Polskie Radio

Polskie Radio na Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Audycje i relacje w Jedynce i Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 09:34
Spotkania autorskie, dyskusje, wystawy i koncerty – to wszystko znajduje się w programie odbywającego się w Szczebrzeszynie i Zamościu Festiwalu "Stolica Języka Polskiego", którego ósma już edycja trwać będzie do soboty 13 sierpnia. Dwie anteny Polskiego Radia – Jedynka i Dwójka – zaplanowały obszerne relacje i specjalne audycje z tego wyjątkowego literackiego wydarzenia na Roztoczu.
Festiwal Stolica Języka Polskiego
Festiwal "Stolica Języka Polskiego" Foto: Mat. promocyjne

Stolica Języka Polskiego wyrosła z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury, jako najpiękniejszego medium opowiadania. – Dzięki czytaniu i opowiadaniu o tym, co przeczytaliśmy, powiększamy nie tylko swój potencjał wyrażania, ale także uczymy się dostrzegać i rozumieć historie innych ludzi, uwrażliwiać na wielość i różnorodność opinii, sposobów ekspresji i interpretacji. Jesteśmy przekonani, że ta umiejętność pozwala nam lepiej się komunikować i budować szczęśliwsze relacje między bliskimi nam ludźmi – mówią organizatorzy i pomysłodawcy Festiwalu. Ta idea wydaje się niezmiennie aktualna.

W programie Festiwalu spotkania autorskie, dyskusje, wystawy czy koncerty, a patronem wydarzenia jest w tym roku Miron Białoszewski – w setną rocznicę urodzin poety i pisarza.

Czytaj też: Szczebrzeszyn – dobre miejsce>>>

Radiowa Jedynka będzie omawiać wydarzenia w Szczebrzeszynie w "Informatorach kulturalnych" – w audycji "W samo południe" (pon.-pt. o godz. 12.40).

We wtorek, 9 sierpnia, stacja zaprasza na rozmowę z prof. Leszkiem Mądzikiem o jego festiwalowej wystawie prac "Faktura czasu" ("Kulturalna Jedynka"; godz. 23.40).

W środę, 10 sierpnia, m.in. zapowiedź wieczornego wydarzenia – muzycznego projektu „Powidoki Portrety – Miron Białoszewski” ("Ekspres Jedynki"; godz. 15.25). Wieczorem tego samego dnia w "Moich książkach" (godz. 23.10) dyskusje z gośćmi festiwalu – m.in. rozmowa z Wojciechem Bonowiczem na temat Małej Monografii "Kilar" Magdy Miśki-Jackowskiej.

W radiowej Dwójce relacje z festiwalu – Katarzyny Hagmajer-Kwiatek i Małgorzaty Szymankiewicz – będą pojawiać się w "Wiadomościach kulturalnych" (godz. 7.00, 9.00, 12.00 i 16.00) i "Wybieram Dwójkę" (po godz. 16.00). Ponadto we wtorek, 9 sierpnia, można było posłuchać posłuchać m.in. rozmowy Pawła Siwka z Justyną Sobolewską – kuratorką głównego programu literackiego ("Wiadomości kulturalne"; godz. 9.30).

 


Festiwal "Stolica Języka Polskiego"

Mat. promocyjne

Czytaj także

Jedynka na Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Audycje i relacje

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 16:20
Spotkania autorskie, dyskusje, wystawy i koncerty – to wszystko znajduje się w programie Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie i Zamościu, którego ósma już edycja trwała do soboty - 13 sierpnia. Program 1 Polskiego Radia zaplanował obszerne relacje i specjalne audycje z tego wyjątkowego literackiego wydarzenia na Roztoczu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio na Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 09:34
Spotkania autorskie, dyskusje, wystawy i koncerty – to wszystko znajduje się w programie odbywającego się w Szczebrzeszynie i Zamościu Festiwalu "Stolica Języka Polskiego", którego ósma już edycja trwać będzie do soboty 13 sierpnia. Dwie anteny Polskiego Radia – Jedynka i Dwójka – zaplanowały obszerne relacje i specjalne audycje z tego wyjątkowego literackiego wydarzenia na Roztoczu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozpoczął się 8. Festiwal Stolica Języka Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 14:51
W Zamościu i Szczebrzeszynie rozpoczął się 8. Festiwal Stolica Języka Polskiego, którego patronem jest w tym roku Miron Białoszewski. Do soboty będzie można uczestniczyć w spotkaniach i wernisażach, a także słuchać koncertów. Patronami medialnymi wydarzenia są Program I i II Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal "Stolica Języka Polskiego". "Miron Białoszewski jest tu bardzo obecny"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 12:00
- Miron Białoszewski jest wciąż żywym patronem - każdy ma swojego Mirona. On nie jest niczyj i nie jest zawłaszczony, a każdy czytelnik może poczuć z nim więź, bo jest tak współczesny. Mamy to szczęście, że jest też premiera nowej książki – zupełne zaskoczenie, bo nikt nie miał świadomości, że są jeszcze powojenne teksty dziennikarskie Białoszewskiego - mówiła w Dwójce Justyna Sobolewska, kuratorka programu literackiego Festiwalu "Stolica Języka Polskiego".
rozwiń zwiń