Polskie Radio

Boże Narodzenie pierwszych chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 06:00
Dla pierwszych chrześcijan liczył się tylko fakt, że Bóg stał się człowiekiem. Nie przywiązywali oni większej wagi ani do miejsca, ani do daty Jego przyjścia na świat.
Audio
Jedna z najstarszych zachowanych szopek w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. foto: PAPEPA
Jedna z najstarszych zachowanych szopek w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. foto: PAP/EPA
Fresk w Bazylice Bożego Narodzenia w Betlejem.JPG
Apokryfy Bożego Narodzenia, czyli co zdarzyło się w wigilijną noc

W Ewangeliach niewiele jest słów o narodzinach Jezusa. Jedynym źródłem, które pozwala w przybliżeniu datować to wydarzenie, są dwie spośród ewangelii Nowego Testamentu: według św. Łukasza i według św. Mateusza. Możemy tam znaleźć nieco odmienne opisy wydarzeń, co do których nie podaje się określonej daty.

Z drugiej strony już od II wieku naszej ery zaczęły pojawiać się pozakanoniczne ewangelie -  apokryfy uważane przez historyków za niewiarygodne jako źródło rekonstrukcji historycznej. Apokryfy dostarczają wielu szczegółów dotyczących narodzin i dzieciństwa Jezusa, uzupełniają ten okres wieloma barwnymi opowieściami. Jednak w nich także nie ma ani słowa o dacie narodzin Chrystusa.

Pierwsi chrześcijanie nie świętowali Bożego Narodzenia. Dla nich liczył się tylko fakt, że Bóg stał się Człowiekiem. Nie przywiązywali większej wagi ani do miejsca, ani do daty Jego przyjścia na świat.


stajenka wołek pixabay 1200.jpg
Wołek, klusia i fajni poganie. Świąteczne apokryfy

- Boże Narodzenie, a zwłaszcza data grudniowa to była sprawa późniejsza, można by powiedzieć propagandy cesarskiej, bo przypisuje się to Konstantynowi, który wyznaczył tę datę dla wyeliminowania pogańskiego święta Sol Invictus – mówiła archeolog prof. Elżbieta Jastrzębowska.

Ostatecznie "ochrzczono" najpopularniejsze pogańskie święto rzymskie, wyznaczając w tym samym dniu święto Bożego Narodzenia. Najstarsza wzmianka o jego świętowaniu pochodzi dopiero z 336 roku. Wtedy to po raz pierwszy oficjalnie obchodzono w Rzymie Boże Narodzenie.

Jest wiele hipotez, odnośnie do tego w jaki sposób została ustalona data narodzin Chrystusa. Kwestia dopasowywania zjawisk gwiezdnych i wydarzeń historycznych realnie istniejących do źródeł, które są źródłami wiary, a nie historycznymi jest bardzo trudną kwestią.

Posłuchaj rozmowy Hanny Marii Gizy z prof. Elżbietą Jastrzębowską.

mk

Czytaj także

Gary Cooper i Audrey Hepburn z życzeniami

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 07:00
Posłuchaj czego życzyli Polakom na święta. – Jestem bardzo szczęśliwa, że mam możliwość przesłać Państwu, płynące z głębi serca, życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Niech upłyną w ciepłej, radosnej i pełnej spokoju atmosferze – mówiła popularna aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komu zawdzięczamy pierwszą szopkę?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 16:15
W liliowej Umbrii czy w tęczowej Granadzie, za kołem polarnym czy w indiańskiej chacie, w słonecznej Prowansji czy w krakowskim śniegu, wystrugana czy ulepiona, szopka bożonarodzeniowa wywodzi się z groty niedaleko wioski Greccio.
rozwiń zwiń