Polskie Radio

Sportowe emocje i muzyczne oczarowania. Środa w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 18:00
Po półfinałowym meczu Mistrzostw w Katarze Chorwacja-Argentyna - czas na rozgrywkę Francja-Maroko. Podobnie jak we wtorek, także w środę - transmisja spotkania w radiowej Jedynce! Dwójka zaprasza z kolei na dwa koncerty - występ Marty Zalewskiej "Mickiewicz/Zalewska. Ballady i romanse" oraz na kolejną retransmisję z festiwalu Actus Humanus 2022 "Nativitas". W Trójce o poranku o sztuce i modzie na sztukę przetrwania, a wieczorem reportaż o gdańskich strajkach z 1970 roku. Sprawdź nasze propozycje!  
Reprezentacja Kataru w meczu otwarcia mistrzostwa świata zmierzyła się z Ekwadorem. Później wyeliminowała z Mistrzostw Belgię w fazie grupowej, a Hiszpanię i Portugalię w fazie pucharowej. Mimo to Francja jest częściej oceniana jako faworyt półfinałowego meczu. Transmisja - jak zwykle - w Jedynce.
Reprezentacja Kataru w meczu otwarcia mistrzostwa świata zmierzyła się z Ekwadorem. Później wyeliminowała z Mistrzostw Belgię w fazie grupowej, a Hiszpanię i Portugalię w fazie pucharowej. Mimo to Francja jest częściej oceniana jako faworyt półfinałowego meczu. Transmisja - jak zwykle - w Jedynce. Foto: Noushad Thekkayil/PAP
logo

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 gościem audycji Rafał Bochenek, rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości, a o godzinie 8.15 - Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

W audycji m.in. o tym, jak prowadzić rozmowy z pracodawcą, którzy nie chce płacić. Okres przedświąteczny to wzmożona potrzeba pracy sezonowej i nie tylko, bowiem problem dotyczy również uchodźców wojennych. Gościem mec. Barbara Urbaniak.

Ponadto o tym, co jemy czyli o zrównoważonym połowie i konsumpcji ryb. Obecnie ponad jedna trzecia światowych zasobów ryb i owoców morza jest poławiana w sposób niezrównoważony, powodując przełowienie stad, a dane publikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (UN FAO) wskazują na pogarszanie się tej sytuacji na przestrzeni lat. Problem ten dodatkowo potęgują takie czynniki jak zanieczyszczenie czy zmiany klimatu. Od ośmiu lat organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) organizuje świąteczną kampanię edukacyjną, przypominając Polakom jak ogromny wpływ mają nasze decyzje zakupowe na ekosystemy morskie i zachęcając konsumentów do wyboru ryb i owoców morza z niebieskim certyfikatem MSC. Ten niebieski znak gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych połowów, prowadzonych zgodnie z najbardziej rygorystycznymi wymogami środowiskowymi.

W audycji także - jaką rybę warto wybrać na świąteczny stół? Ponadto w cyklu "Pięć stron Polski" Małgorzaty Raduchy - przepis na słodkości. 

19.50-23.00 - Sport w radiowej Jedynce - zapraszają Cezary Gurjew, Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk 

Katar 2022 / półfinały - transmisja meczu Francja-Maroko


LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan" - słuchowisko w reżyserii Jana Warenyci, tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego i adaptacji Grażyny Gronczewskiej. Wystąpili: Andrzej Zaorski, Krzysztof Tyniec, Ignacy Gogolewski i inni. Nagranie pochodzi z 1999 roku. 

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku). 

23.50 - Henryk Sienkiewicz "Krzyżacy" w interpretacji Jana Kreczmara. 


