Polskie Radio
Section05
Maciej Kurzajewski

Dzieci i internet. Jak kontrolować treści, które dziecko ogląda w internecie?

Internet jest narzędziem, do którego mamy dostęp cały czas, z różnych urządzeń. Dzieci oraz młodzież nie zawsze zdają sobie sprawę m.in. z zagrożeń w sieci. Jak kontrolować treści, które dziecko ogląda w internecie? Jak nauczyć dzieci rozsądnego korzystania z mediów społecznościowych? Ile godzin dziennie dziecko może spędzać przed ekranem? 
Zobacz więcej na temat:  internet technologie dzieci młodzież zagrożenie społeczeństwo psychologia Maciej Kurzajewski

"TAK dla zdrowia rodziny". Dlaczego profilaktyka onkologiczna jest tak ważna?

Wystartowała kampania "TAK dla zdrowia rodziny", której celem jest zapobieganie chorobom i pomoc w ich przezwyciężaniu. - Rak przestał być wyrokiem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Jasińska z Polskiej Unii Onkologii oraz Medycznej Racji Stanu. Eksperci zachęcają m.in. do profilaktyki onkologicznej, badań przesiewowych, testów i szczepień. Polskie Radio objęło patronat nad akcją.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski rak profilaktyka TAK dla zdrowia rodziny rodzina zdrowie choroby choroby onkologiczne Anna Jasińska profilaktyka onkologiczna

"10 kroków na Księżyc". Jakie aktywności fizyczne wykonuje się w warunkach kosmicznych?

Konkurs "10 kroków na Księżyc", organizowany w ramach audycji "Lato z Radiem", jest już na półmetku. 17 sierpnia odbył się drugi etap, w ramach którego specjaliści z placówki badawczej Lunares Space mogli lepiej poznać umiejętności i osobowość uczestników. Pod koniec miesiąca dowiemy się, kto weźmie udział w symulacji podróży w kosmos.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2023 Maciej Kurzajewski kosmos

W trzy dni z Cieszyna na Hel. "Zrównoważony challenge" z Polskim Radiem Kierowców

Polskie Radio Kierowców włączyło się do akcji "Zrównoważony challenge" w ramach Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Trzy drużyny dziennikarzy Polskiego Radia Kierowców przemierzają Polskę różnymi środkami transportu. Cel podróży jest ten sam, ale metody jego osiągnięcia różne: auto spalinowe, auto elektryczne i pociąg. Akcja ma pokazać różnice i podobieństwa w zakresie bezpiecznego, ekonomicznego i ekologicznego podróżowania.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski turystyka podróże motoryzacja Polskie Radio Kierowców bezpieczeństwo

Państwo Środka. Dlaczego Chiny tak nas intrygują i zaskakują?

Intrygujące, nowoczesne, a może zaskakujące, irytujące i niezrozumiałe dla Europejczyków mocarstwo? Jakie są naprawdę Chiny? - To kraj ogromnych kontrastów, który liczy 1,4 mld ludzi - mówi w "Czterech porach roku" Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Azji. Z jednej strony Państwo Środka to ogromne wieżowce w miastach, a z drugiej strony - niepokazywane światu małe wioski.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski podróże Chiny Tomasz Sajewicz

Cyberbezpieczeństwo. Jakich aplikacji powinniśmy unikać?

Każdego dnia spędzamy w telefonach już nie minuty, tylko godziny. Nasz czas pochłaniają przede wszystkim aplikacje. Jednak niektóre z nich potrafią być naprawdę niebezpieczne. - W momencie, kiedy aplikacja prosi nas o dostęp do danych w telefonie, powinna się nam zapalić czerwona lampka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Igor Protasowicki, informatyk, ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski cyberbezpieczeństwo

Wiosenne treningi. Jak ćwiczyć z głową i wrócić do formy po zimie?

Wiele osób pod koniec zimy stwierdza: "od jutra będę lepsza/szy i od wiosny zacznę ćwiczyć". Warto trzymać się tego postanowienia. Jak ćwiczyć z głową, aby nasze wiosenne treningi nie zakończyły się kontuzją? Maciej Walecki wraz z trenerką fitness Nicole Styk demonstrują, jak ćwiczyć z głową, by powrócić do formy (albo w ogóle ją zbudować) po zimie. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski aktywność fizyczna trening siłowy zdrowie siłownia wiosna społeczeństwo fitness

Światowy Dzień Poezji. "Ona pozwala nam żyć, jest w niej nadzieja"

Popularyzacja poezji - pisania, czytania i publikowania wierszy - to cel obchodzonego od 1999 roku w pierwszy dzień wiosny (21 marca) Światowego Dnia Poezji. Z tej okazji na całym świecie organizowane są imprezy i wydarzenia poświęcone poezji. My w "Czterech porach roku" rozmawialiśmy o Krakowskim Salonie Poezji, czyli inicjatywie zapoczątkowanej w styczniu 2002 roku przez Annę Dymną. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski poezja Anna Dymna Krzysztof Orzechowski wiersze literatura