Polskie Radio
Section05
mikołajki 2021

Święty Mikołaj bez tajemnic. Jaki jest dzisiaj? [POSŁUCHAJ]

6 grudnia obchodzimy mikołajki, przypadające w dniu liturgicznego wspomnienia Świętego Mikołaja, biskupa Miry (portowego miasta w dzisiejszej Turcji), który zasłynął wyjątkową troską o potrzebujących. Jego współczesny, najbardziej znany wizerunek jako starszego mężczyzny w czerwonym płaszczu z długą białą brodą i zaprzęgiem reniferów ciągnących sanie narodził się w latach 30. XX wieku. Ale czy według dzieci nadal tak wygląda?
Zobacz więcej na temat:  mikołaj mikołajki społeczeństwo dzieci Trójka

Mikołajki, czyli Święty Mikołaj i dziecięce dylematy. Gdzie możemy go znaleźć?

Mikołajki to jeden z najprzyjemniejszych dni w roku. Dzieci wierzą, że Święty Mikołaj odbiera od nich listy i obdarowuje je wymarzonymi prezentami. Mikołaj to jednak mnóstwo nieścisłości: kiedy tak naprawdę przychodzi, 6 czy 24 grudnia? Gdzie trafiają wysłane przez dzieci listy i jak je adresować? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka mikołaj mikołajki społeczeństwo prezenty święta Piotr Firan Martyna Masztalerz Józef Niewiarowski

Święty Mikołaj. Jak kształtował się jego kult?

– Święty Mikołaj to postać z krwi i kości, postać historyczna. Żył na przełomie III i IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji. Był biskupem, który troszczył się o swój lud. Było tak, gdy panowała zaraza, a potem głód. Istniał naprawdę i warto w niego wierzyć – przekonuje Jolanta Sosnowska, autorka książki "Mikołaj święty".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek mikołajki tradycja społeczeństwo mikołaj Święty Mikołaj