Polskie Radio
Section05

flota

Pościg za "Bismarckiem". Posłuchaj wspomnień uczestników walk z niemieckim pancernikiem

- W czasie pościgu "Piorun" natrafił do "Bismarcka" i nawiązał z nim walkę artyleryjską. Ten moment był szczególnie niezwykły - wspominał w w audycji z 1966 roku Antoni Tyc, członek załogi "Pioruna", niszczyciela, który odegrał kluczową rolę w zatopieniu najpotężniejszego niemieckiego pancernika.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Piorun Eugeniusz Pławski marynarka wojenna

Eugeniusz Pławski – rzucił wyzwanie "Bismarckowi"

– Pociski "Pioruna" nie mogły uszkodzić "Bismarcka", ale sam widok otoczonego wybuchami pocisków, prującego potężne fale, pięknego swą sylwetką polskiego okrętu dałby natchnienie niejednemu malarzowi czy poecie, gdyby mógł być świadkiem tej walki – wspominał potyczkę z niemieckim superpancernikiem dowódca "Pioruna" Eugeniusz Pławski.
Zobacz więcej na temat:  Eugeniusz Pławski HISTORIA II Rzeczpospolita II wojna światowa historia Polski marynarka marynarka wojenna

82 lata temu zatonął statek SS "Warszawa". Niemiecki okręt podwodny dopadł go w drodze do Tobruku

- Pierwszy pocisk urwał ster, rufę, pomieszczenie załogowe na rufie, śrubę. Woda rzuciła się do tunelu – wspominał kapitan Tadeusz Meissner, dowódca jednostki. 26 grudnia 1941 roku dwie torpedy wystrzelone z U-boota dosięgły polski transportowiec. Poszedł na dno, zabierając ze sobą życie czterech członków załogi.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Morze Śródziemne II wojna światowa Tobruk Afryka

Mariupol bazą rosyjskiej marynarki wojennej. Czeka nas nowa bitwa o ukraińskie miasto?

 - W niedzielę do portu w zniszczonym i okupowanym przez Rosjan Mariupolu nad Morzem Azowskim po raz pierwszy wpłynął okręt wojenny wroga; można zatem oficjalnie przyznać, że w tym mieście utworzono bazę rosyjskiej floty - poinformował w poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Samorządowiec nie wyklucza nowej bitwy o Mariupol.   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa Mariupol wojna na Ukrainie Rosja wojsko

Prezydent Duda: konieczne są działania w dziedzinie obronności morskiej i infrastruktury krytycznej

"Konieczne jest zrewidowanie i przystosowanie naszych działań w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej oraz innych zagadnień dot. żeglugi i eksploatacji zasobów Morza Bałtyckiego" - ocenił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników Konwentu Morskiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA marynarka wojenna Polska Grupa Zbrojeniowa MON infrastruktura krytyczna stocznie

"Marsz, marsz Batory". Promocja książki o legendarnym transatlantyku w Stanach Zjednoczonych

M/S Batory 33 lata pływał pod polską banderą, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów. Dla wielu z tych osób to była podróż w jedną stronę, na emigrację. Niezwykłe, wzruszające historie o tym polskim transatlantyku zebrały Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska. Spotkały się z ponad 50 osobami, które pływały, podróżowały i pracowały na „Batorym”. Zebrały i spisały ich opowieści. Tak powstała książka „Marsz, marsz Batory”. Jej promocja odbyła się w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Stany Zjednoczone statek Nowy Jork Ministerstwo Spraw Zagranicznych