Polskie Radio

Ukraińskie Radio udostępnione w playerze Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 21:51
Polskie Radio udostępniło w swoim internetowym odtwarzaczu radiowym sygnał publicznego Ukraińskiego Radia. Jest to dodatkowy kanał odbioru, dzięki któremu obywatele Ukrainy przebywający w Polsce w prostszy sposób mogą słuchać programu radiowego w swoim języku.
Ukraińskie Radio udostępnione w playerze Polskiego Radia
Ukraińskie Radio udostępnione w playerze Polskiego RadiaFoto: PR

Ukraińskiego Radia można słuchać za pośrednictwem playera WWW Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl. W kolejnych dniach sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy zostanie także dodany do aplikacji mobilnej "Polskie Radio".

To kolejny gest solidarności i wsparcia ze strony polskich mediów dla narodu ukraińskiego zmagającego się z rosyjską napaścią. Od ubiegłego tygodnia Program 1 Polskiego Radia nadaje serwisy informacyjne w języku ukraińskim. Kilkuminutowe aktualności są emitowane dwa razy dziennie przez siedem dni w tygodniu tuż po "Aktualnościach Jedynki", o godz. 10.00 i 17.00 - na falach UKF oraz długich, na częstotliwości 225 kHz, które swoim zasięgiem obejmują Europę Środkową i Wschodnią, w tym znaczną część Ukrainy.

- W obliczu agresji Putina na Ukrainę Polskie Radio S.A., wypełniając misję polskiego publicznego nadawcy spełniającego najwyższe standardy rozgłośni publicznych Unii Europejskiej, uważa za konieczne dotarcie do możliwie największej liczby odbiorców zagrożonych atakiem informacyjnym reżimu Putina, w tym również słuchaczy z Ukrainy, którzy w niedostatecznym stopniu znają język polski. Obecność serwisu w języku ukraińskim na falach Polskiego Radia stanowi także wyraz solidarności z ukraińskimi dziennikarzami, którzy muszą obecnie z narażeniem życia pracować w warunkach wojennych, broniąc tym samych przestrzeń informacyjną Ukrainy oraz cały obszar Euroatlantycki przed skomasowanym atakiem informacyjnym maszyny propagandowej rosyjskiego agresora - mówi Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy.

Z kolei wiceprezes TVP Mateusz Matyszkowicz powiedział, że kanał ukraińskiej telewizji publicznej jest dostępny online poprzez aplikację TVP GO. - Do oferty naszych kanałów, wśród których jest między innymi TVP World - czyli nasz kanał anglojęzyczny, który relacjonuje szeroko to, co się dzieje na Ukrainie, jest dostępny wszędzie na świecie - dołączamy także z kanałem pierwszym publicznej telewizji ukraińskiej. Od dziś można go oglądać dzięki aplikacji TVP GO na terenie całego kraju - powiedział Matyszkowicz. Dodał, że intencją nadawcy jest, by z tego kanału mogli korzystać zarówno Ukraińcy przybywający do Polski, jak i ukraińska diaspora w naszym kraju.

Polskie Radio i TVP wydały także wspólne oświadczenie, w którym polscy nadawcy publiczni potępili zbrojną agresję na Ukrainę. "Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio wyrażają głębokie oburzenie z powodu bezprecedensowego ataku na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina. Stanowczo potępiamy wszelkie działania sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, które obejmują brutalną przemoc wobec całego narodu ukraińskiego. Ten akt bezprecedensowej agresji przeciwko niepodległemu państwu nie może być tolerowany przez społeczność międzynarodową i musi spotkać się z pilną i zdecydowaną reakcją organizacji międzynarodowych, w tym mediów. 

TVP S.A. i Polskie Radio stoją u boku naszych kolegów z UA:PBC - ukraińskiego nadawcy publicznego. Dołożymy wszelkich starań, aby pomóc im w kontynuowaniu pracy i dostarczaniu wiadomości dla ukraińskich odbiorców.

Naszą misją jest przekazywanie odbiorcom istotnych informacji o rosyjskiej agresji i sytuacji na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem Ukraińców mieszkających w naszym kraju, w tym uchodźców wojennych, którzy mogą szukać schronienia w Polsce.

Mając na uwadze list wystosowany przez ukraińskiego nadawcę publicznego UA:PBC do Zarządu Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w sprawie członkostwa rosyjskich nadawców w EBU i ich udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji, wzywamy Zarząd EBU do udzielenia natychmiastowej odpowiedzi na oficjalne żądanie naszych ukraińskich kolegów". 

Radio Ukraińskie / Українське радіо znajdziesz - TUTAJ

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Wiadomości po ukraińsku w Programie 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 15:46
Program 1 Polskiego Radia nadaje serwisy informacyjne po ukraińsku. Kilkuminutowe aktualności w języku ukraińskim są emitowane trzy razy dziennie przez siedem dni w tygodniu tuż po "Aktualnościach Jedynki", o godz. 10.00, 14.00 oraz 17.00 - na falach UKF oraz długich, na częstotliwości 225 kHz, które swoim zasięgiem obejmują Europę Środkową i Wschodnią, w tym znaczny obszar Ukrainy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak można pomóc Ukrainie. Lista zweryfikowanych organizacji i zbiórek

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 12:00
Ukraina walczy z rosyjską inwazją. Kraj jest niszczony bombami, giną cywile, kobiety i dzieci. Tysiące ludzi ucieka przed wojną do Polski. W obliczu humanitarnej katastrofy nikt nie może pozostać obojętny. Przygotowaliśmy listę zweryfikowanych zbiórek i organizacji pomocowych, a także numery kont, na które można wpłacać pieniądze. Podpowiadamy, jak można przyjąć uchodźców pod swój dach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oświadczenie nadawców publicznych w sprawie Ukrainy. "Akt bezprecedensowej agresji nie może być tolerowany"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 19:03
"Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio wyrażają głębokie oburzenie z powodu bezprecedensowego ataku na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina. Stanowczo potępiamy wszelkie działania sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, które obejmują brutalną przemoc wobec całego narodu ukraińskiego".
rozwiń zwiń