Polskie Radio

Zwoje z Qumran - archeologiczna sensacja

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 12:53
Zwoje z Qumran to jedno z najsłynniejszych odkryć archeologicznych XX wieku. Całkiem niedawno izraelscy badacze natrafili na kolejne fragmenty zwojów. Czy mamy do czynienia z dalszą częścią niezwykłego zbioru?
Izraelscy badacze odnaleźli kolejne fragmenty starożytnych zwojów
Izraelscy badacze odnaleźli kolejne fragmenty starożytnych zwojówFoto: GRANGER / Granger History Collection / Forum

Czytaj też:
shutterstock_dolina królów grobowce faraonów 1200.jpg
Jakie tajemnice skrywają groby faraonów?

W latach 1947 - 1956 w jedenastu grotach Pustyni Judzkiej, nieopodal wybrzeża Morza Martwego, odnaleziono 900 dokumentów spisanych po grecku, hebrajsku i aramejsku. Według naukowców, należały one do sekty esseńczyków. Wspólnota ta w wieku II p.n.e. odłączyła się od głównego nurtu judaizmu, a jej członkowie zamieszkali w osadzie Qumran. 

W osadzie przez dwa stulecie kopiowano i spisywano biblijne teksty, dokumentowano także wierzenia oraz historię lokalnej społeczności. Kiedy w roku 66 p.n.e. wybuchło żydowskie powstanie przeciwko rzymskiemu panowaniu w Judei, esseńczycy ukryli manuskrypty w pobliskich jaskiniach. Zanim współcześni nam archeologowie natrafili na te wyjątkowe artefakty, minęło prawie 2 tysiące lat.

Czy najnowsze odkrycia, których dokonano w Jaskini Grozy, 40 kilometrów na południe od Qumran można uznać za wpisujące się w kolekcję zwojów odnalezionych w wieku XX? O tym porozmawiamy z prof. Piotrem Dyczkiem, archeologiem i dyrektorem Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo - Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz też:

W audycji ponadto:

Dolina Wadi Natrun to kolebka chrześcijańskiego monastycyzmu w Egipcie. Właśnie tam, w późnym antyku, powstało kilkadziesiąt klasztorów i eremów. Do dziś, część z nich pełni swoje religijne funkcje. Kiedy polscy archeolodzy i konserwatorzy przybyli po raz pierwszy do Kościoła Syryjczyków, ściany pokryte były szarym tynkiem. W toku prac okazało się jednak, że warstwa wierzchnia skrywa bajecznie kolorowe malowidła, stworzone ponad tysiąc lat temu przez przybyłych z Syrii mnichów. Gościem audycji będzie dr Dobrochna Zielińska z Wydziału Archeologii UW, specjalistka od chrześcijańskiego malarstwa ściennego.

***

Do wysłuchania audycji "Eureka", w piątek (4.06.) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

mg

Czytaj także

"Brakujące ogniwo" w dziejach alfabetu odnalezione? Niezwykłe odkrycie w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 05:40
Zdaniem naukowców licząca ok. 3450 lat inskrypcja na fragmencie słoja odnalezionego w ruinach miasta Lakisz jest najstarszym zabytkiem pisma alfabetycznego na terenach południowego Lewantu i może świadczyć o przeniesieniu wynalazku alfabetu z Egiptu do Azji Mniejszej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedyne takie obrazy na świecie. Polscy naukowcy badają malowidła syryjskich mnichów w średniowiecznym kościele w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 05:40
Przedstawienia religijne autorstwa syryjskich mnichów z okresu średniowiecza zachowały się do naszych czasów tylko w... Egipcie. Ukryte pod późniejszymi tynkami i malowidłami są odkrywane i konserwowane w kościele sprzed ponad tysiąca lat w ramach projektu prowadzonego przez badaczy z Polski i Holandii.
rozwiń zwiń