Polskie Radio

Piknik "Lata z Radiem" i "Miejscówka z Dwójką". Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 18:00
Jedynka zaprasza do Stegny, gdzie przy "Bulwarze Radiowej Jedynki" odbywa się kolejny "Piknik familijny Lata z Radiem". W Dwójce, w ramach "Miejscówki z Dwójką", koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Scandicus”. W Trójce w audycji "trzy Gramy Redbada" o renesansie muzyki ludowej, a w Czwórce "Muzyczne Biuro Podróży" na festiwalu Fest w Chorzowie. Zapraszamy!
Studio Jedynki. Widok z realizatorni.
Studio Jedynki. Widok z realizatorni. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

09.00-12.00 - zaprasza Sława Bieńczycka

Audycja plenerowa ze Stegny, gdzie tego dnia odbędzie się kolejny Familijny Piknik Lata z radiem.

Tegoroczne "Lato z Radiem" już za półmetkiem! W sobotę ekipa radiowej Jedynki zawita do Stegny, gdzie odbędzie się kolejny Familijny Piknik dla wszystkich słuchaczy – mieszkańców oraz turystów, którzy spędzają wakacje w tym kurorcie nad Bałtykiem. W programie konkursy oraz specjalnie przygotowane aktywności dla całych rodzin. O dobrą atmosferę podczas pikniku zadbają prowadzący – dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia i Polskiego Radia Dzieciom.

Początek audycji "Lato z Radiem" o godz. 9.00, a "Familijny Piknik" wystartuje dwie godziny później – na plaży przy "Bulwarze Radiowej Jedynki". Wstęp wolny.

14.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy

Muzyczna Jedynka ze Stegny gdzie odbywa się "Piknik Lata z Radiem". Podczas audycji odsłonięcie kolejnej ławeczki, na bulwarze Jedynki.

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito?" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg 

Trwają wakacje, trwa też trudny czas dla zwierząt. Paradoksalnie piękna pogoda i czas odpoczynku dla ludzi może być przyczynkiem tragedii naszych braci mniejszych. Lecz to także czas, kiedy nasze zwierzęta mogą się z nami zżyć jeszcze mocniej. M.in. o tym porozmawiają:

- Katarzyna Bargielowska - behawiorystka zwierzęca

- Robert Ratajski - weterynarz

- Łukasz Łepecki - opiekun zwierząt, Fundacja "Tymmmczasy"

16.00-17.00 - "Lato z Radiem Extra" - zaprasza Marcin Kusy. 

Audycja ze Stegny, gdzie odbywa się Piknik Lata z Radiem.

18.00-19.00 - "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Mariana Kril

1/ Zaproszenie  na 27. Festiwal Kultury Kresowej, który odbędzie się 20 sierpnia w Mrągowie. To spotkanie tych, co Kresy opuścili, z tymi, co na nich trwają. To także coroczne od 27 lat święto rodzin kresowych,  szereg spotkań, a przede wszystkim uznanie dla Rodaków, dla ich ciągłej wierności dla języka i kultury polskiej. W tym roku udział w festiwalu wezmą zespoły z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski. Na festiwal zaprosi dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie Agnieszka Michalska.

2/ W audycji również opowiemy o wspólnej płycie Sutari i Bastardy "Tamoj", inspirowanej muzyką tradycyjną polsko-białorusko-litewskiego pogranicza. Jest to autorska opowieść o muzyce pogranicza. Muzycy czerpią z ludowych pieśni białoruskich, litewskich sutartinės, ale także polskiej muzyki tradycyjnej. Studiując bogate i niezwykle różnorodne źródła, próbują dotrzeć do tego, co potencjalnie drzemie na styku tych regionów i tradycji. Zespoły Bastarda i Sutari traktując te odmienne dziedzictwa z największym szacunkiem, stworzyły muzykę znoszącą wszelkie granice

logo

 