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - Paweł Siwek

Gościem audycji Tomasz Konieczny - bas-baryton. Artysta występuje na największych i najważniejszych światowych scenach operowych, m.in. w La Scali, w Metropolitan Opera, w Operze Wiedeńskiej. Nie zapomina także o Polsce. I właśnie w Warszawie - w Teatrze Wielkim Operze Narodowej - będzie świętować 25-lecie pracy operowej. Tuż przed sobotnim jubileuszowym koncertem rozmowa o minionym ćwierćwieczu na scenie. Jak wyglądały początki? Na czym polega nieustająca nauka w tym zawodzie? Czym się kieruje w swoich repertuarowych wyborach? O tym w spotkaniu o godz. 9.30. 

O 8.30 kolejna odsłona "Płyty tygodnia" - podwójnego albumu z nagraniami laureatów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki - jego drugiej odsłony z 2021 roku. Wydarzenie odbywa się co dwa lata i jest organizowane przez Instytut Muzyki i Tańca. Nagrania laureatów zostały zarejestrowane w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie we wrześniu 2021 roku. O albumie, a także przyszłorocznym Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w rozmowie z Lechem Dzierżanowskim - dyrektorem Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. W audycji także o Muzeum Miasta Gdyni, gdzie można zobaczyć wystawę miniatur z tkaniny. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Sensations, wyk. Gautier Capucon - wiolonczela, Jerome Ducros - fortepian. 

11.10-12.00 - Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35 wyk. Lisa Batiashvili - skrzypce, The Philadelphia Orchestra, dyr. Yannick Nezet-Seguin; Maski op. 34 (fragment), wyk. Krystian Zimerman.

12.05-12.45 - Aleksander Dębicz Pasa Catedral na gitarę, obój, fortepian i smyczki, wyk. Łukasz Kuropaczewski - gitara, Aleksander Dębicz - fortepian, Damian Świst - obój, Polish Soloists. 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Teresa Budzisz-Krzyżanowska

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Studio Koncertowe Radia Duńskiego (17.11.2022). Franz Schubert VI Symfonia C-dur D. 589, Franz Berwald II Symfonia D-dur "Capricieuse", wyk: Duńska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, dyr. Herbert Blomstedt. 

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Michał Dębski

Echo, Nawiasem mówiąc, wyk. i sł. Adam Bogumił Zieliński "Łona", muz. Andrzej Marek Mikosz "Webber". 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Agata Igras to wszechstronna flecistka z ponad 20-letnim doświadczeniem, która koncertowała w blisko czterdziestu krajach na czterech kontynentach, odnosząc sukcesy jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy. Jej najnowsza płyta, która ukazała się w październiku, to nagranie z autorskimi transkrypcjami Karola Szymanowskiego, gdzie na fortepianie towarzyszy jej Mariusz Rutkowski. Co znajdzie się w programie "Miejscówki z Dwójką", w której wystąpi wraz z Rafałem Mokrzyckim? O tym o godz.16.30. 

Ponadto w audycji: zaproszenie na kolejny koncert z cyklu "Jazz.pl"; zaproszenie na premierę spektaklu "Alaska" w Akademii Teatralnej; zaproszenie na wystawę "Toruń w habicie. Historia toruńskich zakonów"; dyskusja o problemach z budową siedziby Sinfonii Varsovii. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Dorota Janiszewska-Jakubiak - autor Paweł Siwek 

Spotkanie z Dorotą Janiszewską-Jakubiak - dyrektor Instytutu Polonika, który obchodzi właśnie jubileusz pięciolecia działalności. Instytut zajmuje się konserwacją, renowacją i zabezpieczaniem polskiej spuścizny materialnej w 20 krajach świata. Udało się do tej pory zrealizować ponad 530 projektów. 

18.00-19.00 - Retransmisja koncertu Marty Zalewskiej 

"Mickiewicz/Zalewska. Ballady i romanse" (Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 11.12.2022). 

