Polskie Radio

Wielkie uroczystości i kameralne spotkania. Polskie Radio w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 18:30
W sobotę w Polskim Radiu relacje z ceremonii utworzenia Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie. Ponadto w Jedynce wizyta w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i w Domu Polonii na Wschodzie w Charkowie. W Dwójce spotkanie z filozofem Dariuszem Karłowiczem oraz ze śpiewaczką i pianistką Ewą Leszczyńską. Poza tym wspomnienie Zbigniewa Cybulskiego, Glenna Goulda i kolejna część słuchowiska "Szewcy" według Witkacego. W Trójce spotkanie z Agatą Załęcką, przegląd propozycji teatralnych i świętowanie Dnia Drwala. W Czwórce o Polakach, mieszkających daleko od ojczyzny i o obcokrajowcach w Polsce. Sprawdź nasze propozycje! 
Koniec prac nad Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie
Koniec prac nad Mauzoleum Prezydentów RP na UchodźstwieFoto: livefoto PAP
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

Relacje z przebiegu uroczystości utworzenia Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w audycjach: "Wolna sobota", "Jedyne takie miejsce" i "W samo południe".


09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Sława Bieńczycka 

W audycji o Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - miejscu biograficznym, współtworzonym przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gościem audycji m.in. Krzysztof Jaraczewski - wnuk Józefa Piłsudskiego. 

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito?" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

W audycji o zmianach klimatu, perspektywach, zagrożeniach, szansach i decyzjach politycznych - w kontekście COP27. komentarz ekspercki: prof. Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki, Zakładu Fizyki Atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Józef Górski z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz prof. Mirosław Miętus z Instytutu Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. 

18.00-19.00 - "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Mariana Kril 

Gościem audycji Aleksander Giedroyć - prezes Domu Polonii na Wschodzie, który działa w Charkowie. W rozmowie o polskiej mniejszości na Ukrainie Słobożańskiej - również temat poznania i pielęgnowania tożsamości narodowej. Aleksander Giedroyć o tym, jak sam badał swoje drzewo genealogiczne, jak ważne jest to dla niego obecnie w chwili, kiedy ani on, ani jego bliscy nie mogą wrócić do Charkowa. Duża grupa społeczności polskiej z tego miasta obecnie mieszka w Domu Polonii w Pułtusku.

W audycji również rozmowa Kamila Zalewskiego z Eweliną Gancewską - Polką z Wileńszczyzny, która dotarła do półfinału programu Telewizji Polskiej "The Voice of Poland". 

22.00-22.35 - "Gwiazdy, skecze, piosenki - z archiwum kabaretowego Polskiego Radia" - zaprasza Małgorzata Raducha 

Niezrównana interpretatorka piosenki aktorskiej, gwiazda teatrów "Syrena" i "Buffo", oraz kabaretów "U Lopka" i "Podwieczorek przy mikrofonie" - Alina Janowska w roli głównej, w przededniu piątej rocznicy śmierci. Przypomnimy archiwalne nagrania Jej występów i fragmenty ról filmowych. 

logo

 

10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek słucha..." Dariusza Karłowicza - prowadzi Robert Mazurek

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta 

Glenn Herbert Gould - kanadyjski pianista i kompozytor znany zwłaszcza ze swoich interpretacji utworów Jana Sebastiana Bacha. (W 90. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci). Gościem audycji Paweł Bagnowski. 

15.00-17.00 - "Dwie do setki" /Zbigniew Cybulski - prowadzą Monika Zając i Roch Siciński

Bohaterem audycji ikona polskiego kina, największy gwiazdor filmowy epoki, nazywany "polskim Jamesem Deanem", pierwszy powojenny celebryta polskiego kina w nieodłącznych ciemnych okularach - Zbigniew Cybulski; aktor, który już za życia stał się legendą. W tym roku - 3 listopada - obchodziliśmy 95. rocznicę jego urodzin. Sławę przyniosła mu kultowa rola Maćka Chełmickiego w "Popiele i diamencie" Andrzeja Wajdy. Wystąpił w ponad trzydziestu produkcjach. Te najsłynniejsze – to między innymi: "Do widzenia, do jutra", "Niewinni czarodzieje", "Jak być kochaną", "Rękopis znaleziony w Saragossie" czy "Salto". Zagrał też w kilku filmach zagranicznych. Grał również na scenie, ale to kino było jego największym powołaniem. Zginął tragicznie 8 stycznia 1967 roku w wieku niespełna 40 lat, dzień po otrzymaniu propozycji zagrania w amerykańskiej telewizji.