00.00 – 01.00 – "Jam session" – prowadzi Krzysztof Dziuba

01.00 – 07.00 – "Fantazja polska" – prowadzi Ewa Szczecińska

Franciszek Lessel Koncert fortepianowy C-dur op. 14, wyk. Howard Shelley – fortepian, Concerto Koln; Hanna Kulenty Koncert fletowy, wyk. Anne LaBerg – flet, ensemble De Ereprijs, dyr. Wim Boerman; Aleksander Tansman Pięć utworów na skrzypce I fortepian, Trio ,wyk. Magdalena Kinga Fender – skrzypce, Robert Fender – wiolonczela, Hanna Haoleksa – fortepian; Łacińskie pieśni XIII-XV wieku, wyk. Zespół Ars Nova, kier. Jacek Urbaniak; Eugeniusz Morawski poemat symfoniczny Don Quichotte, poeamt symfoniczny Ulalume, wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Andrzej Straszyński, Michał Klauza; Tomasz Opałka II Symfonia Emerge, wyk. Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, dyr. Krzysztof SłowińskiKrzysztof Penderecki La Follia, wyk. Anne-Sophie Mutter – skrzypce; Witold Lutosławski Koncert na orkiestrę, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Aleksander Liebreich; Aleksander Lasoń VI Kwartet smyczkowy, wyk. NeoQuartet; Agnieszka Stulgińska Impresje na kwartet smyczkowy, wyk. NeoQuartet; Aleksander Tansman Suita – Divertimento, wyk. Magdalena Kling-Fender – skrzypce, Elżbieta Mrożek-Loska- altówka, Robert Fender – wiolonczela, Hanna Holeksa – fortepian; Ignacy Feliks Dobrzyński Koncert fortepianowy As-dur op.2, wyk. Howard Shelley – fortepian, Concert Koln, muzyka dawna ze zbiorów Tabulatury Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, wyk zespół Ars Nova, kier. Jacek Urbaniak

07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki"  – prowadzi Piotr Kędziorek

10.00 – 12.00 – "Upiór w eterze" – Waldemar Malicki Show

12.00 – 13.00 – "Mazurek słucha: Stefana Szczepłka" – prowadzi Robert Mazurek

13.00 – 15.00 – "Duża czarna" – prowadzi Przemysław Psikuta  

Maria Callas

15.00 – 17.00 – "Dwójka na miejscu" – za jeden uśmiech: Góry kultury, aut. Andrzej Zieliński i Jakub Kukla

17.00 – 18.30 – "Wakacje z płytami" – prowadzi Aleksander Laskowski

18.30 – 19.00 – "Miejscówka z Dwójką" - "Scandicus"

Zespół Muzyki Dawnej „Scandicus” zajmuje się wykonywaniem muzyki średniowiecznej, przede wszystkim wokalnej. W jego repertuarze znajdują się zarówno pieśni religijne, jak i świeckie. W skład instrumentarium wchodzą: fidel, flety podłużne, harfa romańska, citola, lutnia, symfonia oraz instrumenty perkusyjne: riq, bendir.

Zespół koncertuje w całej Polsce, a także poza granicami kraju. Brał udział w festiwalach muzycznych, chętnie występuje również w muzeach i podczas uroczystości związanych z upamiętnieniem wydarzeń historycznych.

W 2008 roku „Scandicus” wydał płytę Laudario di Cortona nakładem wydawnictwa Multikulti. Płyta Bryd one brere, która ukazała się w 2013 roku po szyldem firmy Folkers, zawiera utwory liryki świeckiej z XIII wieku. Publikacja z 2020 roku z udziałem instrumentalistów Zespołu to płyta Scholi „Una Voce” z pieśniami maryjnymi, zatytułowana Tota pulchra es. Najnowsze nagranie to monograficzny album wydany w 2021 z muzyką ze zbioru Cantigas de Santa Maria.

Scandicus przybliża muzykę średniowieczną przykładając wagę do tego, by na nowo stała żywa i oddziałująca na słuchaczy. W przypadku utworów religijnych, Zespół najchętniej sięga po pieśni spoza liturgii, których świecki, wręcz ludyczny charakter jest nieraz zaskakujący.

Tak jest również z programem koncertu podczas Miejscówki z Dwójką. Na repertuar składają się pieśni maryjne z XIII wieku. To czas, gdy żarliwa religijność przejawia się we wzmożonym uczestnictwie świeckich w życiu Kościoła, a muzycznymi i poetyckimi wzorcami były pieśni trubadurów.

