Polskie Radio

"Słowem gramy" i "Strefa studenta". Polskie Radio we wtorek

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 19:00
W Jedynce o oszczędzaniu energii, w Dwójce spotkanie z laureatem Nagrody Mediów Publicznych, w Trójce - jakie prezenty przyniósł św. Mikołaj. W Czwórce natomiast quiz o życiu i twórczości Marii Konopnickiej, która jest literacką patronką 2022 roku. Sprawdź nasze propozycje! 
Studio Programu Drugiego Polskiego Radia; widok z pomieszczenia realizatorskiego.
Studio Programu Drugiego Polskiego Radia; widok z pomieszczenia realizatorskiego. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022: relacje z Kataru dziennikarzy radiowej Jedynki Tomasza Kowalczyka i Filipa Jastrzębskiego oraz dziennikarzy Redakcji Sportowej: wyniki, statystyki, komentarze. "Prosto z mundialu" m.in. w "Sygnałach dnia", "Ekspresie Jedynki", w audycjach "Tu jest muzyka", "Muzyczny ekspres", "Polska i świat" oraz w "Kronice sportowej". 


06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski 

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godz. 7.15 spotkanie z Joanną Lichocką z Prawa i Sprawiedliwości, członkiem Rady Mediów Narodowych, a o godzinie 8.15 - z Piotrem Zgorzelskim z Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicemarszałkiem Sejmu. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

W audycji licytacja prac i prezentów Przyjaciół Radiowej Jedynki w ramach akcji "Choinki Jedynki". Ponadto relacja Małgorzaty Abgarowicz o oszczędzaniu energii (w ramach akcji realizowanej wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska), rozmowa o herbacie, jednym z najpopularniejszych napojów w naszym kraju. Polacy są na trzecim miejscu w Europie i na dziewiątym na świecie pod względem spożycia herbaty! O tym Anna Brożyna, autorka książki "Herbata - odkryj smak najszlachetniejszego napoju świata". Poza tym w audycji - słuchowisko i codzienne konkursy. 

19.30-20.00 - "Eureka"/ "Dziedzictwo i pamięć" - Dorota Truszczak 

Azyl dla obywateli, czyli rola Kościoła katolickiego w PRL od wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku do 1989 roku (cz.1). Kościół katolicki był jedyną instytucją, która mogła niezależnie działać – jak głosił dekret o stanie wojennym z 12 grudnia 1981 roku. Mimo, że został poddany inwigilacji przez komunistyczne władze stał się miejsce azylu dla wielu Polaków: udzielał schronienia poszukiwanym przez Służbę Bezpieczeństwa, ich rodzinom, wspierał poradami prawnymi potrzebujących, przekazywał żywność. Kapłani w całej Polsce angażowali się nie tylko w te działania. Także wspierali duchowo uczestników mszy, nabożeństw w intencji internowanych, więzionych, czy świąt i rocznic narodowych. Kościoły stały się miejscem alternatywnej, do narzuconej przez reżim stanu wojennego, kultury. Rada Główna Episkopatu Polski za priorytet uznała zniesienie stanu wojennego, łamiącego zasady współżycia społecznego oraz zwolnienie aresztowanych. Polityczny kryzys spowodował, że władza zgodziła się na współdziałanie z hierarchią - w styczniu 1982 roku rozpoczęła pracę Komisja Wspólna. Prymasowska Rada Społeczna powstająca od listopada 1981 roku apelowała do twórców stanu wojennego o dialog także z doradcami "Solidarności" i katolickimi intelektualistami. Stan wojenny został zawieszony 22 lipca 1983 roku. To wydarzenie poprzedziła czerwcowa II Pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny. Następna, trzecia, miała miejsce cztery lata później w 1987 roku, podczas której Papież modlił się przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana "Solidarności" zamordowanego przez funkcjonariuszy SB w październiku 1984 roku.  W audycji cz.1 opowieści przypominającej rolę jaką odegrał Kościół katolicki w pierwszych latach po ogłoszeniu stanu wojennego. Gość: prof. Jan Żaryn –dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. 