Gośćmi audycji: Alfred Andrys - przyjaciel Zbigniewa Cybulskiego, nazywany przez niego "Alfą", Dorota Karaś - reporterka, autorka książki "Zbigniew Cybulski. Podwójne salto", Tomasz Mościcki - krytyk teatralny, historyk teatru, dziennikarz Polskiego Radia oraz dr Piotr Śmiałowski - filmoznawca, dziennikarz filmowy z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego FINA. 

17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Barbary Kingi Majewskiej, Aleksandra Laskowskiego i Wojciecha Michniewskiego 

Wokół płyty Benjamina Brittena "Les Illuminations". 

19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką"/ Ewa Leszczyńska 

Śpiewaczka, pianistka, ceniona kameralistka. Regularnie koncertuje, wracając z powodzeniem - jako jedyna w Polsce - do szczególnie żywej w XIX wieku tradycji wykonywania pieśni z własnym akompaniamentem. Współpracuje również z zespołami muzyki dawnej (m.in. Europa Galante, Arte dei Suonatori, Musica Florea, Royal Baroque Ensemble, Les Roses Souvages), w duetach z pianistami (m.in. Tobiasem Kochem, Ewą Pobłocką, Januszem Olejniczakiem, Katarzyną Jankowską, Bartłomiejem Weznerem), śpiewakami, a także formacjami takimi jak Harmonium Duo czy Multi Trio, z którym odbyła tournée po Stanach Zjednoczonych. Koncertuje w kraju i za granicą – występowała m.in. w ramach festiwali: Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, Chopin i jego Europa w Warszawie, Festiwalu Oper Barokowych Dramma per musica w Warszawie, Il Banchetto Musicale w Wilnie i „Venice” Easter Festival w Hamburgu.

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "Szewcy", cz. 2 

Słuchowisko z 1989 roku, w adaptacji i reżyserii Macieja Prusa, muzyka - Marcin Błażewicz, realizacja akustyczna - Andrzej Brzoska. Obsada: Henryk Machalica (Sajetan Tempe), Adam Ferency (Czeladnik I - Józek), Zbigniew Zamachowski (Czeladnik II - Jędrek), Elżbieta Kijowska (Księżna Irina Wsiewołodowna Zbereźnicka-Podberezka), Jerzy Kamas (Prokurator Robert Scurvy), Mirosław Guzowski (Lokaj Księżnej, Fierdusieńko), Zbigniew Konopka (Hiper-Robociarz), Witold Skaruch (Dygnitarz Abramowski), Andrzej Blumenfeld (Dygnitarz X), Marcin Sławiński (Józef Tempe, syn Sajetana), Henryk Talar (Gnębon Puczymorda), Joanna Wizmur (Strażniczka). 

20.00-23.30 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski 

Georg Friedrich Händel Partenope - opera w trzech aktach HWV 27 (Madryt, 17.11.2021), wyk. Brenda Rae - sopran (Partenope), Iestyn Davies - kontratenor (Arsace), Anthony Roth Costanzo - kontratenor (Armindo), Jeremy Ovenden - tenor (Emilio), Teresa Iervolino - mezzosopran (Rosmira/Eurimene), Nikolay Borchev - bas (Ormonte), Teatro Real Orchestra, dyr. Ivor Bolton. 

23.30-00.30 - "Rachunek myśli: Konflikty" - aud. Michała Nowaka 

Wydają się nie tylko powszechne, ale i nieuniknione. Mogą, choć nie muszą, prowadzić do przemocy. Mogą być destrukcyjne, ale mogą też prowadzić do nowych rozwiązań. Mogą pomóc w lepszym zrozumieniu własnego stanowiska bądź sposobu funkcjonowania, ale mogą też wieść do fanatyzmu. O różnych typach konfliktów oraz o szansach i zagrożeniach z nimi związanych w rozmowie z prof. Lechem Nijakowskim - socjologiem z Uniwersytetu Warszawskiego.  


logo

Relacje z przebiegu uroczystości utworzenia Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie po godzinie 13, 14 i 15. 