We włoskiej miejscowości Cortona działało wtedy bractwo śpiewacze Confraternita de Santa Maria delle Laude. Owocem jego działalności jest manuskrypt znany pod nazwą Laudario do Cortona. To jeden z najstarszych kodeksów zawierających pieśni religijne w języku włoskim. Koncert rozpocznie pieśń Ave donna santissima przeznaczona na Święto Wniebowzięcia.

Mniej więcej w tym samym czasie na dworze króla Kastylii i Leonu – Alfonsa X Mądrego powstała kolekcja ponad 400 utworów nazywanych łącznie Cantigas de Santa Maria. Pieśni napisane w języku galicyjsko-portugalskim opisują różne cuda zdziałane przez Matkę Boską – uzdrowienia, ratowanie przed niebezpieczeństwami, głodem oraz upominanie i przebaczanie grzesznikom ich win. 

W programie Miejscówki znajduje się również pieśń o tanecznym charakterze z katalońskiego sanktuarium maryjnego na górze Montserrat z kodeksu Llibre Vermell z XIV wieku.

Oczywiście nie mogło zabraknąć najdawniejszej zachowanej pieśni w języku polskim z podobnego okresu. Proponujemy wysłuchanie dobrze znanej Bogurodzicy  w ujęciu zgoła odmiennym od powszechnie przyjętego. Wykonawcy stronią od patosu lecz nawiązują do modlitewnego, indywidualnego charakteru tekstu. Podkreślona została również szczególna melodyka z jej archaicznymi motywami.

Miejsce koncertu to XIII-wieczna Bazylika Wniebowzięcia Matki Bożej przy pocysterskim opactwie w Rudach koło Raciborza. Ta gotycka świątynia jest najstarszym sanktuarium maryjnym na Górnym Śląsku.

19.00 – 22.00 – "Letnia promenada" – prowadzi Marcin Majchrowski

Festiwal Wagnerowski w Bayreuth

Ryszard Wagner Holender tułacz – opera romantyczna w trzech aktach (Bayreuth, 6.08.2022)

Eric Cutler – tenor (Eryk), Elisabeth Teige – sopran (Senta), Georg Zeppenfeld – bas (Daland), Attilio Glaser – tenor (Sternik), Tomasz Konieczny – bas (Holender), Chór i Orkiestra Festiwalowa w Bayreuth, dyr. Oksana Lyniv

22.00 – 23.00 – Słuchowisko na lato: Zofia Posmysz „Pasażerka z kabiny 45”, prod. 1959, czas 47’, reżyseria Jerzy Rakowiecki, realizacja Ewa Habielska

Obsada: Aleksandra Śląska, Jan Świderski, Jerzy Bielenia

23.00 – 00.00 – Nocna strefa – prowadzi Kuba Borysiak


logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00 -  02.00 "W Rytmie na Trzy" – Tomasz Dudek

02.00 - 04.00 "Apteka Nocna" – Jędrzej Kodymowski

04.00 – 06.00 "Trójka Budzi: JAZZ’N’BASS" - Michał Grabkowski

06.00 - 09.00 Bed & Breakfast – Piotr Firan 

W audycji m.in.:

6:20 Dzień osób leworęcznych. W niektórych kulturach leworęczność jest postrzegana jako „gorsza”, co znajduje odzwierciedlenie w języku i obyczajach. W wielu językach przymiotnik „prawy” wskazuje na właściwości społecznie aprobowane, w odróżnieniu od przymiotnika „lewy”, który w języku polskim kojarzy się z nieuczciwością. Odzwierciedlenie znajdziemy też we frazeologii i przysłowiach takich jak: „wstanie z łóżka lewą nogą”, „lewe interesy” lub określenie „mieć dwie lewe ręce”, opisujące osoby leniwe.

Z kolei w języku angielskim słowo „right” oznacza zarówno prawą stronę, jak i poprawną odpowiedź (ang. right answer), właściwą decyzję czy wyrażenie zgody lub potwierdzenie, że wszystko jest w porządku (all right). Z kolei termin „left”, oznaczający lewo, używany jest w kontekście negatywnym (np. left-handed compliment, dosłownie: leworęczny komplement, faktycznie będący obrazą).

6:50 Czym mańkuci różnią się od praworęcznych? O różnicach m.in. w wielkości mózgu, długości życia, predyspozycjach zawodowych etc. porozmawiamy z psychiatrą - Mają Herman. 