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski 

Festiwal Actus Humanus 2022 "Nativitas": Carl Philipp Emanuel Bach Berliner Sinfonien - koncert Arte deu Suonatori pod dyrekcją Marcina Świątkiewicza (Gdańsk, 8.12.2022). Carl Philipp Emanuel Bach Sinfonie G-dur Wq 173, Sinfonie F-dur Wq 175, Sinfonie D-dur Wq 176, Sinfonie e-moll Wq 177, Sinfonie Es-dur Wq 179, Sinfonie G-dur Wq 180. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Spotkanie z Leonardo Padurą - audycja Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Moja opera" - prowadzi Jacek Hawryluk 

23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk (Kraków)

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Leonardo Padura "Heretycy", czyta Łukasz Lewandowski. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit. 

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Katarzyna Cygler 

Gościem audycji Cyryl Sone, ukrywający się pod pseudonimem prokurator oraz autor kryminału "Krzycz, jeśli żyjesz". Jak wykorzystuje swoją wiedzę w tworzeniu postaci i miejsc, które opisuje? W drugiej części audycji - Ewa Dąbrowska, koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, o tym jak przed dwie dekady zmieniało się podejście do literatury z tego nurtu. 

02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat 

W audycji m.in. jak przetrwać w środku lasu, żyjąc w domu bez prądu, za to w pięknym otoczeniu przyrody. Tego mogą dowiedzieć się dzieci, które biorą udział w obozach przygotowanych przez Pana Macieja Mroza. W ich trakcie młodzi ludzie uczą się jak poradzić sobie w trudnych warunkach panujących wokół dzikiej przyrody. Taka przygoda może być wstępem do prepperingu - aktywności przygotowujących nas do przetrwania w ekstremalnych warunkach.

Nie tylko w okolicznościach dzikiej przyrody preppersi sprawdzają swoje umiejętności przetrwania. W USA bardzo popularne stały się schrony, które preppersi z największą dbałością i starannością przygotowują na gorsze czasy. Amerykanie prześcigają się w pomysłach na ulepszanie swoich schronów. Niektóre z nich na wyposażeniu mają np. ściankę wspinaczkową czy nawet basen. O preppersach, których pasja staje się coraz kosztowniejsza - Jan Pachlowski. W ślad za Amerykanami idą też Polacy, którzy coraz chętniej budują na swoich działkach schrony. Co ciekawe obiekty tego typu, znacznie podnoszą cenę działek na których zostały wybudowane. O schronach z perspektywy rynku nieruchomości - Paweł Turski. 

Samodzielność, gromadzenie zapasów i przygotowywanie się do przetrwania w ekstremalnych warunkach - tym z definicji zajmują się preppersi. O swojej pasji, która stała się też sposobem na życie opowie jeden z pierwszych polskich preppersów, prezes fundacji "Polish Preppers Network" - Piotr Czuryłło.  

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Grzegorz Schetyna z Platformy Obywatelskiej, współtwórca Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Europejskiej. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem"  - Witold Lazar 

W cyklu "Trójka po królewsku" wizyta w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku obok Kielc. W audycji także o tym, że natura nie znosi próżni. Na miejsce ptaków, które uciekły przed mrozem i śniegiem w tropiki, przyleciały gatunki z północy. A mowa m.in. o kwiczołach, uszatkach czy jemiołuszkach, które przybywają z rosyjskich albo skandynawskich lasów. Dla ptaków ze Skandynawii czy syberyjskiej Rosji polski klimat jest rajem. Stąd nawet przedstawiciele gatunków, które obecne są u nas cały rok, „wymieniają się” w okresie zimowym. Osobniki bytujące u nas odlatują na południe, a do Polski przylatują na zimę ptaki z północy. Daniel Lenart postanowił zbadać ptasie tropy w śnieżnej Polsce. 

Fizycy z Polskiej Akademii Nauk znaleźli sposób, jak zmniejszyć "ucieczkę ciepła" przez szyby. Ucieka przez nie nawet 10-50 proc. energii z ogrzewania mieszkań. Naukowcy opracowali sposób na powłoki termoizolacyjne do szyb, zatrzymujące promieniowanie podczerwone. Dzięki temu można zmniejszyć skalę ucieczki ciepła zimą przez okna. O szczegółach prof. Bartłomiej Witkowski z Instytutu Fizyki PAN.

