Polskie Radio

Od Puszka do Chopina – urodziny Natalii Kukulskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 11:46
Natalia Kukulska kończy dziś 45 lat. Z tej okazji przypominamy w skrócie artystyczną drogę, jaką wokalistka przeszła od nagrania dziecięcej piosenki o ulubionym piesku do własnej interpretacji dzieł geniusza fortepianu.
Natalia Kukulska
Natalia KukulskaFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Piesek sławny niczym Reksio

Jako córka sławnej wokalistki (Anny Jantar) i zdolnego kompozytora (Jarosława Kukulskiego), Natalia miała wszelkie predyspozycje ku temu, by zająć się śpiewaniem. Na rozpoczęcie muzycznej kariery nie czekała długo – pierwszy album wydała w wieku 10 lat. Działo się to w czasach, gdy dziecięce gwiazdy nie były jeszcze miniaturowymi kopiami wielkich idoli show-biznesu, starającymi się imitować ich image i repertuar. Natalka, dziewczynka z warkoczykami, w dresie i grubych okularach, zaśpiewała niewinnym głosikiem słynnego "Puszka-okruszka", jedną z najpopularniejszych dziecięcych piosenek wszech czasów.

Natalia Kukulska - "Puszek-okruszek", źródło: YouTube / NataliaKukulska

Z poczwarki w motyla

Jeszcze jako dziecko wydała dwie kolejne płyty (w tym jedną z kolędami), aż w końcu nadszedł czas, by przeistoczyć się w poważną wokalistkę. – Marzyłam, żeby być debiutantem, który nie wywołuje żadnych skojarzeń, zaczyna od zera – opowiadała w wywiadzie. To jednak było marzenie ściętej głowy w przypadku córki Anny Jantar, w dodatku mającej na koncie "Puszka-okruszka".

Album "Światło" ukazał się w 1996 roku i przyniósł m.in. "Piosenkę światłoczułą", pierwszy wielki przebój w "dorosłej" karierze Kukulskiej. Wokalistka mogła odetchnąć z ulgą, zwłaszcza że niedługo potem wylansowała kolejny hit, "Im więcej ciebie, tym mniej". Posypały się nagrody (m.in. Telekamery i nagrody publiczności na festiwalach w Sopocie i szwedzkim Karlshamm) oraz liczne nominacje do Fryderyków (choć na pierwszą statuetkę Natalia musiała poczekać do 2019 roku).

Natalia Kukulska - "Piosenka światłoczuła", źródło: YouTube / NataliaKukulska

Sprawy rodzinne

Wraz z rozwojem własnej kariery muzycznej, Kukulska coraz śmielej sięgała po repertuar mamy, która zginęła w katastrofie lotniczej, gdy Natalia miała 4 lata. Na płycie "Autoportret" z 1999 roku umieściła własną wersję przeboju Anny Jantar, "Tyle słońca w całym mieście", skomponowanego przez Jarosława Kukulskiego. Rok później ukazał się album "Tyle słońca" z zapisem koncertu dedykowanego zmarłej tragicznie wokalistce. Oprócz Natalii zaśpiewali tam m.in. Andrzej Piaseczny, Kasia Kowalska, Halina Frąckowiak i Kasia Nosowska.

Z kolei w 2005 roku do sklepów trafiła płyta "Po tamtej stronie", zawierająca zarówno utwory śpiewane przez Jantar, jak i przez jej córkę. Natalia roztoczyła też opiekę artystyczną nad poświęconym matce koncercie na festiwalu w Opolu w 2012 roku, zaś w 2019 roku nagrała własną wersję piosenki "Witaj mi", pochodzącej z debiutanckiego albumu Anny Jantar. Muzyczna sztafeta pokoleń trwa więc w najlepsze. Czy podtrzyma ją któreś z trojga dzieci wokalistki?

Natalia Kukulska - "Tyle słońca w całym mieście", źródło: YouTube / NataliaKukulska

Romans z Fryderykiem

Najnowszy i najambitniejszy projekt w dotychczasowej karierze Kukulskiej ujrzał światło dzienne w sierpniu 2020 roku. Album "Czułe struny" zawiera 10 utworów zaśpiewanych do muzyki Fryderyka Chopina. Natalia napisała część tekstów (wspomogły ją m.in. Kayah, Mela Koteluk i Gaba Kulka), aranżacjami zajęli się m.in. Adam Sztaba i Krzysztof Herdzin, a w nagraniu wzięła udział orkiestra Sinfonia Varsovia.

Ten śmiały artystyczny krok spotkał się z gorącym przyjęciem fanów, o czym świadczy status Platynowej Płyty, uzyskany przez to wydawnictwo. – Z jednej strony to zuchwałe, by dotykać takiej twórczości. Z drugiej strony to tylko muzyka – mówiła wokalistka w Polskim Radiu. Czym jeszcze zaskoczy nas w swych muzycznych poszukiwaniach dzisiejsza jubilatka?

Natalia Kukulska - "Czułe struny [Polonez As-dur]", źródło: YouTube / NataliaKukulska

kc

Czytaj także

Natalia Kukulska nie miała wyboru - musiała śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2014 12:00
Natalia Kukulska pierwszą płytę nagrała, kiedy miała 10 lat, ale pierwszą piosenkę nagrała w wieku prawie 8 lat, kiedy była dzieckiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Kukulska o singlu "Zezowate szczęście" z albumu "Czułe struny"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:34
Aranżację do utworu napisał Adam Sztaba. Natalia Kukulska przyznaje, że muzyk jest na takim etapie, że robi poważne ruchy muzyczne. Dlatego w utworze można usłyszeć, zarówno patetyczny polski mazur, musicalowe rytmy jak i jazzowe brzmienia, zmienia się rytm i zmienia się harmonia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gościem audycji "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" Natalia Kukulska

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 14:45
Gościem kolejnego odcinka audycji "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" będzie Natalia Kukulska. Artystka opowie nam o swoim zawodzie i łączeniu go z wychowywaniem dzieci. Ponadto porozmawiam z wokalistką o płycie "Czułe struny" i Fryderyku Chopinie. 
rozwiń zwiń