Polskie Radio

Niezwykła praca Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 11:00
Redakcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy ma ponad 30 lat doświadczenia. W ostatnich dniach przygotowuje specjalne serwisy internetowe i aktualności czytane po ukraińsku w Programie 1 Polskiego Radia.  
Zainteresowanie wiadomościami z Ukrainy oraz jej kulturą wzrasta teraz również wśród Polaków
Zainteresowanie wiadomościami z Ukrainy oraz jej kulturą wzrasta teraz również wśród PolakówFoto: Shutterstock/Pixel-Shot

Polskie Radio dla Zagranicy nadaje w sześciu językach, w tym - po ukraińsku. Pomysłodawcą i realizatorem idei skierowania emisji audycji językowych Polskiego Radia na Wschód (tj. na Ukrainę i na Białoruś) był ówczesny zastępca dyrektora Radia Polonia śp. Ryszard Michalski - polski dziennikarz radiowy i publicysta.

Sekcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy wystartowała 29 września 1990 roku, a na początku jesieni 1991 roku w ówczesnym Radiu Polonia, obok innych redakcji językowych, została powołana do istnienia Redakcja Ukraińska. Nieoficjalnie jednak audycje w języku ukraińskim pojawiły się na antenie Polskiego Radia miesiąc wcześniej - tuż po upadku Związku Radzieckiego i ogłoszeniu przez Ukrainę niepodległości w sierpniu 1991 roku. 

Przez te lata głównymi tematami audycji tworzonymi przez dziennikarzy Redakcji Ukraińskiej (od 2016 roku - Sekcji Ukraińskiej Redakcji "Wschód") niezmiennie pozostawały najważniejsze wydarzenia w Polsce, kwestie społeczne, stanowisko i działania Rządu RP w różnych sprawach wewnętrznych oraz zewnętrznych, relacje polsko-ukraińskie, a także życie mniejszości ukraińskiej nad Wisłą, o których do dziś są informowani ukraińskojęzyczni słuchacze radiowi na Ukrainie i w świecie. 

LISTA CZĘSTOTLIWOŚCI NA FALACH UKF

Sekcja Ukraińska na co dzień informuje o wspólnych inicjatywach Polaków z Ukrainy oraz Ukraińców z Polski. Promuje wspólne inicjatywy diaspory polskiej i ukraińskiej w USA, UE oraz Kanadzie, a ostatnio jest ważnym źródłem informacji z wojennego frontu. Wiadomości po ukraińsku w Programie Pierwszym Polskiego Radia można usłyszeć codziennie po godzinie 10 i 17 na falach UKF oraz długich, na częstotliwości 225 kHz, które swoim zasięgiem obejmują Europę Środkową i Wschodnią, w tym znaczny obszar Ukrainy.

ARTYKUŁY I AUDYCJE REDAKCJI UKRAIŃSKIEJ DOSTĘPNE TUTAJ


Wśród stałych tematycznych rubryk Sekcji Ukraińskiej znajdują się: "Ekonomia i biznes", "Życie polityczne", "Kalejdoskop kulturalny", "Ukraińcy w Polsce", "Magazyn turystyczny", a także audycja poświęcona filozofii "Hortus (In)Conclusus" oraz kulturze ludowej "Źródła". Od kilku lat dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy czytają po ukraińsku serwisy informacyjne na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia w audycji "Lato z Radiem" (w 2007 roku odbyło się Lato z Radiem we Lwowie).

Wielkim sukcesem Redakcji Ukraińskiej była transmisja jej audycji na falach UKF na terytorium Ukrainy po Pomarańczowej Rewolucji w latach 2004-2010. Wówczas współpraca Redakcji Ukraińskiej z blisko 30 rozgłośniami ukraińskimi (państwowymi i prywatnymi) zaowocowała dobową słuchalnością na poziomie miliona słuchaczy. Ten projekt pozwolił Redakcji Ukraińskiej utworzyć sieć nieetatowych korespondentów w najważniejszych regionach Ukrainy. 