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in. powrót do lat 90' ubiegłego wieku. Tamte czasy dały m.in. początek kreatywnego nurtu w świecie szyldów i reklam. Mowa o typopolo - połączeniu discopolowej fantazji polskich przedsiębiorców z typografią. O ewolucji urbanistyki w Polsce, w rozmowie Grzegorzem Stiastnym, architektem. 

Ogłoszono nominacje do Złotych Globów. Druga najważniejsza nagroda w komercyjnej kinematografii jest jednym z najważniejszych przystanków w wyścigu po Oscary. O tym w rozmowie z Marcinem Radomskim, krytykiem filmowym. 

Poza tym m.in. o fotografii analogowej, która mimo rozwoju fotografii cyfrowej, dalej jest narzędziem, po które sięgają profesjonalni fotografowie. Klisza, czas naświetlania i ciemnia, dają duże możliwości ciekawego eksperymentowania. O tym, jak fotografia analogowa może być narzędziem tworzenia ciekawych kompozycji fotograficznych w rozmowie z Wojciechem Sternakiem, fotografem. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

Senat w czasie trzydniowego posiedzenia zajmie się m.in. zmianami w Kodeksie Pracy. Od nowego roku mają zacząć działać nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jak będą wyglądać i czy podobne przepisy wprowadzono w innych krajach. O tym - w cyklu "Ekonomiczne podsumowanie dnia" - Marcin Jagiełowicz w rozmowie z dr Anną Redą-Ciszewską, ekspertką prawa pracy z NSZZ Solidarność. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Justyna Grabarz

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Dariusz Wieczorkowiski 

W jaki sposób powinny być finansowane media publiczne? Jak to wygląda w innych krajach? Dlaczego Polacy nie płacą? Media publiczne, czyli właściwie jakie? I jaką powinny pełnić funkcję? O tym w rozmowie z gośćmi: Witoldem Kołodziejskim - dziennikarzem, politykiem i samorządowcem, byłym przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dr Katarzyną Konarską - medioznawcą z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz z prof. Anna Pacześniak - politologiem z Uniwersytetu Wrocławskiego. 

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed

22.10 - Reportaż w Trójce / "Grudniowe wspomnienia" - Antoni Rokicki

14 grudnia 1970 roku w Gdańsku rozpoczął się strajk pracowników Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Sprzeciwiali się oni podwyżkom cen żywności, którą krótko przed tym ogłosił rząd PRL. Już we wtorek 15 grudnia do protestu dołączyła Stocznia im. Komuny Paryskiej w Gdyni. W jej pobliżu doszło do najpoważniejszych starć z wojskiem oraz milicją. Gerard Andrzej Thrun miał w trakcie wydarzeń grudniowych zaledwie 17 lat. Był uczniem Zasadniczej Szkoły Budowy Okrętów w Gdańsku, a mieszkał w internacie w Gdyni. Mimo upływu 52 lat, wspomnienia z 1970 roku nie tracą na sile. Zdaniem bohatera reportażu, większość strajkujących nie okazywała strachu wobec władzy. - Ludzie, w większości, jakby nie bali się tych strzałów - przyznaje bohater reportażu. 

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

Gościem audycji Piotr Niesłuchowski, który znany jest jako finalista I edycji telewizyjnego programu "The Voice of Poland". Artysta ma na koncie sporo koncertów, muzycznych festiwalu, duży talent-show, który zakończył na podium. Posłuchamy, czego lubi słuchać, przejdziemy się po muzycznej historii jego publikacji i dowiemy się, dlatego tak długo musieliśmy czekać na jego autorski album. 

logo

22.05 - "Posłowie" - zapraszają Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek

W audycji tym razem o prozie autorów ze Słowacji i z Gruzji - powieści Petera Balki "Wyspa Ø" (w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego) i Beki Adamaszwilego "W tej powieści wszyscy umierają" (tł. Magda Nowakowska). W obydwu pozycjach autorzy podróżują po bezdrożach wyobraźni, komentując jednocześnie współczesność.