7:40 Dlaczego m.in. w Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny? O tej ciekawej historii sięgającej czasów starożytnych materiał przygotuje: Józef Niewiarowski.


09.00 - 10.00 Śniadanie w Trójce – Bartłomiej Graczak 

Goście:

Mariusz Gosek, Solidarna Polska
Andrzej Halicki, Platforma Obywatelska (Koalicja Europejska)
Przemysław Koperski, Nowa Lewica
Jan Mościński, Prawo i Sprawiedliwość

10:00 - 12:00 Lista Przebojów Trójki po Godzinach – Tomasz Miara 

12:00 - 13:00 Trzy Gramy Redbada – Redbad Klynstra 

Już wcale niezapomniana, lecz odradzająca się. Taka właśnie w ostatnich latach jest kultura ludowa. Muzyka naszych przodków, rzemiosło, rękodzielnictwo znów pojawia się na ulicach, jarmarkach, znane jest szerszej publiczności. Powrót do korzeni, nie byłby jednak możliwy gdyby nie skuteczne promowanie oraz prezentowanie zalet kultury ludowej.

O kulturze ludowej w nowej, znanej już prawie każdemu, odsłonie oraz o działaniach prowadzących do jej odrodzenia Redbad porozmawia z Agatą Turczyn i Karoliną Waszczuk, promotorki kultury ludowej.

13.00 - 15.00 Świat Do Trzeciej - Rafał Tomański 

13:10 Bieżąca sytuacja na Ukrainie

gość: Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Wschodu

13:25 O bieżących komentarzach W.Orbána wobec wojny na Ukrainie, sankcji przeciwko Rosji, dalszych scenariuszach, które komentuje się w węgierskich mediach oraz o reakcji Węgier na zaognienie sytuacji między Serbią a Kosowem.  Piotr Piętka, korespondent PR  z Budapesztu

13:36 Ocena polityki zagranicznej nowego prezydenta Korei Południowej. Jak należy rozumieć fakt, iż nie zdecydował się spotkać osobiście z Nancy Pelosi podczas jej wizyty w Seulu, a jedynie pod naciskiem opinii publicznej odbył z gościem jedynie rozmowę telefoniczną. Jak ważne są także ruchy w stronę NATO ze strony Seulu.

gość: dr Łukasz Gołota, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski

13:45 Zaprzysiężenie Gustavo Petro, pierwszego lewicowego prezydenta Kolumbii

gość: Joanna Gocłowska-Bolek, Uniwersytet Warszawski

14:10 Jak  wygląda obecnie sytuacja na Tajwanie? Kto ucierpiał a kto zyskał po wizycie Nancy Pelosi? Czy Chiny jeszcze nie użyły odwetu, ale czy można się spodziewać dalszych eskalacji?

gość: Michał Lubina, dr hab. Uniwersytet Jagielloński, obecnie stypendysta Taiwan Fellowship na Tajwanie

14:25 Nowa partia Mahathira Mohamada, nestora malezyjskiej i światowej polityki. Czym jest wyjątkowy malezyjski system polityczny, konsocjonalizm?

               gość:  Tomasz Augustyniak , wieloletni współpracownik polskich i zagranicznych mediów w Azji Południowo-wschodniej, obecnie w Bangkoku.

14:35 Środek od środka

13 sierpnia to początek ofensywy Japończyków na Szanghaj w 1937 roku. Od tego momentu rozpoczęła się prawdziwa wojna z Chinami, miesiąc po tzw. incydencie na moście Marco Polo pod Pekinem (7 lipca 1937), jeden z ostatnich hitów kinowych w Chinach ("800", "Ośmiuset") dotyczył właśnie politycznie poprawnego przedstawienia tych wydarzeń. Walkę z japońskim wojskami rozpoczęli w końcu żołnierze nacjonalistów, wrogów komunistów.

14:45 Kosowo i Serbia dwa tygodnie po i może dwa tygodnie przed napięciem na granicy

gość: Marta Szpala, OSW

15.00 – 16.00 Francuski łącznik – Monika Małkowska

Mężczyźni wolą blondynki – wiadomo od zawsze, a już na pewno od czasu, kiedy udowodniła to Marylin Monroe.

