Polskie Radio

Rewolucje naukowe i wiele więcej. Tak bawiliśmy się podczas 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i CNK [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 20:50
Mnóstwo ciekawych i czasem zaskakujących pokazów, a w tym m.in. możliwość zobaczenia robota humanoidalnego czy stworzenie mapy 3D lodowców. 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik skupił rzesze młodych naukowców i fanów poznawania świata. Zapraszamy do zapoznania się z relacją! 

Podczas 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, zwiedzający mogli przyjrzeć się "rewolucjom naukowym" – kamieniom milowym w rozwoju nauki. Organizatorzy przygotowali szereg stanowisk umożliwiających poznawanie fascynujących zjawisk, nowych odkryć i wynalazków. Jakie atrakcje najbardziej przypadły do gustu zwiedzającym? Co im się podobało? Zapraszamy na relację z tego wyjątkowego dnia! W sobotnie przedpołudnie wydarzenie uroczyście rozpoczęli: prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer i dziennikarz radiowej Jedynki Daniel Wydrych.

Otwarcie 26.Pikniku Naukowego. Od lewej: Robert Firmhofer, dyrektor CNK, Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia i Daniel Wydrych z radiowej Jedynki Otwarcie 26. Pikniku Naukowego. Od lewej: Robert Firmhofer, dyrektor CNK, Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia, i Daniel Wydrych z radiowej Jedynki

Na odwiedzających od samego wejścia czekały pokazy naukowe, eksperymenty i rozmowy z badaczami. Z atrakcji mogli skorzystać zarówno najmłodsi, całe rodziny, jak i osoby, które na co dzień interesują się nauką. Jak przekazała Marta Buler z Centrum Nauki Kopernik, w tym roku wydarzenie zgromadziło 100 wystawców z różnych dziedzin.

Posłuchaj
00:28 12378382_3.mp3 Atrakcje 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (IAR)

 Na stoisku Polskiego Radia na zainteresowanych czekały plenerowe studia radiowej Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskiego Radia Dzieciom czy Radia Kierowców. To tam można było zobaczyć, jak wygląda radio od środka. Atrakcji nie brakowało - o czym mówił Sebastian Gołos z Agencji Promocji publicznego nadawcy.


Posłuchaj
00:17 12378382_4.mp3 Radio od środka i znacznie więcej (IAR)

 


Na stoiskach naukowców można zobaczyć wiele innowacyjnych wynalazków. W tym minisamochody zasilane słoną wodą, które prezentowała Natalia Kamińska z Centrum Nauki Kopernik.

Posłuchaj
00:17 12378382_1.mp3 Chemiczne ciekawostki dla naukowców w każdym wieku (IAR)

 

Z kolei na stoisku Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego dostępne były makiety sond wysłanych na Marsa. W punkcie kosmicznym można było dowiedzieć się, jak działają, oraz porozmawiać o ich silnikach - opowiada Jarosław Rybusiński z Wydziału Fizyki.


Posłuchaj
00:12 12378382_2.mp3 Fizyka nie taka straszna (IAR)

 


Sobota aktywnie. Piknik Naukowy z Polskim Radiem. 

"Ludzie są otwarci na nowe idee i technologie". Podsumowanie 26. Pikniku Naukowego/YouTube Polskie Radio

Od 9.00 do 12.00 Program 1 Polskiego Radia zapraszał na "Jedyne takie miejsce".

- Trudno to wszystko zamknąć w jednym zdaniu, ponieważ rakiety są najróżniejsze. Możemy budować rakiety małe rekreacyjne, ale możemy budować też rakiety eksperymentalne, przekraczające wysokie prędkości czy służące do wynoszenia np. satelitów na orbitę. Dlatego jedno spójne słowo to emocje - przekonywał Tomasz Jakubowski z Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

Jedynka na Pikniku Naukowym. Jedynka na Pikniku Naukowym.


Następnie od godz. 12.04 do 14.00 w plenerowym studiu Polskiego Radia gościli "Pasjonauci" radiowej Czwórki.

- U nas można znaleźć pokaz na temat sztucznej inteligencji, na temat tego, jak powstają różne modele sztucznej inteligencji do rozpoznawania obrazów, dźwięków, tekstów, czyli takie najbardziej popularne modele jak CzatGPT - opowiadała Karolina Pondel-Sycz. - Mamy też dużo gier dla dzieci związanych z programowaniem. Można również u nas posłuchać o echolokacji ludzkiej czy dowiedzieć się czegoś z elektroniki albo DNA bananów - dodała. 

Ekipa Czwórki na Czwórka na 26. Pikniku Naukowym Ekipa Czwórki na Czwórka na 26. Pikniku Naukowym

Od godz. 13.00 do 15.00 w plenerowym studiu Polskiego Radia gościła audycja "Trójka na pikniku".

