Polskie Radio

Polska delegacja do "największej orkiestry świata". Wspominamy muzyków zmarłych w ostatnim roku

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 09:00
"Największa orkiestra świata", jak czasem nazywa się zbiorczo nieżyjących już muzyków, powiększyła się w ostatnim roku o kilku wybitnych przedstawicieli polskiej sceny. Każdy z nich zapisał się w historii naszej kultury.
Wojciech Karolak
Wojciech KarolakFoto: Wojciech Kusiński/PR

Andrzej Pudel Bieniasz (zm. 20 stycznia 2021 r., 66 lat)

Gitarzysta i współzałożyciel grupy Püdelsi był ważną postacią krakowskiej sceny alternatywnego rocka. Aktywny artystycznie od początku lat 80. (początkowo w zespole Düpą), na komercyjny sukces czekał do 2003 roku, kiedy to ukazał się album "Wolność słowa" Püdelsów, z takimi przebojami, jak "Uważaj na niego" czy "Mundialeiro". Przez ostatnie lata życia zmagał się z chorobą nowotworową.

Püdelsi - "Mundialeiro", źródło: YouTube / Püdelsi Official

Wojciech Karolak (zm. 23 czerwca 2021 r., 82 lata)


Wspomnienie Wojciecha Karolaka
Wojciech Karolak FREE 1200 PR1.jpg
Wspomnienie Wojciecha Karolaka

Kompozytor, aranżer i wirtuoz organów Hammonda uważany był powszechnie za jednego z najwybitniejszych polskich jazzmanów. Muzyczną karierę zaczynał pod koniec lat 50. od grania na saksofonie. Jego muzycznymi kompanami byli wówczas m.in. Krzysztof Komeda oraz Jan "Ptaszyn" Wróblewski. Ten ostatni zaprosił go później do orkiestry Studia Jazzowego Polskiego Radia, zrzeszającej największych mistrzów gatunku w Polsce.

– Był niesamowitym artystą i przedstawicielem cudownej szkoły wdzięku, humoru, klasy, inteligencji, realnej kultury osobistej. Jego obecność rozświetlała nasze środowisko – wspominał Karolaka na antenie radiowej Dwójki inny wybitny jazzman Marek Napiórkowski. 

Antoni Kopff (zm. 11 lutego 2021 r., 76 lat)

Pochodzący z Tarnowa pianista, aranżer i kompozytor zapisał się w historii polskiej piosenki jako twórca takich przebojów, jak "Do zakochania jeden krok" Andrzeja Dąbrowskiego czy "Bądź moim natchnieniem" Andrzeja Zauchy. Tworzył ponadto muzykę do wielu filmów, spektakli i programów telewizyjnych, na czele ze słynnym "Kabaretem Olgi Lipińskiej". Był też producentem muzycznym festiwali w Opolu, Mrągowie i Sopocie.

Andrzej Dąbrowski - "Do zakochania jeden krok", źródło: YouTube / Polskie Nagrania

Maria Koterbska (zm. 18 stycznia 2021 r., 96 lat)


"Życie spełnione" – posłuchaj reportażu o Marii Koterbskiej
Maria Koterbska 1200.jpg
"Życie spełnione" – posłuchaj reportażu o Marii Koterbskiej

– Była skarbem naszej kultury – mówił Jacek Cygan o zmarłej na początku tego roku piosenkarce, która miała w repertuarze takie ponadczasowe hity, jak "Karuzela", "Serduszko puka w rytmie cza-cza", "Augustowskie noce" czy "Parasolki".

Ogółem w trakcie trwającej od lat 40. kariery zaśpiewała ponad półtora tysiąca utworów, a teksty pisali dla niej najwięksi: od Młynarskiego, przez Osiecką, po Przyborę. Za wkład w polską kulturę została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz (zm. 31 lipca 2021 r., 93 lata)

Trudno sobie wyobrazić historię polskiej muzyki bez tego saksofonisty, kompozytora i aranżera, urodzonego w Jaśle jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku. Choć kojarzony jest głównie ze sceną jazzową, to właśnie jemu zawdzięczamy powszechnie znane tematy muzyczne do takich filmów i seriali, jak "Stawka większa niż życie", "Alternatywy 4", "Janosik", "Czterdziestolatek" czy "Jak rozpętałem II wojnę światową".

– Byłeś i jesteś ojcem polskiego jazzu, a my wszyscy jesteśmy twoimi dziećmi – tymi słowami żegnał "Dudusia" redaktor naczelny magazynu "Jazz Forum" Paweł Brodowski, podczas pogrzebu muzyka na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.  

Czołówka serialu "Stawka większa niż życie", źródło: YouTube / [A]rchiwa

Bartosz Sosnowski (zm. 8 września 2021 r., 38 lat)

Zachrypnięty wokal, rozczochrane włosy, poczucie humoru i muzyka będąca połączeniem rocka, bluesa, bluegrassu i country – z tego słynął muzyk, który bywał nazywany "polskim Tomem Waitsem". Niestety, nie dane mu było dożyć wieku sławnego amerykańskiego barda. Sosnowski zmarł nagle w wieku 38 lat, pozostawiając bez odpowiedzi pytanie, jak mogłaby się rozwinąć jego obiecująca kariera, zakończona na zaledwie dwóch albumach.


Piotr Strojnowski (zm. 27 listopada 2020 roku, 62 lata)

Muzyk zwany popularnie "Struną" był współzałożycielem i pierwszym wokalistą zespołu Daab. Pozostanie po nim m.in. wielki przebój "W moim ogrodzie", który zaśpiewał i do którego napisał tekst. Od lat nie zajmował się już zawodowo muzyką – realizował się jako złotnik oraz dyplomowany instruktor terapii uzależnień, z którymi sam w przeszłości walczył. Był m.in. współwłaścicielem Centrum Psychoterapii i Psychoedukacji TOT w Ciechanowie.

Daab - "W moim ogrodzie", źródło: YouTube / MJM Music PL 

Włodzimierz Wander (zm. 29 listopada 2020 r., 81 lat)

Saksofonista, kompozytor i wokalista jest uważany za jednego z prekursorów rock and rolla w Polsce. Na takie miano zasłużył sobie grą w zespołach Niebiesko-Czarni i Polanie. Pod koniec lat 70. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkał aż do śmierci. Przez prawie dwie dekady był właścicielem klubu polonijnego "Cardinal" w Chicago, w którym koncertowało wielu artystów z Polski. Prywatnie był bratem popularnej telewizyjnej spikerki Bogumiły Wander.

kc/kr

Czytaj także

Pożegnaliśmy Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Jazzman spoczął na Cmentarzu Bródnowskim

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 18:34
W środę w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Warszawie odbyła się msza pogrzebowa muzyka jazzowego i kompozytora Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Artysta spoczął na Cmentarzu Bródnowskim. Jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych odszedł w sobotnie południe 31 lipca 2021 r. Miał 93 lata.
rozwiń zwiń