Jasne włosy mają tylko niektóre grupy etniczne, zwłaszcza mieszkańcy północnej i środkowej Europy. Być może dlatego, że nie jest to często spotykany kolor włosów, uchodzi za tak atrakcyjny – bowiem blond włosy dane przez naturę występują zaledwie u ¼  populacji ludzkiej na całym świecie.

Jest taki (naukowy) pogląd, że blond włosy wykształciły się w wyniku zaistnienia określonych preferencji seksualnych.

Może dlatego, że kojarzy się z niedojrzałością i naiwnością? Wszak wiele dzieci ma jasne włosy, które z czasem ciemnieją.

Prawdziwi macho lubią też bardzo dowcipy o blondynkach – to także jasne. Świadome tego i czego innego kobiety ogrywają te stereotypy – niejako „podstawiają się”, żeby ostatecznie wygrać.

16.00 - 19.00  Trójka LatteMmm… - Witold Lazar

19.00 - 22.00 Departament Rytmu – Radosław Okrasko

22:00 – 00.00 Departament Rytmu – Tomasz Dudek

logo

8.06 - "Polki" - zapraszają Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn

Była drugą żoną Władysława Jagiełły. Ich małżeństwo trwało 15 lat, w tym czasie urodziła się ich jedyna córka, Jadwiga Jagiellonka. W audycji przypomnimy postać Anny Cylejskiej.

22.06 - "Dwa spojrzenia" - zaprasza Rafał Porzeziński

W okresie letnim coroczne piesze pielgrzymki wyruszają na Jasną Górę. Większość z nich przybywa do Częstochowy na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia), część na Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). Od lat na Jasną Górę pielgrzymuje też Agata Sandacz i Roman Zięba.


logo

9.00-11.00 – "Sobotologia" – Szymon Jaworski

W cyklu Wpadło w ucho - Julia Wieniawa. Pod koniec czerwca artystka zadebiutowała swoim długo zapowiadanym popowym albumem "Omamy". Teraz zanuci piosenkę, która ostatnio wpadła jej                       w ucho.

10.00-11.00 – "Azymut 0" – Martyna Matwiejuk

Kiedyś targowisko Wikingów, dziś - najszczęśliwsze miasto na świecie. Przeniesiemy się do Kopenhagi, w której nie brakuje nietypowych atrakcji. Udamy się m.in. do Wolnego Miasta Christianii - niezależnej dzielnicy hippisów. Zejdziemy też pod ziemię, by obcować ze sztuką współczesną prezentowaną                        w dawnym rezerwuarze na wodę pitną. XIX-wieczna "Cisternerne" pełni taką funkcję od ponad 25 lat! Obejrzymy słynną rzeźbę "Małej Syrenki", która doczekała się swojej genetycznie zmodyfikowanej wersji. Sprawdzimy też, jak najlepiej poruszać się po stolicy Danii. 

12.00-13.00 - "In English please…" – Ada Janiszewska

Komponuje, aranżuje, gra na gitarze, śpiewa. W sieci znany jest jako Vigo’s Dad. Pochodzi z Dominikany, mieszkał na Wyspach Brytyjskich i w paru innych miejscach, a jakiś czas temu przeprowadził się do Polski i planuje tu zostać. Jak Latynos czuje się w naszym kraju?

Dowiemy się o kim Angielka powie „peng”.

13.00 – 14.00 – Podcasty w Czwórce – Piotr Firan

Podcast Zaklinacze Czasu- Bitwa Warszawska - jak Polska uratowała świat!

Cud nad Wisłą” - tak określa się decydującą bitwę wojny polsko-bolszewickiej, która rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy. Uznawana jest za 18. przełomową bitwę w historii świata. Jakie były jej powody? Kto stał za zwycięstwem Polaków? O jakich postaciach Bitwy Warszawskiej nie można zapomnieć?