– Muzyka, którą tworzę, oparta jest przede wszystkim na moim własnym aparacie mowy, do tego dochodzi też śpiew. Można powiedzieć, że jest to taka fuzja. Właściwie od zawsze w ten sposób tworzyłem muzykę i zawsze było to coś więcej niż sam beatbox. Nie było to naśladowanie dźwięku dla samego naśladowania, zawsze było to wyjściem do moich kompozycji – opowiadał goszczący w studiu Trójki Bartas Szymoniak. 

Dziennikarze Trójki na Pikniku Naukowym na PGE Narodowym Dziennikarze Trójki na Pikniku Naukowym na PGE Narodowym
Robert Korzeniowski, który przybył do studia z żoną Justyną, przekonywał o korzyściach płynących z regularnej aktywności fizycznej. – Wystarczy chodzić dynamicznie przez dziesięć minut dziennie i to wpływa na spowolnienie degeneracji telomerów, które odpowiadają za replikację tkanek. Żeby organizm dłużej był młody, to te tkanki muszą się dobrze odnawiać – mówił czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie.

Od godz. 15.00 w studio gościły kolejno audycja "Dawno, dawno temu…" Polskiego Radia Dzieciom oraz "Dwie do setki" Programu 2 Polskiego Radia.


Dwójka na Pikniku Naukowym Dwójka na Pikniku Naukowym

Z kolei o godz. 17.00 spotkaliśmy się z "Jedynką dzieciom" i młodymi naukowcami zainteresowanymi poznawaniem otaczającego świata. 

Jedynka Dzieciom na 26. Pikniku Naukowym Jedynka Dzieciom na 26. Pikniku Naukowym

Również o godz. 17.00 na atrakcje zaprosiło Polskie Radio dla Ukrainy - "Нівроку на Польському радіо дла України".

Naukowe święto dla całych rodzin! 

Młodych uczestników Pikniku Naukowego interesowały ciekawe doświadczenia chemiczne. Na gości przez cały dzień czekały doświadczenia i pokazy m.in. z dziedzin chemii, biologii, astronomii i medycyny. Dr Katarzyna Młynek z Centrum Nauki Kopernik, która opowiadała o pikniku w Programie 1 Polskiego Radia, szczególnie zachęcała do rozmowy z robotem wyglądającym jak Mikołaj Kopernik.

Posłuchaj
00:31 12378161_1.mp3 Dla każdego coś dobrego (IAR)

 


Zwiedzający przyszli na Piknik Naukowy całymi rodzinami. Każdego zainteresowało coś innego:


Posłuchaj
00:33 12378399_1.mp3 Trwa 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik


Ogromną popularnością wśród odwiedzających Piknik Naukowy cieszy się stanowisko Polskiego Radia Kierowców. Wśród atrakcji m.in. gokart o napędzie elektrycznym, który samemu można przetestować.Polskie Radio przygotowało też szereg innych aktywności, takich jak m.in.: "Gimnastyka poranna" Piotra Galusa, eksperymenty prowadzone przez Patryka Bartoszewskiego z Polskie Radio Dzieciom czy nauka beatboxu zorganizowana przez radiową Trójkę. Z kolei Artur Wolski, komentator naukowy Programu 1 Polskiego Radia, zaprosił na "Eurekę – Roboty są wśród nas", gdzie była mowa m.in. o tym, jak zbudować i zaprogramować wymarzone roboty. Poza tym dla chętnych dostępne były zajęcia po ukraińsku oraz przyspieszony kurs improwizacji, który poprowadził wybitny pianista Marek Baracha.


Więcej na antenach Polskiego Radia i na stronie pikniknaukowy.pl

mat. pras. /  rk /zch/id

Czytaj także

Rewolucje naukowe, czyli 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i CN Kopernik. [NIE MOŻE CIĘ TAM ZABRAKNĄĆ]

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 18:40
Stu wystawców, sześć stref tematycznych, roboty, wykłady i eksperymenty dotyczące m.in. DNA i wiele inny różnych atrakcji: to wszystko czeka na tych, którzy odwiedzą 26. Piknik Naukowy na PGE Narodowym. Organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź, co przygotowaliśmy! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

26. Piknik Naukowy. Rewolucje naukowe z Mikołajem Kopernikiem w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 12:00
- Proszę sobie wyobrazić, że mamy stu wystawców i każdy z nich ma przynajmniej jeden namiot, a w tym namiocie przynajmniej trzy różnego rodzaju eksperymenty - zapowiada w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik. Przed nami 26. Piknik Naukowy - niech żyje rewolucja (naukowa)!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za nami 26. Piknik Naukowy pod hasłem "Rewolucje naukowe" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 21:00
Egzoszkielet, który z każdego z nas może zrobić superbohatera, ping-pong z baniek mydlanych, robot Kopernik, z którym było można porozmawiać, a do tego pokazy naukowe na najwyższym światowym poziomie. W sobotę 27 maja odbył się Piknik Naukowy - w dniu wydarzenia obecni byliśmy na miejscu, na Stadionie Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń