Polskie Radio

Bohaterowie spod Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 12:58
W 77. rocznicę bitwy pod Monte Cassino przypomnimy w "Eurece" sylwetki żołnierzy, komandosów Armii Andersa, którzy zapisali się w pamięci historycznej pamiętnych wydarzeń z maja 1944 roku. Naszym gościem będzie prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienek Królewskich.
5 Kresowa Dywizja Piechoty 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino
5 Kresowa Dywizja Piechoty 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte CassinoFoto: Archiwum Fotograficzne Tadeusza Szumańskiego/NAC

Szlak Monte Cassino Free 663.jpg
Polski szlak na Monte Cassino

Brytyjski historyk Matthew Parker pisał, że "bitwa o Cassino - największa lądowa bitwa w Europie - była najcięższą i najkrwawszą z walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Po stronie niemieckiej wielu porównywało ją niepochlebnie ze Stalingradem".

Ponadto w audycji:

Tajemnica katastrofy z 4 lipca 1943 roku w Gibraltarze, w której zginął gen. Władysław Sikorski, do dziś nie została rozwiązana. Dokumenty brytyjskiej komisji śledczej pozostają utajnione, a wciąż pojawiają się nowe hipotezy. Przypomnimy postać generała, jego wojskową karierę, militarne i polityczne zasługi z okazji 140. rocznicy urodzin. Władysław Sikorski w okresie międzywojennym był premierem, ministrem spraw wojskowych i generałem broni Wojska Polskiego, a w okresie II wojny światowej pełnił funkcję premiera Rządu RP na Uchodźstwie oraz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. Naszym gościem będzie prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

***

Na audycję "Eureka" w środę (19.05) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Jankowska.

DS

Zobacz więcej na temat: Monte Cassino Zbigniew Wawer

Czytaj także

450 lat temu powstał pierwszy polski regulamin służby okrętowej

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 21:16
W 1571 roku Komisja Morska wydała zbiór przepisów, który stał się pierwszym polskim regulaminem służby okrętowej. Dokumenty spisane zostały po łacinie, a badacze ostatni raz widzieli je w XX wieku. Gościem "Eureki" był dr Marcin Kłodziński z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, który sprowadził z Brukseli kopię tego zbioru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Templariusze. Jak trafili do Polski i czym się zajmowali?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 21:48
Templariusze założyli na naszych ziemiach co najmniej kilkanaście komandorii. Do dziś zachowały się fragmenty dwóch kaplic w Chwarszczanach i w Rurce. Pierwsi Templariusze przybyli do Polski mniej więcej w tym samym czasie, co rycerze Zakonu Krzyżackiego, ale działali zaledwie 80 lat i nie stali się zagrożeniem dla naszej państwowości.
rozwiń zwiń