Polskie Radio

Jak i po co się całować: teoria i praktyka

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 09:00
Całowanie to najpiękniejsza forma komunikacji między ludźmi. Regularne całowanie poprawia nam samopoczucie i zdrowie, a co za tym idzie - przedłuża życie.
Audio

Niemcy mają około trzydziestu słów, by opisać różne rodzaje pocałunków. A do każdego sprzedanego całusa człowiek musi użyć aż trzydziestu czterech mięśni twarzy. Efektem jest między innymi podniesienie poziomu endorfin, czyli hormonu szczęścia w mózgu. 

- Tego się chyba nigdy nie zapomina – napisała o swoim pierwszym pocałunku słuchaczka Zosia, kilka wpisów dalej jednak słuchaczka Agnieszka obaliła jej tezę, przyznając, że "to wstyd, ale… zapomniała". Słuchaczka Magda, wspomina zaś, że pamięta nawet elementy okołopocałunkowe, czyli pierwsze rumieńce i nazwisko adoratora.

- Chęć pocałowania partnera wynika z komfortu, który czujemy w danej relacji – tłumaczy Michał Kwieciński, trener realnej metody skutecznego uwodzenia - Jeśli odnosimy wrażenie, że druga osoba chce nas pocałować, to w znakomitej większości przypadków tak rzeczywiście jest.

Zdaniem Kwiecińskiego główny problem mężczyzn polega na tym, że nie wiedza oni, w którym momencie należy kobietę całować. – Czekają aż kobieta się zgodzi, a to nie zawsze jest właściwe – opowiada ekspert.

Całowanie przynosi wiele korzyści naszemu zdrowiu, na przykład ci, którzy całują partnera każdego ranka żyją podobno o pięć lat dłużej, bo rzadziej chorują, niż ci, którzy tego nie robią.

Całowanie jest także idealne dla poczucia własnej wartości. Sprawia bowiem, że ​​czujemy się doceniani. Całowanie spala 2-3 kalorie na minutę i może podwoić tempo przemiany materii. Badania udowodniły, że trzy namiętne pocałunki na dobę (co najmniej 20 sekund każdy) powodują, że można stracić 0,5 kg wagi.

Więcej o teoriach i praktyce w trudnej sztuce całowania dowiesz się, słuchając całego materiału z "Poranka".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Niemcy przemiana materii
Czytaj także

Pocałunek: dwa różne cele w jednym wydarzeniu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 00:03
Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej harmonijnego niż spotkanie dwóch ust. Okazuje się, że męska intertretacja tego wydarzenia jest zupełnie inna od damskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kampania przeciwko całusom w miejscu pracy

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2011 21:36
Niemieckie stowarzyszenie, zajmujące się zasadami savoir-vivre'u, zaapelowało, aby w sytuacjach służbowych unikać pocałunków w policzki na powitanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tusk pocałował Merkel. Niemcy w szoku

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 16:03
"Fakt, że premier Polski pocałował w rękę niemiecką kanclerz wzbudza pytania o formalne strony tego pozdrowienia" - pisze niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
rozwiń zwiń