00.00-02.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: jazz & bass" - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan i Raf Uzar 

W audycji świętujemy Dzień Drwala. Drwal kojarzy nam się z silnym mężczyzną, który jednym ruchem potrafi rozłupać na kawałki ogromne drzewo. Jak zawód drwala ewoluował na przełomie wieków oraz, który kraj słynie z najsilniejszych drwali? Drwale od pewnego czasu to nie tylko sportowcy. Cięcie pnia na czas, rozłupywanie pieńka lub ścinanie pala to tylko kilka z konkurencji w zawodach drwali. O specyfice zawodów w rozmowie z reprezentantem Polski w zawodach drwali. Moda na drwala to trend, który od kilku lat ma się naprawdę dobrze. Panowie zapuszczają brody, kupują flanelowe koszule i przetarte dżinsy. Czy ta moda kiedyś minie oraz jak zostać drwalem nie mają w domu nawet siekiery? O tym z kolei Agnieszka Krajewska - antropolog kultury. 

W audycji również relacja z przygotowań do kosmicznej misji Artemia - w rozmowie z Janem Pachlowskim, korespondentem Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych. Ponadto o Festiwalu Filmowym Camerimage - jakie filmy nominowane są do nagród oraz czego możemy spodziewać się po tegorocznym festiwalu w relacji Pawła Turskiego. 

Poza tym o powołaniu z Janem Sobierajskim, producentem i reżyserem filmu "Powołany". Powołanie może tyczyć się również muzyki. Idealnym przykładem na to jest zespół Unrest. Składa się z przyjaciół pochodzących z najróżniejszych części świata. Polska, Brazylia, Wielka Brytania czy Francja. Ich głównym celem jest dotarcie do ludzi, więc niejednokrotnie pakują się do busa, by przejechać tysiące kilometrów i zagrać nielegalny koncert gdzieś na miejskim deptaku w Holandii lub plaży w Hiszpanii.

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz  

Gośćmi audycji: Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta RP, Jarosław Sellin - wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego (Koalicja Polska), były minister rolnictwa oraz Marcin Kierwiński - sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej (Koalicja Obywatelska). 

10.00-12.00 - "Lista przebojów Trójki po godzinach" - Tomasz Miara 

12.00-13.00 - "W antrakcie" - Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz  

W audycji recenzja spektaklu "Badania ściśle tajne" Iwana Wyrypajewa, w reżyserii Norberta Rakowskiego oraz recenzja spektaklu "Baron Munchausen dla dorosłych" w Teatrze Narodowym w Warszawie. Spektakl wyreżyserował Maciej Wojtyszko.

W rozmowie z dyr. Ireną Świtalską opowiemy o repertuarze Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, a z reżyserem teatralnym Adamem Sajnukiem o farsie we Francji i w Polsce. A pretekstem do rozmowy jest prapremiera polskiej sztuki "Żona" dramatopisarki Jade-Rose Parker. 

13.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Rafał Tomański  

13.06 - Ostatni pochówek / Władysław Raczkiewicz 

13.07 - Prof. Piotr Grochmalski o bieżącej sytuacji na Ukrainie

13.25 - dr Marcin Styszyński, arabista z UAM o sytuacji w Katarze przed Mundialem

13.40 - Łukasz Przybyszewski z Fundacji  Abhaseed o sytuacji w Katarze przed Mundialem

13.50 - Midterms w relacji reporterskiej Józefa Niewiarowskiego

14.05 - Ostatni pochówek / August Zaleski 

14.07 - Jarosław Wojtas z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu o Midterms

14.20 - prof. Wiesław Wysocki z UKSW o sprowadzeniu prochów prezydentów na uchodźctwie do Polski

14.30 - "Środek od środka"

14.45 - prof. Zbigniew Witkowski o COP-27 w Egipcie

15.00-17.00 - "Login: Aktywni" - Dariusz Urbanowicz i Krzysztof Łoniewski 

15.06 - Ostatni pochówek / Stanisław Ostrowski 

Ponadto gościem audycji aktorka Agata Załęcka, której pasją jest freediving. Zaczęła ten sport dość późno, a po niecałym roku była w stanie pokonać w profesjonalnych zawodach światową czołówkę. Znawcy dyscypliny twierdzą, że ma niecodzienny talent, który potwierdza w kolejnych zawodach. Uważa, że nowa pasja ma wielowymiarowy wpływ na jej dokonania sceniczne. 

17.00-19.00 - "Gra gitara" - Michał Żołądkowski

19.00-22.00 - "Departament rytmu" - Radosław Okrasko

22.00-00.00 - "Departament rytmu" - Tomasz Miara

logo


08.06 - "Polki" - Magdalena Merta

Audycja poświęcona felicjance matce Marii Symplicycie (Stanisławie Nehring). W czasie II wojny światowej była ona przełożoną warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo. Razem z siostrami zakonnymi niosła pomoc tysiącom cywilów i żołnierzy, których dokarmiała i leczyła, a także z narażeniem własnego życia ukrywała cywilów, w tym dzieci pochodzenia żydowskiego w wawerskim sierocińcu św. Feliksa. O Matce Marii Symplicycie - s. Maria Fidelia Janas, felicjanka, autorka monografii Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo.

19.06 - "Dziedzictwo współczesności" - Magdalena Drohomirecka

W dzień po Narodowym Święcie Niepodległości zapraszamy do refleksji nad odzyskaniem przez Polskę niepodległości i wspomnienie marszałka Józefa Piłsudskiego. Gościem audycji szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

22.06 - "Dwa spojrzenia" - Rafał Porzeziński

Jak pogodzić pracę literacką z rodziną? Do jakich kompromisów zmuszeni są pisarze, którzy chcą pogodzić swoje życie zawodowe z byciem mężem, żoną, matką i ojcem? Na te i inne pytania autorzy książek - Patrycja Michońska-Dynek i Sławomir Dynek.

23.35 - "Kulturalnie na temat" - Katarzyna Cygler 

Do 12 marca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać wystawę prac ukraińskich malarzy, zainspirowanych tragedią wojny na Ukrainie. "Ukraina. Pod innym niebem" to największa wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, reagującej na wojnę i barbarzyński atak Rosji. Obejmuje ponad dwieście prac 32 artystek i artystów. O tym kurator Marcel Skierski. 

.

10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk

To jedno z najpiękniejszych polskich miast. Przyciąga wielokulturową historią, której ślady widać na każdym kroku. Zachwyca Starym Miastem, choć warto zerknąć w jego najmniejsze zaułki. Znajdziecie w nich na przykład wymalowane na ścianach wiersze autorów związanych z miastem czy starą drukarnię. Punktem spotkań mieszkańcy uczynili plac z fundamentami nieistniejącego już kościoła. Niewielu wie, że dawniej w mieście rozwijał się przemysł lotniczy. Za symbole miejsca można uznać kozła i... cebularz. Zapraszamy do Lublina.

11.00-13.00 - "Pasjonauci" - Adam Smolarek

Wojtek Ciuraj gra w zespole Walfad. Jest też historykiem - judaistą i Ślązakiem. Swoją śląską tożsamość poczuł, kiedy wyjechał na studia do Krakowa. Po powrocie ze śląskimi artystami nagrał płytę "Tryptyk śląski", opowiadającą historię regionu w odradzającej się II Rzeczypospolitej.

Gościem audycji także kostiumografka Kasia Markiewicz. Tworzy kostiumy dla teatru, burleski, i dla siebie. Projektuje, szyje, haftuje, aplikuje, zdobi…. Potrafi spędzić nad projektem kapelusza czy sukni całe tygodnie. Z kolei w cyklu "Historia pewnej okładki" o kultowym albumie "Abbey Road". 

13.00-14.00 - "In English, please…" - Adrianna Janiszewska

Z Josefine Schwark, Niemką mieszkającą w Polsce - o jej zainteresowaniu polską historią. Jak młodzi Niemcy podchodzą do swojej historii?

Z kolei Martyna Krystek w korespondencji z Tajwanu o najsłynniejszej na Dalekim Wschodzie polskiej kompozytorce. 

15.00-16.00 - "Zaklinacze czasu" - Jakub Jamrozek

Historia polskiej wojskowości to nie tylko zbiory w muzeach i wystawy okolicznościowe. Każde większe wydarzenie z historii Polski ma dopracowane w szczegółach inscenizacje historyczne i grupy rekonstrukcyjne, które się nimi zajmują. Członkowie Towarzystwa Miłośników Historii Wojskowości opowiedzą o tym, jak w ramach obchodów rocznicowych 11 listopada wystawiali warty honorowe, asysty dla sztandarów i uczestniczyli w defiladach.

W dniu uroczystego złożenia szczątków Prezydentów RP na uchodźctwie w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczynamy cykl przedstawiający Prezydentów RP - zaczynamy od przypomnienia życiorysu Władysława Raczkiewicza. 

16.00-17.00 - "Muzyczne biuro podróży" - Patryk Grabowski

11 listopada ukazała się płyta "Ha Ha Heartbreak" autorstwa - znanego z belgijskiej grupy Balthazar - Maartena Devoldere’a. Usłyszymy fragmenty tego krążka. W audycji również: najnowszy singiel pochodzącego z Paryża Oko Ebombo, fragmenty płyty "Cosompolis" z repertuaru kalifornijskiego zespołu Vinyl Williams oraz piosenki z nowej płyty izraelskiej grupy Sababa 5. 

