Polskie Radio

"Jedyne takie miejsce" - Sztum

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 08:52
Myśląc o wielkich mistrzach zakonu krzyżackiego każdy widzi w wyobraźni Malbork. A kto wie, jak przed wiekami wyglądało prywatne życie najważniejszych zakonników? Gdzie mieli sekretną rezydencję ociekającą przepychem, który miał robić wrażenie na gościach z całej Europy?
Roman Czejarek zaprasza do Sztumu
Roman Czejarek zaprasza do SztumuFoto: PR

Zapraszamy na wyprawę po sekretach historii! Rozświetlimy mroki średniowiecza i pojedziemy z radiowym mikrofonem do Sztumu. Zjemy, pośpiewamy oraz zajrzymy do ręcznie pisanych ksiąg.

Mówiąc inaczej: Watykan ma do dziś swoje Castel Gandolfo, Malbork miał kiedyś Sztum. Było tam nawet tajemnicze zoo zwane magazynem zwierząt. Bo wielki mistrz oraz jego goście musieli mieć zawsze udane polowanie. Wszystko wyjaśnimy.

XIV-wieczny zamek krzyżacki, siedziba wójta krzyżackiego i letnia rezydencja wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego jest najatrakcyjniejszym zabytkiem w Sztumie. Z oryginalnego założenia pozostały: skrzydło południowe, baszta wjazdowa i więzienna wraz z murami obronnymi. Reszta zabudowy wzgórza zamkowego pochodzi z XIX wieku. W czasach przynależności do Korony Polskiej (1468–1772) zamek był siedzibą polskich starostów. Obecnie siedziba oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku.

Miasto należało do Polski przez prawie 300 lat i podzieliło jej losy. W 1772, liczące 469 mieszkańców, w wyniku I rozbioru, znalazło się w Królestwie Prus (na terenie Prus Wschodnich). Impulsem rozwojowym Sztumu stała się decyzja o przeniesienie tu z Dzierzgonia siedziby powiatu (1815, od 1818 pod nazwą powiat Stuhm). Znajdował się on od 1815 w rejencji kwidzyńskiej. Miasto liczyło w latach 20. XIX wieku niecałe 900 mieszkańców.


Wejście do dawnego zamku krzyżackiego w Sztumie       Fot. Robson90/shutterstock

Czytaj także:

***

Do słuchania audycji z cyklu "Jedyne takie miejsce" w sobotę (8.01) w godzinach 9.00-12.00 zaprasza Roman Czejarek.

ag

Zobacz więcej na temat: Roman Czejarek Sztum
Czytaj także

Z wizytą w Opatowcu, czyli najmniejszym mieście w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 12:51
To właśnie tutaj Józef Piłsudski rozpoczął swój marsz po niepodległość, specjalny prom przeprawia się jednocześnie przez dwie rzeki, a z pobliskiej wieży możemy usłyszeć lokalny hejnał. W Opatowcu, bo o nim mowa, mieszka tylko… 336 mieszkańców. "Jedyne takie miejsce" udało się w podróż do najmniejszego miasta w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królewska gra dla każdego? Szachy i ich fenomen

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 14:24
Niedawno Polacy zdobyli złoto i srebro na Mistrzostwach Europy w szachach szybkich i błyskawicznych, a w Warszawie trwają mistrzostwa świata w tej grze. Czy sukcesy Polaków są powodem popularności szachów? A może wpływ na zainteresowanie nimi miał serial "Gambit królowej"? Dlaczego szachy są tak pasjonującą grą?
rozwiń zwiń