WdU_baner (1).jpg

УКРАЇНСЬКА СЛУЖБА

Na falach Redakcji Ukraińskiej gościli również najwybitniejsi przedstawiciele świata kultury i nauki ostatnich 30-tu lat relacji polsko-ukraińskich: Stanisław Lem, Jerzy Giedroyc, Jewhen Swerstiuk, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Barbara Skarga, Myrosław Popowycz, Lina Kostenko, Jurij Andruchowycz, Olga Tokarczuk, Serhiy Żadan i wielu innych.

Wieloletnim komentatorem Redakcji Ukraińskiej był laureat Orderu Orła Białego prof. Bohdan Osadczuk (współpraca w latach 1995-2010). Innym wybitnym współpracownikiem Redakcji (od roku 1991 do śmierci w roku 2012) był Ostap (Eustachy) Łapski - poeta, tłumacz i krytyk literacki, laureat najbardziej prestiżowej nagrody literackiej Ukrainy - Nagrody im. T. Szewczenki (2007).

Audycji Sekcji Ukraińskiej można słuchać w formacie DAB+ w Polsce, a także poprzez satelitę oraz w internecie w każdym kraju świata. Ponadto na Ukrainie transmisja tego ukraińskojęzycznego programu odbywa się na falach FM partnerów polskiej publicznej rozgłośni: Hromadskiego Radia w północnej oraz centralnej części Ukrainy oraz Radia "Nezałeżnist" we Lwowie, a także na terenie całej Ukrainy na falach średnich. 

Sprawdź POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY - tutaj. .

Polskie Radio udostępniło również w swoim internetowym odtwarzaczu radiowym sygnał publicznego ukraińskiego radia. Jest to dodatkowy kanał odbioru, dzięki któremu obywatele Ukrainy przebywający w Polsce w prostszy sposób mogą słuchać programu radiowego w swoim języku.

*** 

Polskie Radio dla Zagranicy towarzyszy ważnym, często przełomowym wydarzeniom w Polsce od 85 lat (z wyjątkiem przerwy w nadawaniu spowodowanej wybuchem II wojny światowej). Przekazuje odbiorcom na całym świecie aktualne i wszechstronne informacje o Polsce oraz przedstawia kluczowe sprawy współczesnego świata z polskiej perspektywy. Obecnie Polskie Radio dla Zagranicy nadaje programy po polsku oraz w pięciu językach obcych: angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim i białoruskim.  

mat.pras./rk 

Czytaj także

Wiadomości po ukraińsku w Programie 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 15:46
Program 1 Polskiego Radia nadaje serwisy informacyjne po ukraińsku. Kilkuminutowe aktualności w języku ukraińskim są emitowane trzy razy dziennie przez siedem dni w tygodniu tuż po "Aktualnościach Jedynki", o godz. 10.00, 14.00 oraz 17.00 - na falach UKF oraz długich, na częstotliwości 225 kHz, które swoim zasięgiem obejmują Europę Środkową i Wschodnią, w tym znaczny obszar Ukrainy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oświadczenie nadawców publicznych w sprawie Ukrainy. "Akt bezprecedensowej agresji nie może być tolerowany"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 19:03
"Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio wyrażają głębokie oburzenie z powodu bezprecedensowego ataku na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina. Stanowczo potępiamy wszelkie działania sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, które obejmują brutalną przemoc wobec całego narodu ukraińskiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińskie Radio udostępnione w playerze Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 21:51
Polskie Radio udostępniło w swoim internetowym odtwarzaczu radiowym sygnał publicznego Ukraińskiego Radia. Jest to dodatkowy kanał odbioru, dzięki któremu obywatele Ukrainy przebywający w Polsce w prostszy sposób mogą słuchać programu radiowego w swoim języku.
rozwiń zwiń