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Carpaccio to jedna z najbardziej popularnych przystawek kuchni włoskiej. Najczęściej robi się z wołowiny, jednak wiele osób przyrządza potrawę także z tuńczyka, cielęciny lub łososia, a doprawiane jest sokiem z cytryny i oliwą. 

logo

09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - w audycji legendy stolic Polski. 

10.00-11.00 - "Rodzinny WF" - Biegi Niepodległości w polskich miastach. W tym roku odbył się 32. Bieg Niepodległości 11 listopada. Uczestnicy zanim wyruszyli na trasę, wspólnie odśpiewali hymn Polski, a na starcie utworzyli wielotysięczną biało-czerwoną flagę. Ten symbol, ułożony wspólnie przez uczestników wydarzenia, to znak rozpoznawczy biegu - nie zabrakło go i w tym roku. W audycji relacja z biegu w Konstancinie. 

13.00-14.00 - "Bajkolotem tam i z powrotem" - Kulfon i Monika na wyprawie śladem przypraw. W audycji o tym, gdzie pieprz, cynamon i goździki rosną... 

14.00-15.00 - "Skarbonka" - Największe pieniądze zarabia się przy realizacji swoich pasji. W audycji o zawodach przyszłości. Co robić dziś, aby to procentowało w przyszłości? 

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - 19 lipca 1989 roku Ryszard Kaczorowski został mianowany ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie. Od września 1939 do grudnia 1990 roku urząd ten sprawowało sześciu polityków, którzy gwarantowali ciągłość polskiego państwa. O tym dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

18.00-19.00 - "Akademia Muzyczna" - Motywy patriotyczne w muzyce: Chopin, Moniuszko, Ignacy Feliks Dobrzyński, Feliks Nowowiejski, a także patriotyczna i polityczna działalność Ignacego Jana Paderewskiego.

..

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - Kamila Stępień-Kutera

Ostatnia z cyklu pięciu audycji poświęconych pierwszemu koncertowi, w którym uczestniczył Fryderyk Chopin, jako widz i wykonawca, po przyjeździe do Wiednia (1829), i o którym szczegółowo pisał w jednym ze swoich listów do rodziców. W audycji popularna niegdyś opera Franza Lachnera "Catarina Coronaro" (Chopin poznał wtedy kompozytora osobiście).

16.00 - "Z nagraniowej skarbnicy Krystiana Zimermana" - Adam Rozlach

Siódma audycja z cyklu, w której prezentacja najwybitniejszych nagrań Krystiana Zimermana. W audycji artysta w duecie z Kają Danczowską: Sonata A-dur na skrzypce i fortepian Césara Francka oraz Mity op. 30 i Pieśń Roksany z opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego.

19.00 - "Orkiestra czasów Chopina" - Piotr Deptuch

W audycji Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, Koncert fortepianowy Es-dur Carla Czernego oraz II Symfonia Franza Berwalda.  

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

85. rocznica urodzin Macieja Prusa na antenie Programu 2 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 16:10
Od poniedziałku (7 listopada) codziennie do soboty na antenie Programu 2 Polskiego Radia będzie można usłyszeć szereg audycji, wpisujących się w jubileusz 85. urodzin wybitnego reżysera teatralnego oraz operowego – Macieja Prusa. W programie m.in. cykl gawęd o miłości do teatru i muzyki oraz słuchowisko Stanisława Ignacego Witkiewicza "Szewcy" w adaptacji i reżyserii artysty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świątynia Opatrzności Bożej. Wotum wypełnione po dwustu latach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 22:09
– Trzeba dotrzeć do Ogrodu Botanicznego, pójść na jego północny odcinek. Jest tam fragment ruiny kościoła, która ma wmurowaną tablicę pamiątkową. "W tym miejscu 3 maja 1792 położono kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności. Wzniesieniem jej Sejm Czteroletni pragnął uczcić uchwalenie konstytucji" – cytował w reportażu napis jeden z rozmówców Doroty Bonieckiej-Górny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Raczkiewicz. Powrót do Polski po 75 latach

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 21:35
12 listopada zostaną sprowadzone do Polski szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie i złożone w nowo powstałym Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Do kraju powrócą prochy Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Władysława Raczkiewicza, który w 1939 roku przejął funkcję prezydenta z rąk internowanego Ignacego Mościckiego. W "Eurece" przybliżyliśmy sylwetkę Władysława Raczkiewicza.
rozwiń zwiń