Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
Okolicznościowe wspomnienia "Byli z nami…": Janusz Kupcewicz - 5.50, abp Edmund Piszcz - 6.50, o. Jerzy Tomziński - 7.50, abp Stanisław Nowak - 8.50, Andrzej Korzyński - 10.50, Piotr Szkudelski - 11.50, Jerzy Trela - 13.50, Barbara Krafftówna - 14.50, Witold Paszt - 15.50, Jarosław Marek Rymkiewicz 17.50, Franciszek Pieczka - 18.50, Ignacy, Gogolewski - 20.50, Włodzimierz Pac - 21.50.
01.00-03.00 - "Noc z reportażem" - zaprasza Wiesław Molak
* "Boska stodoła" - Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak 32'19'' (PREMIERA)
Czy może coś łączyć jazz z Biblią? Okazuje się, że tak, a tym spoiwem łączącym te dwa odległe od siebie światy jest stodoła. I nie chodzi tu o klub Stodoła w Warszawie ale o stodołę znajdującą się w Palowicach przy ulicy Szerokiej. Zapraszamy do stodoły, odkrycia jej historii i jej zawartości.
* "To co mierzą zegary"- Magda Skawińska ok. 12' (POWTÓRKA)
W nocy z soboty na niedzielę po raz kolejny przestawiliśmy zegarki. Zazwyczaj na co dzień niewiele myślimy o upływającym czasie, a nawet wcale się nie zastanawiamy, jak definiujemy czas.. Co to jest? Jak go mierzymy? Zapytamy dziecko, astrofizyka.
* "Wokół tajemnicy" - Magda Skawińska ok. 20' (POWTÓRKA)
W Kościele Katolickim Wszystkich Świętych, a zaraz po nim Dzień Zaduszny, czyli Święto Zmarłych. Śmierć, odejście, przejście. Kres życia na ziemi. Tajemnica. Z jakimi myślami, uczuciami zmagają się ludzie w ostatnich chwilach życia? Czego im najbardziej żal? Czy odkryli sens swojego życia? Co dla nich jest teraz największą wartością? Na te i inne pytania odpowiedzą ludzie związani z wrocławskim hospicjum - ksiądz, franciszkanin, psycholog, wolontariusze i ludzie, którzy w obliczu kresu życia chcieliby podzielić się swoimi przemyśleniami.
03.00-05.00 - "Tak to bywało" - zaprasza Danuta Kryńska
Słodkie Radio Retro oraz w 19 rocznicę śmierci Henryka Machalicy - archiwalna rozmowa z aktorem i powtórzenie audycji "Społeczeństwo w jesieni życia".
06.00-09.00 - "Familijna Jedynka" - zaprasza Małgorzata Bartas-Witan
Świętość - medal za zasługi? Wszyscy Świeci - czyli ci, których imiona w pamięci Kościoła są zapisane i niezapisane, znane i nieznane. 1 listopada to ich dzień. Tych, których Kościół ogłosił świętymi, ale także tych oficjalnie nieogłoszonych. Być może także naszych bliskich zmarłych, za których się modlimy - życząc im nieba. Czy i czym zasłużyli na niebo? Czy niebo jest nagrodą za dobre życie? A co jeśli pamiętamy nie tylko dobre rzeczy pozostawione przez zmarłych? Wypominamy im to? Jakie znaczenie ma dla nich nasza pamięć, szczególnie kultywowana 2 listopada - w Dzień Zaduszny. Co naprawdę jest potrzebne zmarłym, także tym o których "zapomniał świat"? Na co oni czekają?
09.00-10.00 - Msza Święta
10.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz
W Dniu Wszystkich Świętych odwiedziny m.in. Cmentarza Rakowickiego w Krakowie (relacja na żywo Pawła Pawlicy), a także warszawskich Powązek, skąd nie tylko relacja reporterska, ale również sentymentalny spacer z Agnieszką Ciecierską i opowieści o spoczywających tam wielkich Polakach. O znaczeniu i symbolice tego święta oraz następującym po nim Dniu Zadusznym w rozmowie z księdzem Wojciechem Drozdowiczem. Z kolei o polskich grobach w Paryżu - w relacji korespondenta Polskiego Radia we Francji - Stefana Foltzera. Dowiemy się również jak 1 listopada obchodzony na Podlasiu, gdzie mieszkają wyznawcy różnych religii - polscy Tatarzy i wierni prawosławni (relacja Małgorzaty Raduchy, a w niej wypowiedzi Macieja Szczęsnowicza przewodniczącego Zarządu Muzułmańskiej Gminy Bohoniki oraz Anny Wróblewskiej z prawosławnej parafii Ploski).
