Polskie Radio

Konkurs muzyki folkowej "Nowa Tradycja 2024"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 12:50
Najważniejszą częścią 25. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" jest Konkurs Muzyki Folkowej, który w tym roku odbędzie się z udziałem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Radiowe Centrum Kultury Ludowej do 8 kwietnia czeka na zgłoszenia młodych solistów i zespołów grających muzykę folkową. 
Radiowe Centrum Kultury Ludowej do 8 kwietnia czeka na zgłoszenia młodych solistów i zespołów grających muzykę folkową do Konkursu Muzyki Folkowej w ramach Festiwalu Nowa Tradycja.
Radiowe Centrum Kultury Ludowej do 8 kwietnia czeka na zgłoszenia młodych solistów i zespołów grających muzykę folkową do Konkursu Muzyki Folkowej w ramach Festiwalu "Nowa Tradycja". Foto: Polskie Radio
  • 25. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" odbędzie się w tym roku w dniach 16-19 maja. 
  • Radiowe Centrum Kultury Ludowej do 8 kwietnia czeka na zgłoszenia młodych solistów i zespołów grających muzykę folkową.
  • Więcej szczegółów na stronie nowatradycja.polskieradio.pl.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej zaprasza do wzięcia udziału w Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" – najważniejszym przeglądzie rodzimej sceny muzyki folkowej i muzyki źródeł. Oprócz występów muzyków odbędą się też przesłuchania finalistów konkursu, którzy powalczą o nagrody oraz wyróżnienia, m.in. Nagrodę Grand Prix, którą co roku funduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnicy konkursu oprócz miejsc na podium mogą zdobyć także nagrodę publiczności - Burzę Braw, nagrodę specjalną im. Czesława Niemena oraz nagrody specjalne - radiowej Jedynki, Programu 2 Polskiego Radia oraz radiowej Czwórki. 

 

Nagrodę finansową wręczy także Narodowy Instytut Fryderyka Chopina – będzie to 10 tysięcy złotych za interpretację mazurków. Wyróżniana będzie oryginalność oraz głębokie piękno tradycji w formach muzycznych, takich jak mazurki, oberki i kujawiaki, które zainspirowały Fryderyka Chopina do stworzenia miniatur tanecznych zebranych w Mazurkach. - Głęboko wierzymy, że tak jak twórczość Chopina jest cały czas żywa, cały czas atrakcyjna, dla właściwie każdego człowieka na świecie, tak i muzyka tradycyjna, ma te walory atrakcyjności - mówi Aleksander Laskowski, rzecznik prasowy NIFC. 

Czytaj także: 

- Cieszymy się, że z naszymi nowymi partnerami myślimy podobnie o muzyce ludowej, która ma wszelkie walory, by stać się naszą wizytówką w świecie, tak jak jest nią twórczość Fryderyka Chopina – mówi Hanna Szczęśniak, dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, koordynatorka Konkursu.

Do Konkursu Muzyki Folkowej mogą zgłaszać się zespoły (do 12 osób) lub soliści, których program będzie zawierał co najmniej trzy utwory nawiązujące do polskiej muzyki ludowej lub muzyki historycznej mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę. Wystarczy do 8 kwietnia br. przesłać elektroniczny formularz dostępny na stronie nowatradycja.polskieradio.pl. Przesłuchania odbywać się będą w dniach 17-18 maja, a laureaci wystąpią na uroczystym koncercie, 19 maja, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. 

 

Kapituła konkursu, oceniając nadesłane zgłoszenia będzie brała pod uwagę: repertuar, poziom wykonania, wartość opracowania muzyki oraz układ programu pod kątem różnorodności stylistycznej interpretacji muzyki tradycyjnej – od rekonstrukcji, przez folk i jazz, po muzykę pop, improwizowaną, elektroniczną, jak i inne gatunki. 

 

mat. pras. / rk 

Czytaj także

Konkurs Muzyki Folkowej na jubileusz festiwalu Nowa Tradycja! OTWIERAMY ZGŁOSZENIA

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 08:00
W dniach 16-19 maja 2024 Polskie Radio zaprasza do udziału w 25., jubileuszowej odsłonie Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja"! Jego najważniejszą częścią jest jak zawsze Konkurs Muzyki Folkowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Damasiewicz 'Into the Roots’ na powrót Konkursu Muzyki Folkowej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 16:00
24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" z rozmachem powrócił po pandemicznej przerwie, organizując specjalne koncerty oraz Konkurs Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń