Polskie Radio

"Melancholia" najlepszym europejskim filmem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2011 11:13
W Berlinie rozdano Europejskie Nagrody Filmowe za 2011 rok. Uhonorowani zostali m.in. aktorzy Colin Firth i Tilda Swinton oraz reżyserka Susanne Bier.
Kadr z filmu Melancholia Larsa von Triera
Kadr z filmu "Melancholia" Larsa von Triera Foto: fot. mat. dystrybutora

"Melancholia" Larsa von Triera zdobyła w sobotę Europejską Nagrodę Filmową 2011 w kategorii najlepszy europejski film. Podczas gali Europejskiej Akademii Filmowej von Trier nie odebrał nagrody osobiście. Jak tłumaczono w jego imieniu ze sceny, reżyser "postanowił nie wygłaszać publicznych oświadczeń".

"Melancholia" z Kirsten Dunst w roli głównej, to historia kobiety cierpiącej na depresję, którą zaczynają dręczyć straszne apokaliptyczne wizje. Wkrótce okaże się, że znajdą one odzwierciedlenie w rzeczywistości - do Ziemi zbliża się planeta, która przez miliony lat skrywała się za Słońcem. Jeśli uderzy w Ziemię, spowoduje totalne zniszczenie i koniec świata.Za najlepszego aktora europejskiego minionego roku uznano Brytyjczyka Colina Firtha. Uhonorowano go za rolę w filmie "Jak zostać królem", wcielił się tam w postać króla Anglii Jerzego VI, który uczy się, jak przestać się jąkać. Rodaczka Firtha Tilda Swinton zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki. Wyróżnienie przyznano jej za obraz "Musimy porozmawiać o Kevinie" wyreżyserowany przez Lynne Ramsay, w którym zagrała matkę tracącą kontrolę nad diabolicznym synem.

Za najlepszego reżysera uznano Dunkę Susanne Bier. Uhonorowano ją za film "W lepszym świecie". Nagrodę odebrali też belgijscy bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne. Jury doceniło ich za scenariusz do filmu "Chłopiec na rowerze" ("The Kid with a Bike").

W kategorii kompozytor zwyciężył autor muzyki do filmu "The Artist" (reż. Michel Hazanavicius), Ludovic Bource. Muzyczną produkcję "Pina" w reżyserii Niemca Wima Wendersa uhonorowano nagrodą za najlepszy dokument (Prix Arte).W kategorii pełnometrażowa animacja zwyciężył z kolei muzyczny film "Chico i Rita", historia miłości utalentowanego pianisty i obdarzonej niezwykłym głosem piosenkarki. Animację wyreżyserowali wspólnie trzej Hiszpanie: Fernando Trueba, Javier Mariscal i Tono Errando.W kategorii "Europejskie odkrycie" nagroda FIPRESCI powędrowała do twórców belgijsko-holenderskiego filmu "Adem" w reżyserii Hansa Van Nuffela. Nagrodą People's Choice Award za najlepszy film europejski uhonorowano natomiast obraz "Jak zostać królem".

Specjalną Honorową Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej otrzymał francuski aktor Michel Piccoli. Za "europejski wkład w rozwój światowego kina" nagrodzony został z kolei aktor duński, Mads Mikkelsen. Brytyjski reżyser Stephen Frears odebrał nagrodę EFA "za osiągnięcia życia".

Polskie akcenty


Polskim akcentem ceremonii było pojawienie się na scenie aktora Macieja Stuhra, który wręczał nagrodę w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. Zwyciężył w niej reżyser Terry Gilliam, autor filmu "The Wholly Family" (produkcji włoskiej). Film Gilliama pokonał w kategorii krótkich metraży m.in. dwie produkcje polskie nominowane do nagrody: "Opowieści z chłodni" Grzegorza Jaroszuka i "Paparazzi" Piotra Bernasia.

W kategorii najlepsze zdjęcia nominowany był Polak Adam Sikora, jednak nie otrzymał nagrody za zdjęcia do filmu "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, a statuetka przypadła w udziale Manuelowi Alberto Claro za zdjęcia do "Melancholii".

Europejska Nagroda Filmowa to jedna z najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie, jest uznawana za europejski odpowiednik amerykańskiego Oscara. Przyznawana jest w 10 kategoriach. Zwycięzców wybiera Europejska Akademia Filmowa.

Co drugi rok, w lata nieparzyste, ceremonia wręczenia nagród odbywa się w Berlinie. W mieście tym swoją siedzibę ma Europejska Akademia Filmowa. W latach parzystych gala odbywa się w różnych miastach Europy.

IAR,PAP,kk

Czytaj także

Skandal w Cannes. Lars von Trier: jestem nazistą, rozumiem Adolfa Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 10:00
Reżyser Lars von Trier podczas konferencji poświęconej filmowi "Melancholia" wyraził pewną "sympatię" dla Hitlera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hitler zabrał głos ws. wyrzucenia von Triera z Cannes

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2011 05:50
Internauci, przerabiając odpowiednio fragment filmu "Upadek" Oliviera Hilschbiegela, skomentowali fakt wyrzucenia duńskiego reżysera z festiwalu filmowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Gutek: "Melancholia" von Triera to dzieło pełne

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 07:45
- Lars von Trier jest jednym z niewielu twórców, którzy rozwijają język kina i posuwają kino do przodu - powiedział Roman Gutek, szef Gutek Film.
rozwiń zwiń