12.00-13.00 - "W samo południe" - zaprasza Henryk Szrubarz
Gościem audycji ks. Bogdan Bartołd.
19.30-20.00 - "Eureka - Dziedzictwo i pamięć" - zaprasza Dorota Truszczak
Zbigniew Stypułkowski - głos wolnej Polski. Zbigniew Stypułkowski, rocznik 1904, to najmłodszy poseł w Sejmie III kadencji w II Rzeczpospolitej, adwokat, działacz narodowy, początkowo przeciwnik zjednoczenia Narodowej Organizacji Wojskowej z Armią Krajową, następnie jako współtwórca Narodowych Sil Zbrojnych i pomysłodawca ich nazwy przystąpił do AK. Powstaniec warszawski. Więzień polityczny – oskarżony w moskiewskim „procesie szesnastu” przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, przesłuchiwany 141 razy, w śledztwie jako jedyny odmówił "przyznania się do winy". Po powrocie z Moskwy, zagrożony aresztowaniem opuścił potajemnie Polskę w listopadzie 1945 roku. Działacz Stronnictwa Narodowego na uchodźstwie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, gdzie z wielkim zaangażowaniem zabiegał o sprawy polskie. Z jakim skutkiem? Gość: prof. Jan Żaryn - dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
23.00-23.40 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Anna Juśkiewicz-Stempniak
W audycji reportaż Moniki Chrobak "Kamienne znaki". Wyremontowali już niemal 3 tysiące nagrobków Ukraińców, Żydów, Niemców i Polaków na 150 cmentarzach w Polsce i za granicą , które pozostały bez opieki. Mowa o wolontariuszach stowarzyszenia Magurycz z Beskidu Niskiego. Działalność społeczną od 36 lat prowadzi Szymon Modrzejewski, który wiele lat temu przeniósł się z Warszawy do Nowicy. Jak mówi chodzi o przywracanie pamięci i jej pielęgnowanie. Nagrobki tworzone głównie z piaskowca uległy głównie czasowi i przyrodzie. Wolontariusze szukają ich połamanych części aby je na nowo złożyć i uzupełniają ewentualne ubytki. Nazwa Magurycz pochodzi od góry nieopodal wsi Bartne, gdzie przez wieki pozyskiwano piaskowiec, służący za materiał na żarna, kamienie młyńskie, nagrobki i krzyże. Tamtejsi kamieniarze słynęli w całej okolicy ze swego kunsztu, i do tej tradycji - pracy z kamieniem i w kamieniu - nawiązuje stowarzyszenie. Idea ta służy więc ochronie dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki sepulkralnej cmentarzy wyznaniowych, przydrożnej architektury sakralnej oraz sztuki cerkiewnej.
23.40-00.00 - "Kulturalna Jedynka - 10" - zaprasza Michał Montowski
W poszukiwaniu stylu zakopiańskiego (po II wojnie światowej). Wspomnienie o powojennym pokoleniu artystów zakopiańskich, których przedstawicielem był Władysław Borzęcki - jako zdolny chłopak został wypatrzony i pokierowany w stronę sztuki przez prof.Józefa Różyskiego, rzeźbiarza i architekta, emigranta z Lwowa. Dzieła Władysława Borzęckiego w Centrum Kultury Rodzimej w Zakopanem miały być prezentowane w setną rocznicę urodzin rzeźbiarza w 2020 roku, ale uniemożliwiła to pandemia i wystawa otwiera się dopiero teraz. Wspomnienie o artyście przywołuje nazwiska najwybitniejszych (zmarłych) powojennych twórców zakopiańskich.