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - "Salamandra" Stefana Grabińskiego - słuchowisko z cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym", wyreżyserowane przez Henryka Rozena, z Andrzejem Piszczatowskim, Mieczysławem Voitem, Martą Lipińską, Gustawem Lutkiewiczem, Zofią Saretok.

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku).

23.50 - "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej (dostępna dla słuchaczy również na kanale Radiobook). Czyta Grażyna Barszczewska. 

Płyta tygodnia: "Wesołych Świąt" - Kabaret OT.TO 

logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Arcydzieła doby średniowiecza, renesansu i baroku w mistrzowskich wykonaniach. W audycji o rozpoczynającym się w środę największym w Polsce festiwalu muzyki dawnej. O tym wydarzeniu - Filip Berkowicz - dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus. Spotkanie o godz. 9.30.

Ponadto: relacja z uroczystej gali przyznania Nagród Mediów Publicznych, prezentacja laureatów "Splendorów" - nagród Teatru Polskiego Radia oraz felieton językowy "Nowa mowa".

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie": Laureat Nagrody Mediów Publicznych

11.10-12.00 - Wolfgang Amadeus Mozart Koncert obojowy C-dur KV 314, Douglas Boyd - obój, Chamber Orchestra of Europe, dyr. Paavo Berglund, Józef Haydn Koncert na trąbkę Es-dur Hob. VIIe:1, wyk. Lucienne Renaudin Vary - trąbka, Luzerner Sinfonieorchester, dyr. Michael Sanderling

12.05-12.45 - Mieczysław Wajnberg (1919-1996) Sonata na wiolonczelę i fortepian nr 2 op. 63, wyk.: Ewa Skardowska - fortepian, Piotr Hausenplas - wiolonczela; Karol Szymanowski (1882-1937) Kwartet smyczkowy nr 2 op. 56, wyk.: Paweł Zalejski - skrzypce, Bartosz Zachłód - skrzypce, Piotr Szumieł - altówka, Piotr Skweres - wiolonczela, Apollon Musagète Quartett. 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Zbigniew Bargielski (powtórzenie)

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Przesłuchania finałowe 51. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, cz. 2 (2.12 - 3.12.22 Sala Koncertowa UMFC w Warszawie). Ludwig van Beethoven Koncert fortepianowy c-moll op. 37, wyk. Gabriel Bortnowski - fortepian, Orkiestra Polskiego Radia, dyr. Michał Klauza; Fryderyk Chopin Barkarola Fis-dur op. 60; Mazurki op. 41, Polonez As-dur op. 53, wyk. Mateusz Dubiel - fortepian; Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11, wyk. Mateusz Dubiel - fortepian, Orkiestra Polskiego Radia, dyr. Michał Klauza. 

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Marcin Majchrowski

Karol Szymanowski Demeter op. 37bis, wyk. Jadwiga Rappé - alt, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Antoni Wit. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

"Mamy obowiązek chronić dziedzictwo kulturowe, będące świadectwem przeszłości, ale i nośnikiem pokoju dla przyszłości" - oznajmiła Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO. Wystawa "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki" jest gestem pomocy i solidarności w ochronie dziedzictwa. Twórczość Jacka Malczewskiego, będąca świadectwem i krytyczną analizą burzliwej i dramatycznej historii Polski, współcześnie staje się świadkiem (doświadczającym) barbarzyństwa wojny. Symbolicznie podróż tych obrazów jest jak wojenna tułaczka w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, jak ukraińscy uchodźcy. O wystawie jej kurator - Paweł Napierała (spotkanie o godz. 16.30)

Ponadto w audycji: Supraskie kantyki; wystawa szopek krakowskich w Toruniu; wystawa "Alicja Rogalska. Śpiewamy, zamiast wzdychać";

17.30 - "O wszystkim z kulturą" - Adriana Prodeus i Piotr Gociek 

Współczesny człowiek pracy w kinie. Kto nam odebrał przyjemność z pracy i co o tym mówi kino? 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Karol Furtak

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Spotkanie z Laureatem Nagrody Mediów Publicznych - Andrzej Sułek 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Sprezzatura" według Lilianny Stawarz

23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / "Halandża. Opowiadania modernistów węgierskich", czyta Waldemar Barwiński. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz. 

20.45-21.00 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - zaprasza Szymon Sławiński 

W dniu Świętego Mikołaja audycja o darach duchowych (dary serca): myśli, słowa, gesty, czyny - którymi możemy nawzajem się obdarowywać.

02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" - zaprasza Michał Kirmuć

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - zaprasza Jędrzej Kodymowski     

​​​​06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - zaprasza Piotr Firan 

Święty Mikołaj odwiedza wszystkie grzeczne dzieci. Część z nich w butach ma słodycze, inni zabawki i inne większe upominki. Święty Mikołaj z prezentami musi trafić do milionów maluchów. Żeby nie pomylił prezentów, dzieci piszą do niego listy z marzeniami, które chciałyby, żeby Święty spełnił. Pomyłki zdarzają się rzadko. Być może to dzięki nieprzeciętnej pamięci Świętego Mikołaja, albo ma on swoich pomocników. W Wielkopolsce - Gwiazdora, w Małopolsce - Aniołka, a na wschodzie - Dziadka Mroza. Jak obchodzone są Mikołajki w różnych częściach Polski, a także jak wyglądają przygotowania najmłodszych do wizyty Świętego? 

Imieniny (Świętego) Mikołaja najchętniej obchodzą dzieci. Sprawdzamy, czy któremuś z maluchów udało się przyłapać Świętego w trakcie roznoszenia prezentów. Później zajrzy do butów maluchów, by zobaczyć co Mikołaj dla nich zostawił. Przy okazji nasz reporter porozmawia z psychologiem dziecięcym o tym, dlaczego warto przypominać dzieciom, że Święty Mikołaj naprawdę istnieje. Dowodów na ten fakt nie brakuje.

Czas Świąt Bożego Narodzenia sprawia, że w dorosłych budzą się dziecięce instynkty. Również oni mają swoje listy życzeń, które chętnie przekazaliby do realizacji Świętemu. Co się na nich znalazło sprawdziła reporterka - Izabela Kostyszyn. 

08.45-09.00 - "Salon Polityczny Trójki" - zaprasza Beata Michniewicz  

Gościem Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

09.00-12.00 - "Trójka Przed południem" - zaprasza Witold Lazar

W audycji m.in.: relacja z Gali Nagród Mediów Publicznych oraz rozmowa z jednym z laureatów. 

Poza tym o wystawie  fotografii Jana Bortkiewicza w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. O "Prognozie pogody" kuratorka wystawy Krystyna Różańska-Gorgolewska. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - zaprasza Marta Piasecka 

W audycji m.in. rozmowa z kulturoznawcą o sztuce... kulinarnej. Czy cukiernicze wypieki można zaliczyć do dość przemijających "dzieł sztuki"? O tym Michał Wolski. Dzisiaj Mikołajki. Jednym z pomysłów na oryginalny prezent może być np. obraz, ale tez artystyczne przedmioty użytku codziennego. Dla bardziej wymagających: bilet do teatru, na wernisaż czy do kina. Jak często dajemy sobie "twórcze" prezenty? O tym w rozmowie z socjologiem Czesławem Martyniakiem.

Za rekordową sumę trzystu tysięcy dolarów sprzedano na aukcji w Dallas jedyne znane zdjęcie Marilyn Monroe z dedykacją dla męża, Joe DiMaggio - poinformował w piątek dom aukcyjny Heritage w komunikacie prasowym, dodając, że licytacja była bardzo zacięta. Z kolei podczas jesiennej aukcji sztuki współczesnej zorganizowanej przez dom aukcyjny Heffel w Toronto sprzedano "niebieską" grafikę "Elżbieta II" Andy'ego Warhola. Nabywca zapłacił za to dzieło kwotę 1,1 mln dolarów kanadyjskich, czyli 855 tys. 600 dolarów amerykańskich (około 3,8 mln zł). To rekord, jeśli chodzi o sprzedaż wydruków tego artysty. O cenach dzieł sztuki w rozmowie z Martą Wiśniewską z warszawskiej Desy. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - zaprasza Piotr Łodej 

