Polskie Radio

Czy starożytni wiedzieli o terenach nad Wisłą?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 13:14
Dzieje Polski rozpoczynają się w X wieku, wraz z panowaniem pierwszego historycznego władcy - Mieszka I. Co jednak działo się na naszych ziemiach wcześniej? Czy możliwe, by wiedzieli o nich już starożytni?

Czytaj też:
shutterstock_dolina królów grobowce faraonów 1200.jpg
Jakie tajemnice skrywają groby faraonów?

Na starożytnych mapach z 12 r p.n.e. pojawia się Wisła. Pół wieku później stała się ona granicą między państwem Scytów, a krainą Sarmatów. Na mapie rzymskiego geografa Pomponiusza Meli, po raz pierwszy zanotowano nazwę rzeki - "Vistula". Stopniowo, nad Wisłę trafiały ludy których etnograficzne nazwy pozostają tajemnicą do dziś.

Czy możliwe jest wyłonienie z gąszczu mglistych informacji, w miarę spójnego obrazu? Co daje konfrontacja nieprecyzyjnych źródeł historycznych z wynikami prac archeologicznych? W jakim stopniu, w ustaleniu faktów pomóc nam może praca gockiego historyka Jordanesa? Na te i inne pytania, odpowie gość "Eureki", profesor Przemysław Urbańczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz UKSW w Warszawie.

Zobacz też:

W audycji ponadto:

W roku 1753, w Zborowskiem, powstała śląska fabryka fajek glinianych. Funkcjonujący sto lat zakład produkował rocznie 2 mln sztuk tych modnych wówczas urządzeń. Trafiały one do odbiorców w całej Europie. Fabrykę uruchomili sprowadzeni z Holandii fachowcy. Przeprowadzone przy manufakturze w Zborowskiem wykopaliska archeologiczne, pozwoliły wydobyć ponad 66 tysięcy zabytków. Wśród nich znalazły się fragmenty glinianych fajek. O pracach archeologów i ukazującej się właśnie monografii na powyższy temat opowie Barbara Papaj, adiunkt w Dziale Nauki w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie", uczestniczka badań i redaktor opublikowanej monografii.

***

Do wysłuchania audycji "Eureka" w piątek (21.05) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

mg

Czytaj także

Hieroglify - fascynujący świat starożytnych Egipcjan

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 12:00
Powszechna wiedza o hieroglifach kończy się na tym, iż pojawiły się w starożytności i że są trudne do odczytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami następców faraona Ramzesa

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 22:00
Czytelnicy "Faraona" - powieści Bolesława Prusa - zapewne pamiętają postać młodego króla Ramzesa XIII, który próbował ratować swoje państwo przed upadkiem. Był to ostatni władca XX dynastii, który nie zdołał jednak przezwyciężyć kryzysu. Konsekwencją tej polityczno-ekonomicznej zapaści był podział Egiptu.
rozwiń zwiń