LITERATURA W JEDYNCE:
11.35 - Helena Mniszkówna "Gehenna". Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego z Joanną Żółkowską, Emilem Karewiczem, Andrzejem Zaorskim, Gabriela Kownacką i Krzysztofem Kolbergerem. Nagranie pochodzi z 1980 roku.
21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z roku 2007).
23.50 - Romain Rolland "Colas Breugnon" w interpretacji Bronisława Pawlika.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
"Strata. Przejdźmy przez to razem" - to tytuł książki psycholog prof. Ewy Woydyłło, w której autorka pokazuje, jak radzić sobie z emocjami po traumie. Profesor Ewa Woydyłło przekonuje, że cierpienie należy oswajać, a po stracie określić się na nowo w dalszym życiu i uwierzyć, że szczęście jest możliwe. Odwołuje się do własnej biografii, osobistych doświadczeń utraty i skutecznych sposobów, które pomogły jej wyjść z trudności. "Strata. Przejdźmy przez to razem" to książka, która pozwala odnaleźć się w nowej sytuacji oraz odzyskać spokój serca i umysłu. Rozmowa z prof. Ewą Woydyłło o 9:30.
W audycji także wspomnienia nestorów polskich scen. Świat kina i teatru wyrósł i wychował się na ich talencie. Wysłuchamy historii związanych między innymi z Barbarą Krafftówną, Ignacym Gogolewskim, Jerzym Trelą i Franciszkiem Pieczką.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś
W audycji dalszy ciąg wspomnień nieobecnych ze świata artystycznego. Tym razem - Barbara Kopeć-Umiastowska.
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"
Jan Dismas Zelenka Requiem dla elektora saskiego króla Polski Augusta II ZWV 46, wyk. Collegium Vocale 1704, Collegium 1704, dyr. Vaclav Luks.
11.10-12.00 - Fryderyk Chopin Nokturn G-dur op. 37 nr 2, Nokturn H-dur op. 32 nr 1, wyk. Nelson Freire - fortepian; Josef Mysliveček Koncert skrzypcowy C-dur, wyk. Shizuka Ishikawa - skrzypce, Dvořák Chamber Orchestra, dyr. Libor Pešek.
12.05-12.45 - Felix Mendelssohn II Koncert fortepianowy d-moll op. 40, wyk. Lars Vogt - fortepian, Orchestre de Chambre de Paris Nelsona Freire.
12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Sylwester Chęciński
13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska
Koncert dla pokoju na rzecz Ukrainy na Festiwalu Muzycznym w Helsinkach (Helsinki Music Center, 31.08.2022). Krzysztof Penderecki Tren ofiarom Hiroszimy; Gustaw Mahler Wo die schönen Trompeten blasen z Des Knaben Wunderhorn; Svitlana Azarova Beyond context; Gustaw Mahler Der Tambourg’sell i Urlicht z Des Knaben Wunderhorn; Wolfgang Amadeus Mozart Maurerische Trauermusik c-moll KV 477; Requiem d-moll KV 626 wyk. Helena Juntunen - sopran, Tulja Knihtlla - mezzosopran, Tuomas Katajala - tenor, Arttu Kataja - baryton, Helsinki Musik Centre Chorus, Finnish Radio Symphony Orchestra & Hannu Lintu.
15.00-15.10 - Pożegnania: Ewa Prządka
15.45-15.50 - Pożegnania: Antonina Girycz
15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Karol Furtak
Józef Świder Czego chcesz od nas Panie do słów Jana Kochanowskiego i Moja piosnka do słów Adama Asnyka; wyk. Polski Chór Kameralny, dyr. Jan Łukaszewski.
16.00-18.00 - Pożegnania - prowadzi Magdalena Łoś
16.00-16.30 - Pożegnania: Zofia Posmysz
16.55-17.05 - Pożegnania: Bogusława Latawiec
17.30-18.00 - Pożegnania: Jarosław Marek Rymkiewicz
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński
18.55-19.00 - Pożegnania: Miłogost Reczek
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Karol Furtak
Aga Mikołaj - sopran, Janina Baechle - sopran, Tuomas Katajala - tenor, Nicholas Soderlund - bas, Chór Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Krzysztof Penderecki (Katowice, NOSPR, 09.03.2018). Giuseppe Verdi Messa da Requiem.
