii w krajach Europy Zachodniej - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach Wojsko Polskie wojsko Ryszard Czarnecki bitwa warszawska

Bitwa Warszawska 1920. Płk prof. Juliusz Tym o postawie naszego wojska: Polacy chcieli się bić

- Armia, która powstawała w lipcu i sierpniu, to byli przede wszystkim ochotnicy. Stan liczebny wojsk obu stron podczas Bitwy Warszawskiej był porównywalny, jednak w sztuce wojennej liczy się przede wszystkim kwestia przewagi jakościowej - ta była po stronie polskiego żołnierza - mówił w Polskim Radiu 24 płk prof. Juliusz Tym (Akademia Sztuki Wojennej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Warszawa II wojna światowa historia Polski społeczeństwo 1920 bitwa warszawska Adrian Klarenbach

Kulasek: jako Lewica podpisujemy się pod dobrowolną zasadniczą służbą wojskową

- Jesteśmy za silną, nowoczesną armią, pochylamy się nad tym, co robi MON, jeżeli chodzi o zakupy dla wojska. Sam byłem prekursorem tego, by nie kupować tylko i wyłącznie od sojuszników amerykańskich, choć jest to wskazane geostrategicznie, ale by robić dywersyfikację naszego zbrojenia, postulowałem m.in. zakup czołgów K-2, co się stało - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Kulasek, sekretarz generalny Nowej Lewicy i wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach Wojsko Polskie wojsko

PR24 Modernizacja polskiego wojska. Ppłk Płatek: wszystkie systemy muszą ze sobą współgrać

- Pewne elementy powinny być ponad podziałami, jak widzimy w Skandynawii czy Stanach Zjednoczonych. Chodzi także o zachowanie ciągłości, by uruchamiane programy doszły do końca i została osiągnięta zdolność operacyjna sił zbrojnych - mówił w Polskim Radiu 24 ppłk. Krzysztof Płatek. Gościem Adriana Klarenbacha była również ppłk Magdalena Busz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina wojna 2022 Adrian Klarenbach wojsko Wojsko Polskie siły zbrojne

Rządowe wsparcie dla użytkowników różnych źródeł ciepła. Porzucek: wkrótce ogłosimy projekt

- Od dawna mówimy, że będziemy chcieli wesprzeć użytkowników różnych źródeł ciepła. Taki projekt jest przygotowywany. W ciągu najbliższych dni będzie ogłoszony. Zaczęliśmy od węgla, bo właśnie na węgiel było ogłoszone embargo, na import tego surowca z Rosji. Natomiast użytkownicy innych źródeł również nie pozostaną bez pomocy - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marcin Porzucek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA energetyka węgiel Senat

"Miała być Warszawa dla wszystkich, jest - dla wybranych". Krajewski o polityce Trzaskowskiego

- Rafał Trzaskowski koncentruje się na sporach światopoglądowych, wchodzi w konflikty ze środowiskami prawicowymi. Obiecywał Warszawę dla wszystkich, a teraz, pod jego rządami, jest Warszawa dla wybranych - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Krajewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach Jarosław Krajewski Polskie Radio 24 regiony Warszawa mazowieckie Rafał Trzaskowski

Rosyjska inwazja na Ukrainę. Paweł Kowal: tej wojny nie da się skończyć z Putinem u władzy

Zadaniem Pawła Kowala w ciągu najbliższych sześciu tygodni Ukraińcom uda się odzyskać kawałek Donbasu lub Chersoń. - Późną jesienią może dojść do rozmów o zawieszeniu broni, przynajmniej na jakiś czas - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej, profesor PAN, specjalista ds. polityki wschodniej. Stwierdził jednocześnie, że "tej wojny nie da się skończyć z Putinem u władzy". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Kowal ŚWIAT Europa Rosja Ukraina serwis wschodni Adrian Klarenbach wojna 2022 Białoruś

Wakacje kredytowe. "Wielu ludzi może dzięki temu pomyśleć o prawdziwym urlopie"

Od dziś osoby chcące skorzystać z wakacji kredytowych mogą w tej sprawie składać wnioski w obsługującym je banku. - Myślę, że dla wielu ludzi prawdziwe wakacje dopiero się zaczynają i mogą pomyśleć o urlopie - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Jakuć (redaktor naczelny "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej"). Gośćmi audycji byli także Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") i Piotr Grzybowski (Tygodnik Katolicki "Niedziela").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy stopy procentowe pomoc społeczna bank Polskie Radio 24 GOSPODARKA Adrian Klarenbach

Dopłaty do węgla. Nowogórska: wszyscy musimy podnieść rękę za tym rozwiązaniem

- Musimy pomóc przetrwać obywatelom ten nadchodzący, trudny czas jesieni i zimy. To sytuacja w której wszyscy musimy podnieść rękę za tym rozwiązaniem - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 poseł PSL Urszula Nowogórska, odnosząc się do proponowanej przez rząd ustawy o dodatku węglowym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Adrian Klarenbach PSL wybory parlamentarne węgiel energetyka GOSPODARKA

Środki z KPO wciąż nie trafiły do Polski. Krzysztof Mróz: rząd starał się iść Brukseli na rękę

- Przyjęliśmy ustawę o Sądzie Najwyższym, są podpisane wszystkie porozumienia, a dzisiaj słyszymy od Ursuli von der Leyen, że musimy spełnić jeszcze kolejne warunki - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Mróz, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak zaznaczył, "polski rząd starał się iść na rękę Brukseli w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, bo te pieniądze są Polsce potrzebne". 
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach Polskie Radio 24 POLSKA polityka PiS Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska Ursula von der Leyen