18.10-18.20 - "Trójkowy komentarz dnia" - zaprasza Dariusz Wieczorkowski

Gość: Andrzej Halicki, europoseł, Platforma Obywatelska

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - zaprasza Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - zaprasza Arkadiusz Gołębiewski

6 grudnia, przypada 80 rocznica zamordowania 34 Polaków za pomoc udzielaną swoim sąsiadom Żydom. Tego dnia zastrzeleni lub spaleni żywcem w stodołach i domach zostali: dwie rodziny Kosiorów, rodzina Skoczylasów oraz rodzina Kowalskich. Przywołanie historii rodzin z Ciepielowa stało się punktem wyjścia do realizacji filmu "Historia Kowalski" w reż. A. Gołębiewskiego i M. Pawlickiego. Wcześniej powstał projekt filmowy "Życia za życie" oraz strona internetowa o tej samej nazwie. W audycji pytania o stan badań naukowych na temat Polaków którzy ratowali i zginęli za ratowanie swoich sąsiadów Żydów, o skalę pomocy Żydom, roli instytucji historycznych, kulturalnych w upamiętnianie postaw Polaków. Warte jest również odniesienie się do tematu w kontekście wydarzeń kulturalnych, filmowych. Goście: prof. Jan Żaryn. Podczas jego prac w IPN powstał Zespół do badania skali mordów na Polakach za ratowanie Żydów, Maciej Pawlicki - reżyser i producent filmowy, inicjator projektu "Życie za życie" oraz producent i współautor filmu "Historia Kowalskich", jak również inicjator budowy pomnika Polaków ratujących Żydów w Ciepielowie. 

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" zaprasza Łukasz Szwed

22.10 - Reportaż w Trójce / "Święty Mikołaj z Kryłowa" Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet i Katarzyny Michalak 

W Kryłowie niedaleko granicznej rzeki Bug bije źródło św. Mikołaja. Okoliczni mieszkańcy i nie tylko od wieków czerpią z niego wodę, wierząc, że ma ona cudowna moc. Kryłowski Mikołaj nie przypomina w ogóle znanego z reklam i pocztówek wesołkowatego grubaska. Niezwykła jest też historia źródła, wokół którego narosły cudowne legendy, jak i konflikty. O prawa do świętego spierali się chrześcijanie kilku obrządków. Często zapominając o tym,  że biskup jest symbolem współczucia, szczodrobliwości i miłości bliźniego. 

23.00- 00.00 - "Konstelacja M." - zaprasza Mateusz Tomaszuk 

logo

22.05 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

Dr Weronika Kobylińska z Łódzkiej Szkoły Filmowej o wydarzeniach fotograficznych roku. W rozmowie między innymi o zdjęciach z wystawy "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia" w Muzeum Narodowym w Warszawie, wystawie Małgorzaty Potockiej w ramach Vintage Photo Festival w Bydgoszczy oraz ekspozycji "Koło i kula" Andrija Bojarova w Fundacji Arton. Poza tym o projekcie "Odra Sputnik Photos", Andrzeju Tobisie i Ruchu Polski wokół Słońca.

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Galeria "Prześwit" to przestrzeń idei, sztuki, nauki i filozofii działająca w kolektywnej instytucji kultury na Rynku Nowego Miasta w Warszawie i zajmująca się wystawiennictwem, edukacją i badaniami. Gościem audycji kurator sztuki Karolina Kliszewska.

.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - zaprasza Kamil Jasieński

W Mikołajki zaproszenie do zabawy i szansa na zdobycie nowoczesnych głośników Bluetooth z radiem.  Na stronie Czwórki zamieszczony będzie quiz z pytaniami dotyczącymi życia i twórczości patronki 2022 roku  - Marii Konopnickiej. Quiz będzie można rozwiązywać do 12 grudnia.

 14.00-15.00 - "Strefa studenta" - zaprasza Weronika Puszkar

Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji jest organizacją non profit zrzeszającą studentów farmacji z całego kraju. Od lat organizują oni akcję "Skonsultuj z Farmaceutą" - finał akcji 2022 odbędzie się 10 grudnia. Tego dnia możemy m.in. zmierzyć podstawowe parametry jak np. saturacja krwi, poziom glukozy, ciśnienie tętnicze, skorzystać z konsultacji u Magistra. W audycji również zapowiedź Pokazu Talentów Politechniki Warszawskie (14 grudnia).