19.00-19.05 - Pożegnania: Wojciech Sikora
21.30-22.00 - Pożegnania: Krystyna Melion
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Sprezzatura" według Lilianny Stawarz
23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" / Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian. Biografia", czyta Jarosław Gajewski.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit, wydaje Anna Lisiecka, odc. 24.
RADIONAWIGATORY:
Między 07.00-10.00 - co pół godziny (po "Serwisie Trójki" oraz w połowie godziny),
między 15.00-18.00 - co pół godziny (po "Serwisie Trójki" oraz w połowie godziny),
między 18.00-22.00 - co godzinę (po "Serwisie Trójki").
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński
W audycji rozmowy ze słuchaczami o świętości i wspomnienia bliskich im zmarłych - adekwatnie do zwyczaju i nastroju tych dni. Poza tym muzyka artystów, którzy odeszli w tym roku.
02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć
04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Jędrzej Kodymowski
06.00-07.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz
Wspomnienie muzyków, którzy byli związani z wykonawstwem lub tematyką sakralną - m.in. Roberta Pożarskiego, wybitnego śpiewaka - częstego gościa audycji, który zmarł pod koniec ubiegłego roku.
07.00-10.00 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat
Czas żałoby to jeden z najtrudniejszych okresów w naszym życiu. Poradzenie sobie ze stratą bliskiej osoby jest jednak możliwe.
W audycji także o tym, czym dojechać na nekropolie. Aby rozładować ruch wokół cmentarzy wiele miast decyduje się 1 listopada wprowadzić darmową komunikację. Sprawdzamy jak jest w poszczególnych miastach. W drodze na nekropolie często dopada nas stres. Tłok w autobusie, czy źle parkujący kierowcy mogą zirytować każdego. W audycji o tym, jak rozładować emocje w drodze.
Odwiedzając groby swoich bliskich pomyślmy także o zadbaniu o groby obok, których nikt już od dawna nie odwiedza. Warto wziąć ze sobą chociażby dodatkowy znicz. Szczególnie, że często niezadbane są groby bohaterów. Na wielu polskich nekropoliach odbywają się kwesty. Celem jest zebranie środków na ratowanie cmentarnych zabytków. Na przykład cmentarz na Rossie w Wilnie to jedna z czterech polskich nekropolii narodowych. Pierwsza wzmianka o pochówkach na tym terenie pochodzi z 1436 roku. Na cmentarzu tym znajdziemy groby wielu wybitnych Polaków m.in. Joachima Lelewela czy Józefa Bałzukiewicza - rozmowa z Kamilem Zalewskim (korespondent PR S.A. na Litwie).
W audycji także - ekonomicznie i ekologiczne. Przy wejściach do wielu nekropolii można spotkać "zniczodzielnie". To półki na których można znaleźć używane znicze. Te trafiają tutaj, aby zostać powtórnie wykorzystanymi.
10.00-13.00 - "Wszyscy Święci w Trójce" - Piotr Firan
W audycji m.in. ks. Marek Kotyński o tym, co wiemy o życiu po śmierci. Ponadto wspomnienie Moniki Małkowskiej o Teresie Pągowskiej, Stanisławie Fijałkowskim, Józefie Szajnie i Wojciechu Fangorze. Kilka dni temu pożegnaliśmy także najwybitniejszego polskiego siatkarza - Tomasza Wójtowicza - mistrz olimpijski i mistrz świata we wspomnieniach Dariusza Urbanowicza.
Poza tym w audycji raport Covid-19. Do tej pory w Polsce z tego powodu zmarło blisko 120 tysięcy osób, w tym kilka tysięcy z województwa opolskiego. To właśnie tam władze miasta postanowiły uczcić pamięć o tych, którzy zmarli w wyniku koronawirusa i na tamtejszym cmentarzu komunalny odsłonięto monument.
Ponad sto osób przeszło w weekend na ukraińską stronę poza czynnym przejściem granicznym w Ulikowie by "zapalić znicz na Pograniczu". Byli wśród nich potomkowie Polaków przesiedlonych w 1951 roku, jak i osoby niezwiązane z tamtą historią, dla których pamięć o ludziach spoczywających na cmentarzach Pogranicza jest bardzo ważna.
