Wystawa "Pamięć Polski". Nowe obiekty na Liście Krajowej programu UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 10:49
- Odnalezione płyty są unikalne z kilku powodów, ze względu na swoją treść i na osoby, które możemy na nich usłyszeć. Sztandarową postacią jest prezydent Warszawy Stefan Starzyński - mówiła na antenie Dwójki Anna Krochmal, kuratorka ekspozycji.
Stefan Starzyński, 2.08.1934
Stefan Starzyński, 2.08.1934Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Posłuchaj
06:15 2021_06_09 08_08_00 Poranek Dwójki Anna Krochmal o wystawie "Pamięć Polski" (Poranek Dwójki)

"Pamięć Polski" to tytuł wystawy prezentującej 15 prac, które dołączyły do Listy Krajowej programu UNESCO "Pamięć świata". Są wśród nich bezcenne dokumenty, w tym rękopisy wybitnych twórców, 5 traktatów astronomicznych Jana Heweliusza i kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku. Pierwszy raz na tę prestiżową listę trafiły materiały dźwiękowe. Ich historię można poznać przed Kordegardą - Galerią Narodowego Centrum Kultury.

Jak zaznaczyła Anna Krochmal, kuratorka ekspozycji z Archiwów Państwowych, płyty zostały uratowane przez pracowników Polskiego Radia, którzy przed zajęciem rozgłośni przez Niemców ukryli je w prywatnych domach. - Zachowała się niespełna połowa z nich, a losy części wciąż pozostają nieznane. Dopiero w latach 70. ujawniono dwie ocalone partie płyt, zwrócono je, ale nadal Polskie Radio apeluje do osób znających losy wciąż nieodnalezionych archiwów o ich zwrot - dodała.

Czytaj też:

Na listę trafiły obiekty powstałe od średniowiecza, aż do czasów najnowszych, wśród nich są dokumenty historyczne, a także pomnikowe dzieła polskiej literatury. - Mamy tutaj "Balladynę" Juliusza Słowackiego w rękopisie, również zbiór wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Najstarszy dokument pochodzi z połowy XIII wieku. Na listę krajową trafiają dokumenty o wielkiej wadze historycznej, mające unikalną postać jak np. bezcenne mapy. Wśród nich jest piękny także od strony graficznej tzw. Atlas Radziwiłłowski, przedstawiający byłe "państwo w państwie" rządzone przez Radziwiłłów z ośrodkiem w Białej. Jest to dokument z roku 1781 - podkreśliła kuratorka.

Wystawa w Warszawie będzie dostępna do 30 czerwca, później pojawi się w kolejnych miastach, z których pochodzą obiekty wpisane na listę. Polska Lista Krajowa programu UNESCO "Pamięć świata" została zainaugurowana w 2014 roku. Zbiór jest cyklicznie uzupełniany o kolejne pozycje.

Certyfikaty UNESCO zostaną wręczone 10 czerwca podczas uroczystości w Belwederze.

***

Rozmawiała: Agata Woźniak

Gość: Anna Krochmal (kuratorka wystawy "Pamięć Polski")

Data emisji: 9.06.2021

Godzina emisji: 8.08

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo

Czytaj także

Nagrania Polskiego Radia z września 1939 roku na liście UNESCO. "Wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 15:20
Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska ocenia, że kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z nagraniami z września 1939 roku ma ogromną wartość historyczną. Materiały dźwiękowe Polskiego Radia z przemówieniami między innymi Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka zostały wpisane na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogromny skarb. Kolekcja płyt Polskiego Radia na Liście Krajowej UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 07:46
Kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z nagranymi we wrześniu 1939 roku w Polskim Radiu przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka została wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". 
rozwiń zwiń