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Gościem audycji Marboc, czyli Marcin Bociański, producent i DJ ze Starogardu Gdańskiego.

 20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - zaprasza Kuba Jamrozek

Narzędziem pracy aktora są jego własne emocje, wrażliwość, myśli, jego ciało. Jak ma o siebie zadbać? Gdzie ma znaleźć granice między pracą na scenie a wychodzeniem z roli? Jak odnaleźć się w bardzo zhierarchizowanym miejscu pracy? Jak radzić sobie z ciągłym ocenianiem przez innych? W warszawskiej i białostockiej Akademii Teatralnej prowadzone są zajęcia na temat radzenia sobie z emocjami, stawiania granic i budowania poczucia własnej wartości.

00.00-01.00 - "Folk Off" - zaprasza Maciej Szajkowski

Zapowiedź Festiwalu Mikołajki Folkowe i premiera płyty Fiś Bandy z Zakopanego – wywiad z liderem Andrzejem Fisiem.

 

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Audycję prowadzi św. Mikołaj i opowiada o swojej pracy.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyka z filmów o św. Mikołaju.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Prawdopodobnie pierwowzorem instrumentów strunowych był łuk z drgającą cięciwą. Najstarszy znany wizerunek instrumentu strunowego pochodzi z malunków odkrytych we francuskich jaskiniach. Przedstawiają one mężczyznę grającego na jednostrunowym instrumencie za pomocą smyczka. Z czego robione są instrumenty? jak wyglądał klawesyn? Dziś zgłębiamy tajniki instrumentów.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" – 6 grudnia obchodzimy imieniny Mikołaja. Co oznacza to imię i jak brzmi w innych językach? Opowiemy też o słynnych osobach, które nosiły to imię, i miejscach z nimi związanych (Mikołaju Koperniku, Nikoli Tesli, Mikołaju z Miry i innych).

18.00-19.00 - "Współpracownia" - Skąd Mikołaj wie, co dzieci chcą dostać w prezencie? I dlaczego rozdaje prezenty w swoje imieniny? Miś i Smok postanawiają pomóc Mikołajowi, który jest zapracowany i zrobić mu imieninowy prezent.

20.00-20.30 - streaming ze spotkania ze św. Mikołajem w studiu Polskiego Radia Dzieciom.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

* Jak zadbać o zdrowie w 3 obszarach: psychicznym, aktywności fizycznej, żywienia.  Eksperci: Danuta Kozakiewicz-historyk, pedagog, dyr. Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie oraz Joanna Drożdż psycholog, V-ce Dyr. Szkoły Podst. nr 103 w Warszawie.  

* Góry Nadziei to relacja z promocji bajki edukacyjnej Marcina Mortki, która trafia do dzieci i ich rodziców wraz z maskotką Jelonka Janka. Bajka a także audiobook mają przygotować dzieci na długotrwały i niełatwy proces leczenia oraz dać nadzieję na zdrowie. O edukacyjnym projekcie opowiedzą: dr Jędrzej Nowaczyk-lekarz pediatra i Agnieszka Machnicka- Prezeska Fundacji Zaczytani.org. oraz Monika Mrozowska-aktorka czytająca audiobook.

 

.

18.00 - "Audycja specjalna" - zaprasza Małgorzata Pęcińska

W audycji archiwalnej: Koncert skrzypcowy D-dur "Il Grosso Mogul" RV 208 Vivaldiego, VI Symfonia C-dur "Mała" Schuberta oraz II Koncert fortepianowy c-moll Rachmaninowa. Na deser: piosenki świąteczne na Boże Narodzenie z najnowszej płyty Jonasa Kaufmanna. 