13.00-15.00 - "Po drodze z Trójką" - Witold Lazar
W audycji raport z dróg - o wypadkach i utrudnieniach oraz o dojazdach do nekropolii. O tym w relacjach reporterów oddziałów Polskiego Radia: Joanny Golon z Radia Olsztyn, Justyny Kościelnej z Radia Wrocław, Marcina Kazka-Wielgusa z Radia Katowice, Adama Wosika z Radia Szczecin oraz Jakuba Hanaka z Radia Kraków.
W audycji także pierwsze dane dotyczące wypadków i kolizji z długiego, świątecznego weekendu. W ubiegłym roku w okresie Wszystkich Świętych nie było ani jednego wypadku, niestety w tym roku tak pięknie nie jest.
Ponadto wspomnienie legendy sportów motorowych, które odeszły za wcześnie - m.in. Ayrton Senna, jeden z najbardziej utalentowanych kierowców w historii F1, Dale Earnhardt zwany Dominatorem, jeden z najbardziej długowiecznych i bezkompromisowych kierowców w historii wyścigów NASCAR oraz Colin McRae, czyli szaleniec za kierownicą rajdówek, który podbił serca ludzi na całym świecie, przyczyniając się do popularyzacji WRC na przełomie wieków. W audycji także: zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1 listopada.
15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
18.00-19.00 - "Koncert jakiego nie było" - Michał Kirmuć
Jak brzmieliby na jednej scenie Andrzej Nowak i Gary Moore? Czesław Niemen i Vangelis? Jak wyglądałby koncert Jima Morrisona i Amy Winehouse? W audycji zestawienie artystów, którzy mogliby wystąpić na jednej scenie, a których już z nami nie ma. Zestawienie tych, którzy nigdy ze sobą nie koncertowali.
19.00-21.00 - "W tonacji nieobecnych" - Justyna Grabarz i Piotr Baron
Nie ma ich z nami, choć zostawili nam swój dźwiękowy testament i emocje! W audycji wspomnienia muzyków, których już z nami nie ma. Przypomnienie ich przebojów oraz utworów, które zasługują na pamięć - m.in. Jacek Szymkiewicz z grupy Pogodno, Zbigniew Wodecki czy Kora. Ponadto kojące dźwięki od Nat King Cole i Natalie Cole.
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Arkadiusz Gołębiewski
W audycji przywołanie zmarłych a w szczególności tych, którzy nie mają swoich grobów. Przywołanie także osób ważnych dla naszej historii, którym przyszło zginąć poza granicami kraju, a swoim talentem muzycznym, aktorskim i miłością do kraju - stały się wzorem dla przyszłych pokoleń. Przywołanie również tych, którzy w swojej twórczości filmowej, muzycznej przywoływali narodowych bohaterów. Osią tematu - rozmowa o Witoldzie Pileckim, narodowym bohaterze, który przez lata był zapomniany, a pamięć o nim przetrwała m.in dzięki rodzinie i artystom którzy temat od lat podejmują w swojej twórczości. Powodem wyboru Rotmistrza Pileckiego jako głównego tematu rozmowy jest również otwarcie Muzeum Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Otwarcie nastąpi 2 listopada czyli kilka godzin po audycji. Goście: Marek Adam Ostrowski - kuzyn rodziny Pileckich oraz Marek Probosz, aktor, odtwórca roli Pana Rotmistrza w Teatrze TV wyreżyserowanym przez Ryszarda Bugajskiego.
22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Monika Suszek
22.10 - Reportaż w Trójce / "Ciągle płyną" Agnieszki Czyżewksiej-Jacquemet
To był schyłek lat 80. XX wieku. Kończył się szary, biedny PRL i nikt już nie wierzył w szczęśliwy socjalizm. Rząd pozwolił na zakładanie pierwszych spółek z kapitałem zagranicznym. Grecki armator Minas Kyriakou pojawił się w Polsce jako pionier inwestycji joint-venture. Kupował tanio wysłużone statki i zatrudniał na nich polskie załogi. Byli to pracownicy tani i świetnie wyszkoleni. Koledzy po fachu z Amsterdamu czy Szkocji twierdzili, że nasi marynarze potrafią przepłynąć Atlantyk na dziurawej bali. Do czasu...
