Polskie Radio

Pierwsze efekty akcji "Gdzie jest czarny neseser?" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 07:45
Do Polskiego Radia zgłaszają się pierwsi słuchacze, którzy natrafili na ślady płyt gramofonowych nagranych w Polskim Radiu w 1939 roku. To efekt szeroko zakrojonej akcji "Gdzie jest czarny neseser?", którą publiczny nadawca rozpoczął na początku maja. Portal Polskiego Radia uruchomił specjalny serwis: czarnyneseser.pl, gdzie można znaleźć wszystkie informacje na temat akcji. We wtorek, 31 maja, radiowa Jedynka wyemituje rozmowę z jednym ze słuchaczy, który odnalazł kilka płyt nagranych w Polskim Radiu 73 lata temu. – Ponawiamy apel o poszukiwanie zaginionej kolekcji. Będziemy wdzięczni za każdą przekazaną nam informację i płytę – mówi Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
Wystawa poświęcona pamięci pracowników Polskiego Radia z września 1939 roku
Wystawa poświęcona pamięci pracowników Polskiego Radia z września 1939 rokuFoto: Cezary Piwowarski/PR

6 maja Polskie Radio zainicjowało szeroko zakrojoną akcję poszukiwania zaginionych nagrań z września 1939 roku. Tytuł akcji – "Gdzie jest czarny neseser?" – nawiązuje do sposobu wyniesienia płyt z rozgłośni i ukrycia ich przed Niemcami. W czarnym neseserze z budynku przy ulicy Zielnej 25 płyty gramofonowe wyniosły trzy osoby: Eugeniusz Domachowski, ppłk. Wacław Lipiński oraz Mirosław Panufnik, brat słynnego kompozytora i ówczesny kierownik amplifikatorni (studia emisyjnego) w Polskim Radiu. Wyniesiony przez Domachowskiego i ppłk. Lipińskiego depozyt to kolekcja 93 płyt odnalezionych w 1979 roku. W ubiegłym roku zostały one wpisane na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata". Są to pierwsze w historii materiały dźwiękowe, które trafiły na tę prestiżową listę. Nagrania zostały wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego albumu, nad którym patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

Ze względu na bezcenną historyczną wartość zaginionych nagrań w akcję Polskiego Radia "Gdzie jest czarny neseser?" zaangażowały się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z polskimi placówkami dyplomatycznymi. 


– Prosimy wszystkich słuchaczy, zarówno w kraju, jak i za granicą, o informacje na temat zaginionej części kolekcji. Być może w prywatnych zbiorach i archiwach zachowały się płyty, dokumentacja na ich temat lub inne pamiątki z września 1939 roku. Chcielibyśmy skompletować zbiór, który dokumentuje dramatyczne wydarzenia II wojny światowej i jest bezcenną pamiątką heroizmu pracowników Polskiego Radia w tamtym czasie. By dotrzeć do jak największego grona odbiorców, korzystamy z naszych anten, kanałów cyfrowych oraz mediów społecznościowych – mówiła podczas inauguracji akcji Agnieszka Kamińska, prezes zarządu Polskiego Radia


Posłuchaj
10:14 TROJKA Trojka do trzeciej Kasprzyk Czarny neseser 2022_05_10-13-17-28.mp3 Jan Józef Kasprzyk o akcji "Czarny neseser" (Trójka do trzeciej)

 


Baner_1200x150.png

W ostatnich dniach do Polskiego Radia zaczęły zgłaszać się osoby, które trafiły na zaginione płyty lub o nich słyszały. – Mamy już pierwsze efekty naszej akcji. Do Polskiego Radia przyniesione zostały płyty z przedwojennych realizacji. Są to: przemówienie ministra skarbu, wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego na temat przekazania karabinów i samolotów Wojsku Polskiemu w 1939 roku; nagranie głosu prof. Akademii Francuskiej Michała Siedleckiego oraz płyta z pogadanką w ramach tzw. skrzynki radiowej. Z uwagi na fakt, że polska radiofonia poniosła ogromne straty w czasie drugiej wojny światowej, bezpowrotnie zaginęły lub zostały uznane za zaginione nośniki nagrywane w rozgłośniach na terenie II RP, jak również dokumentacja programowa – to każda odnaleziona płyta ma dla Polskiego Radia bardzo duże znaczenie – mówi Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia


Posłuchaj
02:55 Trojka Pora na Trojke Gdzie jest czarny neseser 2022_05_31-07-49-36.mp3 Narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcja Polskiego Radia "Gdzie jest czarny neseser?" przyniosła pierwsze efekty (Pora na Trójkę)

 

ZOBACZ ZAPOWIEDŹ AKCJI: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 


Czytaj także: 


We wtorek, 31 maja, Paweł Sztompke rozmawiał w "Muzycznej Jedynce" z dr. Tomaszem Lerskim, który trafił w Krakowie na ślad wspomnianych płyt


Posłuchaj
18:36 2022_05_31 14_23_32_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Dr Tomasz Lerski o odnalezionych płytach w ramach akcji "Gdzie jest czarny neseser?" (Muzyczna Jedynka)

 


pap Album %22Kolekcja płyt gramofonowych z września 1939 roku%22 1200.jpg

  • Więcej o akcji w serwisie: czarnyneseser.pl.

  • Wydawnictwo "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" do kupienia m.in. w sklepie Polskiego Radia.

  • W poszukiwaniu zaginionej kolekcji Polskie Radio wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.


ZAPIS KONFERENCJI INAUGURUJĄCEJ AKCJĘ "GDZIE JEST CZARNY NESESER?":

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

mat. pras. / rk 

Czytaj także

Gdzie jest czarny neseser? Po wojnie udało się odnaleźć dwie z trzech części bezcennego zbioru

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 05:40
Pracownicy Polskiego Radia oraz ich krewni i znajomi z narażeniem życia ukrywali ewakuowane z radia płyty z nagraniami przemówień z września 1939 roku przez długie sześć lat okupacji. Po wojnie, z obawy przed nowymi władzami, płyty były ukrywane jeszcze ponad 30 lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie jest czarny neseser? Co Niemcy zrabowali Polskiemu Radiu?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 05:50
Okupanci zrabowali niemal całe mienie należące do warszawskiej rozgłośni. Zniszczeniu uległy najprawdopodobniej wszystkie z 9200 płyt z nagraniami. Najpewniej przetrwały jedynie nośniki z przemówieniami i komunikatami nagranymi we wrześniu 1939 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdzie jest czarny neseser?". Słuchacz Programu 1 odnalazł trzy płyty PR z 1939 r.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 16:54
- To są trzy płyty, które kupiłem około 15 lat temu na bazarze w Krakowie. Na jednej z nich jest nagranie wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Lerski. Słuchacz Jedynki odpowiedział na zainicjowane przez Polskie Radio poszukiwania zaginionych we wrześniu 1939 roku płyt i nagrań. Dzięki niemu możemy się pochwalić pierwszymi efektami akcji "Gdzie jest czarny neseser?".
rozwiń zwiń