16.00-17.00 – "Muzyczne Biuro Podróży" – Patryk Grabowski

W sobotę w ramach Fest Festiwalu w Chorzowie swój pierwszy koncert w Polsce zagra belgijski artysta Stromae. Z tej okazji, w naszej najbliższej audycji posłuchamy fragmentów jego ostatniego krążka Multitude. Na naszej playliście znajdzie się również miejsce dla Benjamina Clementine, który ostatnio zaskoczył swoich fanów wydając pierwsze od pięciu lat piosenki Copening i Weekend. Nasza muzyczna podróż zatrzyma się również w Austrii, gdzie zagra dla nas Little Element.

logo

12:00 – 13:00 – "Nie-Udana Audycja w Polskim Radiu Dzieciom" – Audycja plenerowa ze Stegny, gdzie odbywa się Familijny Piknik Lata z Radiem. Audycja, w której dużą rolę odgrywają nasi słuchaczy, którzy będą dzielić się z nami wiedzą. Przy okazji będzie można poczuć się jak prowadzący w radiu.

15:00 – 16:00 – "Dawno, dawno temu" - Za pierwszą polską książkę kucharską uchodzi dzieło Compendium ferculorum, czyli zebranie potraw pióra kucharza rodu Lubomirskich Stanisława Czernieckiego, wydane w roku 1682. Zawiera ono sposoby przyrządzania wyszukanych potraw, które miały trafiać na stoły magnaterii.

Jednym z najznakomitszych kuchmistrzów w osiemnastowiecznej Polsce był Paul Tremo kucharz Stanisława Augusta Poniatowskiego. Napisał on dzieło pod tytułem Botanika kuchenna, w której podał właściwości warzyw, owoców i przypraw stosowanych w kuchni.

Spod jego pióra wyszła też książka kucharska. Jedna z rękopiśmiennych kopii nosiła równie długi tytuł Nauka dokładna sposobów warzenia i sporządzania potraw z mięsiwa, ryb, jarzyny, mąki, jako też przyprawianie rozmaitych sosów, robienie esencyi ponczowej z załączeniem dokładnego spisu naczyń i legumin, w porządnej kuchni niezbędnie potrzebnych, przedstawione w sposobie praktycznym.

Gość: Joanna Jaroć edukatorka kulinarna  przyrodnicza z Muzeum Króla Jana III w Wilanowie
Agnieszka Lichacz z działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie

16:00 – 17:00 – "Detektyw Maurycy Śladek na tropie" – Detektyw Maurycy Śladek odwiedza Wielkopolskę, żeby wręczyć kwiaty na imieniny swojej mamy. Przy okazji jak zawsze opowiada o urokach regionu, czyli Wielkopolski.

.

11:00 W poszukiwaniu ideału – galeria bohaterów Konkursów Chopinowskich Róży Światczyńskiej 

Bohaterem dzisiejszej audycji Róży Światczyńskiej będzie Stanisław Szpinalski. Program wypełni muzyka m.in. Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Franciszka Liszta i Karola Szymanowskiego.

14:00 Metafizyka Chopinowska Dr Kamili Stępień-Kutery [PREMIERA]

Najpokaźniejszą formą w nurcie brillant, który tak fascynował Fryderyka Chopina, był koncert fortepianowy. W kolejnej audycji Dr Kamili Stępień-Kutery posłuchamy koncertów Johna Fielda, Friedricha Kalkbrennera i

18:00 Złoty wiek muzyki kameralnej Dr Danuty Gwizdalanki [PREMIERA]

Dr Danuta Gwizdalanka zaprasza na kolejną audycję poświęconą wybitnym kameralistom związanym z Odessą. Tym razem głównym bohaterem programu będzie Witold Maliszewski.​

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

Czytaj także

Polska muzyka tradycyjna na instrumentach nietypowych [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 18:55
Tradycyjna muzyka polska zagrana na nietypowych dla niej instrumentach - to program "Miejscówki z Dwójką", której gospodarzem był Piotr Zabrodzki. Towarzyszyli mu Hubert Zemler i Miłosz Pękala.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratownictwo wodne. Kto zostanie Mistrzem Polski?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 06:00
Przez całe wakacje Czwórka towarzyszy najlepszym ratownikom wodnym, którzy uczestniczą w zawodach cyklu Garmin Rescue Heroes. W ten weekend zapraszamy do Kątów Rybackich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydarzenie Historyczne Roku - ostatnie dni głosowania!

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 16:30
Muzeum Historii Polski, organizator piętnastej edycji plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, zachęca do internetowego głosowania na wybraną przez jury finałową piętnastkę w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja. To internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Głosy można oddawać do 15 sierpnia. 
rozwiń zwiń