23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk
07.35 - "Świętość i jej znaczenie" - Przemysław Goławski
W audycji rozmowy z zaproszonymi gośćmi o znaczeniu kultu świętych w Kościele: czym jest wstawiennictwo świętych i jak dziś odczytywać świętych obcowanie, a także - czy święci to superbohaterowie Kościoła.
08.35 - "Wspominki, czy wypominki" - Małgorzata Bartas-Witan
Listopadowe świętowanie Wszystkich Świętych - mieszkańców nieba, a w jego perspektywie Dnia Zadusznego - podsuwa pytanie czy pamięć o zmarłych ma mieć charakter nostalgiczny czy praktyczny? Swoistym narzędziem tego drugiego mogą być "wypominki". I mimo nazwy nie chodzi o wypominanie czegokolwiek zmarłym, ale przywoływanie - wyczytywanie ich imion w specjalnej modlitwie Kościoła. O świętowaniu Wszystkich Świętych i Zaduszek - ks. Przemysław Kostrzewa.
10.33 - "Zaproszenie do krypty" - Małgorzata Bartas-Witan
Zapraszamy do odwiedzenia jednej z najważniejszych dla Polaków nekropolii - krypty zasłużonych dla polskiej kultury twórców na krakowskiej Skałce. To tam spoczywają prochy Adama Asnyka, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, czy Czesława Miłosza. Naszymi przewodnikami po tym niezwykłym miejscu: o. Mariusz Tabulski - przeor krakowskiego klasztoru Paulinów na Skałce i Karollna Kalinowska - autorka albumu poświęconego temu klasztorowi.
17.06 - "Spacer po Kresach" - Agnieszka Kozłowska-Łysko
1 listopada płoną, na zapomnianych polskich grobach na Kresach Wschodnich, znicze zebrane podczas akcji "Podaruj znicz na Kresy". To znak pamięci o rodakach, którzy w większości już nikogo bliskiego tam nie mają, a których życie jest niezwykłą historią i świadectwem wierności Polsce i Kościołowi. Jest ona często okupiona cierpieniem a nawet życiem. Gośćmi audycji: Alicja Brzan-Kloś, wieloletnia koordynatorka przedsięwzięcia i uczestnicy akcji.
23.35 - "Kwadratura kultury" - Monika Małkowska
Wieczorem spotkanie z malarzem, rysownikiem i ilustratorem Franciszkiem Maśluszczakiem. To artysta, którego twórczość, poprzez obrazy i rysunki, tworzy pomost między tym co, dawno minione i tym, co dzieje się współcześnie. Franciszek Maśluszczak, malując, na swój sposób oddaje hołd także tym, których już nie ma wśród nas. W ostatnich latach, czując potrzebę przywołania przeszłości, Franciszek odbywa wraz z żoną Basią podróże sentymentalne po okolicach, które poznawał w dzieciństwie. O tym i o swojej twórczości opowie w audycji.
10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo
Fundacja Identitas ogłosiła właśnie kolejną odsłonę konkursu dla polskich pisarzy, którzy nie przekroczyli 41. roku życia. Na warsztaty za kręgiem polarnym pojedzie sześcioro polskich autorów, spośród których jeden otrzyma Nagrodę Identitas 2023. W Czwórce laureat nagrody specjalnej Identitas 2022 Łukasz Kozak o książce "Upiór. Historia naturalna". To antropologiczno-historyczne studium, a tam strzygonie i strzygi, Leśmian i Mickiewicz.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek
Naukowcy docenieni po śmierci. Często ich badania i teorie uznawane były dopiero jak odeszli z tego świata. Do grona tych naukowców należą Nikola Tesla, Galileusz, Miguel Servet czy William Harvey. Jakie są ich historie? Jak duży wpływ mieli na rozwój nauki?
14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar
Studenckie akcje sprzątania cmentarzy. Studenci wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku w odpowiedzi na list z Polski uporządkowali groby na Starej Rossie. Jesienne i wiosenne akcje sprzątania wileńskiej Starej Rossy to już tradycja tego wydziału. Opowie o niej studentka Elżbieta Wołejko. Porozmawiamy też z harcerzami, którzy sprzątają polskie, opuszczone groby.
