Polskie Radio

Jakość naszych kości zależy od nas samych

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 12:57
Z danych epidemiologicznych wynika, że w Polsce co czwarta osoba po 50. roku życia jest zagrożona złamaniami osteoporotycznymi.
Audio
gips
gips

Maksymalną masę naszych kości osiągamy około 30 roku życia – informuje dr Edyta Biernat-Kałuża, ordynator Oddziału Reumatologii (Carolina Medical Center w Warszawie). – Jakość, gęstość naszego kośćca zależy już od tego, czy nasz organizm w łonie matki otrzymywał dostateczną ilośc wapnia i witaminy "D" – wyjaśnia specjalista reumatolog.

Na odporność mechaniczną naszych kości wpływa nie tylko sposób odżywiania, lecz także styl życia. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna, jaką prowadzimy przez całe życie.

– O tej porze roku, kiedy jest ślisko na chodnikach, jesteśmy w centrum epidemii złamań – uprzedza dr Paweł Michalski, ordynator Oddziału Chirurgii Kręgosłupa i Ortopedii z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Niestety wraz z wiekiem wzrasta także częstotliwość poważniejszych urazów, toteż największą liczbę pacjentów zgłaszających się do kliniki stanowią osoby w wieku starszym.

Jak skutecznie uniknąć złamań, jak na co dzień dbać o cały aparat ruchu, jakie obuwie nosić nie tylko na śliskich chodnikach, lecz także we własnych domach – dowiemy się, słuchając całej audycji.

Debatę z udziałem słuchaczy na temat złamań i osteoporozy prowadził dr Mariusz Gujski.

(kas)

Czytaj także

Zmarszczki prawdę mówią

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 13:10
Chcesz wiedzieć wszystko o kobiecie? Patrz na ślady starości na jej twarzy. One mówią o niej najwięcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ddiagnostyka ryzyka złamań kości

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 13:53
Wypełnienie luki w diagnostyce osteoporozy. Trzeba zbadać wytrzymałość i strukturę kości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ultradźwięki leczą złamania

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 12:00
Lekarze z Glasgow stosują ultradźwięki w leczeniu skomplikowanych złamań. Metoda jest bardzo prosta i całkowicie bezbolesna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szykuje się przełom w wykrywaniu chorób

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 09:31
Wiele groźnych schorzeń, takich jak astma, cukrzyca, choroba wrzodowa żołądka, a nawet rak płuc będzie można zdiagnozować już w bardzo wczesnej fazie za pomocą analizy wydychanego powietrza.
rozwiń zwiń