20.00 - "Chopin na ludowo" - zaprasza Kuba Borysiak

Interpretacje francusko-belgijskiego pianisty Michela Blocka z Meksyku, ulubieńca publiczności i wielkiego przegranego VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. W 1960 roku zdobył jedynie wyróżnienie, ale uznanie dla jego talentu wyraził honorowy przewodniczący jury Artur Rubinstein przyznając mu nagrodę specjalną. Usłyszymy nagrania konkursowe Mazurków Chopina -  cis-moll op. 30 nr 4, c-moll op. 56 nr 3 oraz  As-dur op. 59 nr 2 oraz późniejsze interpretacje Mazurków op. 17 i op. 68. W audycji także nagrania archiwalne i opowieści jednego z najwybitniejszych skrzypków Radomszczyzny - Tadeusza Jedynaka z Przystałowic Małych.

21.00 - "Chop-in-pop" -  zaprasza Mariusz Gradowski

Album Michała Sobkowiaka "List do Chopina" w spokojniejszym, fortepianowym wydaniu. Parafrazy Sobkowiaka zestawione z oryginalnymi kompozycjami Chopina w wykonaniu Vladimira Horowitza, dla kontrastu i urozmaicenia zabrzmi też garść preludiów Chopina zagranych na Fenderze Rhodesie (Kiko Kichi), będzie Menuet G-dur Ignacego Jana Paderewskiego w parafrazie Krzysztofa Herdzina, a także prosto z Majorki - Manfred Kullmann i jego Trio (z Pepem Lluisem Garcią oraz Wojtkiem Sobolewskim) w parafrazie Walca cis-moll z płyty "Mar Abierto", czyli "otwarte morze". 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Katar 2022. Argentyna zdobyła mistrzostwo świata

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 07:25
Emocje sportowe sięgnęły zenitu - za nami finał XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej! Mecz Francji z Argentyną zakończył się rzutami karnymi, w których lepsi byli Argentyńczycy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katie Melua w dwóch odsłonach na Trójkowej scenie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 20:00
Katie Melua to jedna z gwiazd światowej muzyki, które więcej niż raz wystąpiły na żywo na scenie radiowej Trójki. W pierwszą grudniową niedzielę zaprosiliśmy na retransmisję obszernych fragmentów koncertów wokalistki z 2006 i 2018 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co piąty Polak słucha Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 07:20
Polskie Radio ma 20 proc. udziału w rynku słuchalności. Oznacza to, że co piąty słuchacz radia spędza czas przy programach Polskiego Radia. Opublikowane przez Krajowy Instytut Mediów - po raz pierwszy w Polsce - wyniki badań pasywnych odbioru stacji radiowych dają publicznej rozgłośni drugie miejsce spośród wszystkich nadawców radiowych. Dane prezentują wyniki za listopad tego roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio dla Ukrainy nadaje w sześciu miastach

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 14:45
Polskie Radio dla Ukrainy zaprasza do słuchania swoich 24-godzinnych, specjalnych programów w języku ukraińskim: w Warszawie na częstotliwości 100,6 MHz, w Łodzi – 94,40 MHz, we Wrocławiu – 100,70 MHz, w Białymstoku – 94,80 MHz, w Przemyślu – 98,6 MHz, oraz w Hrubieszowie – 93,3 MHz. Antena dostępna jest również cyfrowo, nie tylko na terenie Polski, ale również na całym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z Mikołajem w PR Dzieciom [ZOBACZ VIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 18:45
Z okazji Mikołajek Polskie Radio Dzieciom zaprosiło dzieci i ich rodziców na specjalne spotkanie z Mikołajem. 6 grudnia, prosto ze studia PRD ulubieniec wszystkich dzieci odpowiedział na pytania, które mali słuchaczy zadawali Mikołajowi, dzwoniąc do radiowego studia i pisząc do niego listy. Spotkanie z Mikołajem można oglądać poniżej. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Małaszko: jubileuszowy album Dwójki jest pełen symboliki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 16:57
- W symboliczny sposób, na płytach winylowych pojawia się muzyczna wizytówka radiowej Dwójki, a było to wyzwanie olbrzymie. W zeszycie mam maczkiem skwapliwie spisane sensacyjne, wartościowe nagrania, aby dokonać ich ostatecznego wyboru. W pewnym momencie uznałam, że symbolika jest kluczem i 1 marca 1937 roku to data istotna - mówiła Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń