Polskie Radio

Płyty Polskiego Radia nominowane do Fryderyków za muzykę poważną

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 06:54
Trzy płyty Polskiego Radia zostały nominowane do Fryderyków 2021 za muzykę poważną. Laureatów nagród Akademii Fonograficznej w dziesięciu kategoriach ogłoszono podczas uroczystej gali w Operze na Zamku w Szczecinie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Agencja FORUM

Grażyna Bacewicz 1200 nac.jpg
"Bacewicz bez przerwy słyszała muzykę"

Szansę na statuetkę w kategoriach: Album Roku Muzyka Kameralna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej dostała płyta "Grażyna Bacewicz: Sonaty na skrzypce i fortepian". Jest to pierwsze dla Polskiego Radia nagranie kompletu Sonat skrzypcowych Grażyny Bacewicz. Podjęli się tego dwaj muzycy: skrzypek Jakub Jakowicz i pianista Bartosz Bednarczyk. Wydawnictwo - poza wartością muzyczną - ma także przybliżyć postać wyjątkowej artystki i jej sztuki kompozytorskiej.

Kasia Moś 1200 forum.jpg
"Moniuszko 200". Kasia Moś: muzyka klasyczna była w naszym życiu od maleńkości

W kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa nominowano płytę "Stanisław Moniuszko: Sonety krymskie" wydaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Z inicjatywy Programu 2 Polskiego Radia kantatę Stanisława Moniuszki do słów pochodzących z dziewięciu spośród 18 sonetów Adama Mickiewicza przypomniał Chór Polskiego Radia. Do współpracy została zaproszona oh! Orkiestra Historyczna, grająca na instrumentach z epoki. Napisane ponad 150 lat temu "Sonety krymskie" zyskały wyjątkowy i historyczny wydźwięk.

Posłuchaj
00:25 plyta1.mp3 Dyrektor Chóru Magdalena Warejko: to utwór, który jest bardzo "moniuszkowski" (IAR)

 

Wśród albumów z muzyką symfoniczną, nominowanych do nagrody, znalazło się wydawnictwo Polskiego Radia "Semkow - NOSPR - Brahms: Symfonie 1-4". To nagranie czterech Symfonii Johannesa Brahmsa w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą maestro Jerzego Semkowa. Sesje z NOSPR przebiegały w konwencji koncertowej, ponieważ dyrygentowi zależało na zachowaniu linii czystego koncertowego wykonania. Wydawnictwo zawiera też obszerne omówienie postaci i twórczości maestro Semkowa, dziennikarza Radiowej Dwójki Przemysława Psikuty. Patronat nad albumem objął Program 2 Polskiego Radia.

Posłuchaj
00:21 plyta2.mp3 Iwona Sobczyk z NOSPR: koncert został zrealizowany kilka ładnych lat temu, ale płyta ukazała się niedawno (IAR)

 

Joanna WNuk-Nazarowa 1200.jpg
Joanna Wnuk-Nazarowa: gdy komponuję, wszystko mam zaplanowane

Ponadto w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa nominowano płytę "Aleksander Nowak, Olga Tokarczuk: Ahat-ili. Siostra bogów" z udziałem Chóru Polskiego Radia. Fryderyka za albumów z muzyką chóralną może też zdobyć wydawnictwo "Roman Padlewski, Joanna Wnuk-Nazarowa: Tearfully" z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Laureatów Fryderyków za muzykę rozrywkową i jazz poznamy 5 sierpnia w Hali Netto Arena.
Fryderyki przyznawane są przez polskie środowisko muzyczne - muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Zasiada w niej ponad 1300 osób.

fc

Czytaj także

"Sercem Polak, a talentem świata obywatel"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 07:00
Album "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" to jedyna w swoim rodzaju lekcja historii Polski, a w szczególności polskiej emigracji między pierwszym rozbiorem i wstąpieniem do Unii Europejskiej w 2004 roku. Przygotowany on został dla uhonorowania polskich twórców i artystów, którzy zmuszeni byli do emigracji i życia poza Ojczyzną, ale swoim talentem dawali dowód patriotyzmu, nigdy nie zapominając o Polsce i rozsławiając ją na całym świecie. Zawiera bezcenne pod względem artystycznym nagrania wybitnych polskich muzyków emigracyjnych znajdujące się w zbiorach Archiwum Polskiego Radia. Wśród nich są często zapomniane lub prezentowane po raz pierwszy od bardzo dawna utwory klasyczne, popularne, a także kompozycje filmowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolekcja płyt Polskiego Radia wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 12:14
Kolekcja 93. stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku została wpisana – jako jeden z 15 nowych obiektów dziedzictwa narodowego – na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Podczas uroczystości w Belwederze, która odbyła się w czwartek 10 czerwca, certyfikat – potwierdzający wpisanie na listę płyt z przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka – odebrała Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń