Polskie Radio
Section05
NCBR

Konkurs "Szybka Ścieżka". Wstrzymano kolejne projekty

W ramach konkursu "Szybka Ścieżka" kolejne 38 projektów na kwotę blisko 113 mln zł zostanie wstrzymanych - poinformował poseł KO Dariusz Joński, komentując wyniki kolejnych kontroli w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Analiza wykazała, że z 94 umów, które zostały podpisane, 38 zawierało wady formalne oraz zaświadczenia, które nie były zgodne z prawem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konkurs cyfryzacja innowacje Najwyższa Izba Kontroli

NCBR startuje z konkursami w ramach KPO. Na pierwszy ogień infrastruktura i cyberbezpieczeństwo

Wzrost bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, zabezpieczenie infrastruktury przetwarzania danych oraz cyfryzacja infrastruktury służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo - projekty w takich obszarach można zgłaszać do konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach KPO. Na ich realizację przeznaczono 445 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy innowacje cyberbezpieczeństwo konkurs dotacje unijne

Fundusze Europejskie. Przełamujemy bariery, czyli "Ścieżka SMART na rzecz dostępności"

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi nabór wniosków do konkursu "Ścieżka SMART na rzecz dostępności", realizowanego z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. W sumie na innowacyjne projekty służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przeznaczono 445 milionów złotych. Konkurs przeznaczony jest dla dużych przedsiębiorstw, a wnioski przyjmowane będą do 30 października. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie dotacje unijne niepełnosprawni niepełnosprawność przedsiębiorca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Wystarczy CO2, woda i energia elektryczna. Polscy naukowcy opracowali metodę produkcji syntetycznego gazu

Pierwsze polskie urządzenie do syntezy paliw sztucznych powstaje na Politechnice Warszawskiej. Z CO2 i wody produkowany będzie gaz, który dalej będzie można przekształcić w paliwa niezanieczyszczone przez związki siarki, tlenki azotu czy cząstki stałe - czyli takie, które będzie można stosować po 2035 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA paliwa alternatywne gaz Politechnika Warszawska

"Polski Produkt Przyszłości". Na twórców najlepszych innowacji czeka 600 tys. zł

Do 1 grudnia trwa nabór do XXV edycji konkursu "Polski Produkt Przyszłości" organizowanego przez Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej innowacyjnych wyrobów i technologii opracowanych w Polsce. Na uczestników czekają nagrody o łącznej wartości aż 600 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma PARP konkurs innowacyjność innowacje

Nowoczesne technologie zamiast niskich kosztów pracy. Polskie firmy wchodzą na światowe rynki

Nie możemy konkurować tanimi kosztami pracy, próbujemy nowymi technologiami - mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek. Podkreślił, że celem programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki jest wzrost konkurencyjności polskich firm na światowych rynkach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fundusze europejskie technologie nowoczesne technologie konkurencyjność firma przedsiębiorstwo rozwój badania

NCBR otwiera 2. konkurs Innoglobo. "Polscy przedsiębiorcy i naukowcy nie obawiają się wypłynąć na szerokie wody"

Polscy innowatorzy ponownie mogą starać się o dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych w ramach Programu Innoglobo NCBR. Budżet drugiego konkursu to 10 mln zł. Według Centrum już pierwszy konkurs pokazuje, że polscy przedsiębiorcy i naukowcy nie obawiają się wypłynąć na szerokie wody.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konkurs innowacje firma badania rozwój dofinansowanie