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
Jak zadbać o pamięć i środowisko? Zielone upamiętnienia są ideą pozwalającą na tworzenie miejsc pamięci w zgodzie z naturą. Takie rozwiązania promują organizatorzy FestivALTu, działając na przecięciu sztuki, aktywizmu i edukacji. Już tej jesieni, w Krakowie i online, odbędzie się cykl wydarzeń prezentujących twórcze i partycypacyjne praktyki transmisji pamięci w przestrzeni zielonej.
17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak
Dzięki sztucznej inteligencji w internecie został opublikowany odcinek podcastu Joe Rogana ze... Stevenem Jobsem. Próbki głosu nieżyjącego już projektanta komputerów wystarczyły, by stworzyć zupełnie nowe wypowiedzi. Czy to szansa na to, by młode osoby mogły lepiej poznać naukowców czy kluczowe postacie dla kultury, który zmarły lata temu?
20.00-21.00 - "Muzyka dobrego słowa" - Przemek Goławski
W uroczystość Wszystkich Świętych będziemy poszukiwali muzycznych i duchowych drogowskazów do nieba. Jak muzyka może pomóc w odkrywaniu nieba i co mówi o duchowości, świętych i świętości?
00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciej Szajkowski
Gościem audycji Darek Mazzone - dziennikarz radia publicznego KEXP Seatle. KEXP to platforma promująca przede wszystkim młodych artystów muzyki alternatywnej. Radio zasłynęło sesjami na żywo w niewielkim studiu, w których występują artyści z całego świata, nie zabrakło też polskich akcentów – Hania Rani, Coals, Hańba.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Czym jest drzewo genealogiczne? Dlaczego warto poznać swoje korzenie? Jak możemy pielęgnować pamięć o naszych bliskich i jaka magiczna moc kryje się w starych fotografiach, ale też w przedmiotach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Najbardziej tajemnicze dzieło Mozarta - Requiem, czyli msza żałobna.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Co roku 1 i 2 listopada wspominamy naszych bliskich, przyjaciół, dziadków... Miś dowie się jednak, że dopóki będziemy o tych osobach pamiętać to zawsze będą z nami. Czym różni się Święto Zmarłych od Dnia Zadusznego? Czym są "dziady"?
15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Dlaczego listopad ma taką nazwę, jakie święta obchodzimy w listopadzie, jakie są przysłowia z listopadem, co się dzieje w przyrodzie w tym miesiącu?
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" – Historia Heleny Wojtyńskiej, u której podczas badań prenatalnych wykryto wady serca. Dzięki temu można było zareagować tuż po porodzie i udało się uratować dziewczynkę. Rodzice Heleny chcą podzielić się historią i opowiedzieć jak poradziła sobie z tak trudnym przypadkiem nasza służba zdrowia.
.
18.00 - Audycja specjalna - Małgorzata Pęcińska
W audycji m.in. Stabat Mater Antoniego Caldara i Miserere Henryka Mikołaja Góreckiego.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
W audycji Istna podróż przez historię muzyki popularnej - a to za sprawą jednego utworu Fryderyka Chopina: Marsza żałobnego z Sonaty b-moll. Wśród wykonawców Django Reinhardt, Cab Calloway, Art Tatum, Duke Ellington, Harry Nilsson i Leroy and The Drivers.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Mógł być cudownym dzieckiem, zamiast tego jako nastolatek rozpoczął karierę od współpracy z najpoważniejszym skrzypkiem swoich czasów. Audycja poświęcona wczesnym latom jednego z najważniejszych pianistów XX wieku, Rudolfa Serkina, grającego i nagrywającego utwory kameralne z Adolfem Buschem oraz całym Busch Quartet - słynnym do dziś kwartetem smyczkowym. W audycji m.in. Sonata "Wiosenna" Beethovena oraz Kwintet fortepianowy Brahmsa, a także pewna rzadkość: tegoż Trio na fortepian, skrzypce i róg, z udziałem Aubraya Braina.
Zapraszamy!