Polskie Radio

Agatha Christie archeologiem?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:07
Wszyscy uwielbiają jej kryminały, ale już niewiele osób wie, że pisarka Agatha Christie uczestniczyła w wykopaliskach archeologicznych. Jej drugi mąż sir Max Mallowan był uznanym badaczem kultur Mezopotamii. Żona przez wiele lat towarzyszyła mu w pracach terenowych i jako członek zespołu była odpowiedzialna za dokumentację oraz konserwację znalezisk. 
Agatha Christie
Agatha ChristieFoto: Shuterstock/spatuletail

I choć nie ukończyła żadnych studiów archeologicznych, budziła podziw swoją wiedzą o prehistorycznej ceramice. Wykopaliska i kontakty z wybitnymi postaciami świata archeologii były dla Christie niewyczerpanym źródłem pisarskiej inspiracji. Starożytne wątki, jak i codzienność pracy archeologów, odnajdujemy w kilku jej powieściach, o czym przypomni - w kolejną rocznicę śmierci Agathy Christie (zm. 12.01.1976 roku) - dr Marta Kaczanowicz, archeolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, prywatnie wielbicielka twórczości "królowej kryminału".

W audycji także:

Choć upadek klasycznej cywilizacji Majów datuje się na początek 1 tys. n.e., to potomkowie tej kultury żyją do dziś. Oblicza się, że Indian różnych majańskich grup etnicznych jest około 8 milionów, a najwięcej z nich mieszka obecnie w Gwatemali. I właśnie do jednego z takich majańskich miasteczek położonych w górzystym regionie środkowo-zachodniej Gwatemali dotarli kilka lat temu polscy archeolodzy zwabieni informacją o intrygujących malowidłach.

Okazało się, że w trzech prywatnych domach w Chajul znajdują się murale w okresu kolonialnego ( XVII-XVIII w). Sporych rozmiarów malowidła pokrywają ściany używanych przez właścicieli pomieszczeń, a przedstawiają sceny rytualnych tańców sprzed kilkuset lat, łącząc motywy prekolumbijskie z europejskimi. Zdaniem badaczy dawne domy w Chajul mogły być siedzibą ważnych członków lokalnych społeczności - zwanych cofradias, którzy zajmowali się organizacją świąt religijnych.

Dzięki grantowi NCN polskim specjalistom udało się w ciągu 3 lat zadokumentować i przeprowadzić konserwację tych unikalnych malowideł. Ale niedawno zakończony sezon przyniósł kolejne odkrycia... Naszym gościem będzie prof. Jarosław Źrałka - Instytut Archeologii UJ, kierownik misji.

Prace konserwatorskie w domu rodziny Asicona (rok 2015). Na fotografii Tomasz Skrzypiec (konserwator) oraz dr Katarzyna Radnicka (Instytut Archeologii UJ). Fot. Robert Słaboński Prace konserwatorskie w domu rodziny Asicona (rok 2015). Na fotografii Tomasz Skrzypiec (konserwator) oraz dr Katarzyna Radnicka (Instytut Archeologii UJ). Fot. Robert Słaboński

Czytaj także:

***

Na audycję "Eureka" w piątek (21.01) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

DS

Czytaj także

Stanisław Marusarz. Orzeł o biało - czerwonym sercu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 12:25
„Narty były treścią mego życia, największą pasją. Twierdzono, że mam wyjątkowy talent. Jeśli nawet tak było, to przecież sam talent nie wystarcza, aby zostać mistrzem. Trzeba się uczyć i ustawicznie pracować nad sobą. Nie wolno się zrażać początkowymi niepowodzeniami. Sukcesy nie przychodzą łatwo” - tak o sobie mówił Stanisław Marusarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej po renowacji

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 15:30
Ołtarz Wita Stwosza z bazyliki Mariackiej w Krakowie to jeden z najwspanialszych gotyckich zabytków w Polsce. Kilka miesięcy temu zakończyła się pięcioletnia renowacja tego zabytku przeprowadzona przez Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej ASP.
rozwiń zwiń