23.35 - "Między nami kobietami" - Anna Popek

W audycji spotkanie z sopranistką Aleksandrą Szmyd i rozmowa o tym jak rozwijać w sobie pasje? Ponadto o łączeniu muzyki z karierą naukową.

.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński 

W audycji m.in. wizyta w domku z teledysku "Last Christmas", do którego ustawiła się długa kolejka chętnych. Gdzie on się dokładnie znajduje? 

09.00-10.00 - "Wszystko gra" - Ula Kaczyńska

Zespół Sorry Boys o pracy nad swoim piątym studyjnym albumem "Renesans".

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

W audycji poznański sposób na tanią energię. Tamtejszy Uniwersytet Przyrodniczy od lat jest polskim liderem w badaniach nad pozyskiwaniem zielonej energii.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Telefon jako prezent to częsty pomysł. Ale jaki aparat wybrać, aby był i bezpieczny, dobry i jeszcze się podobał? Na co zwrócić uwagę przy wyborze telefonu? O tym Joanna Wziątek-Ładosz - specjalistka od cyberbezpieczeństwa.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Stoicki spokój to nieżyciowy slogan? Jest wręcz przeciwnie! Stoicyzm jest najlepszą odpowiedzią na wyzwania dzisiejszego świata. Świat się chwieje? Przyszłość jest niepewna? Stoicyzm to nie kolejna moda lajfstajlowa, o czym w rozmowie z filozofem Piotrem Stankiewiczem.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek 

Dlaczego współczesne kobiety nie potrzebują rycerza na białym koniu, tylko mężczyzny z krwi i kości? Dlaczego często są same? Czy rzeczywiście mamy do czynienia z kryzysem męskości? 


logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Koty - te prawdziwe i te bajkowe. Jak dbać o kocury, jakie mają charaktery i czego potrzebują. O tym Joanna Wajs, poetka, wieloletnia redaktor naczelna kocich magazynów, prywatnie wielka wielbicielka kotów, przenosząca swoją miłość również do swojej twórczości. 

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 14 grudnia 1970 roku urodziła się Anna Maria Jopek, piosenkarka. Poznajemy jej dzieciństwo i twórczość.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Dzień Małpy. King Kong, Rafiki z "Króla Lwa", Moko Jojo z "Atomowek", Fiki-Miki ("Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki"), Lulu z "Madagaskaru", Abu z "Alladyna", Tytus i King Louie z "Księgi Dżungli".  W audycji o znanych małpach.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

* Pomaganie innym daje wiele satysfakcji. Korzyści z pomagania płyną nie tylko do potrzebujących, ale również do osób, które wsparcia im udzielają. Dla niektórych osób bycie wolontariuszem to ważna część życia. O tym jak i dlaczego pomagają opowie Maria Skokin, nagrodzona w konkursie Wolontariusz Roku 2022 organizowanym przez Fundacje Okno na Wschód. O idei, zasadach wolontariatu oraz o projekcie Warszawscy Ochotnicy - Karolina Kłosińska z Zespołu Rozwoju Wolontariatu, działającego w strukturze Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy.

* Życie matek i dzieci w czasie wojny. O wojennych realiach w jakich żyją ukraińskie matki i ich dzieci oraz o przygotowaniach do świąt w wojennych warunkach - siostra Renata ze Zgromadzenia Orionistek, Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia, która w Charkowie prowadzi Dom Samotnej Matki. 

 

..

09.00 - "Paderewski i Chopin - pokrewieństwa nie tylko z wyboru" - Monika Mandau [PREMIERA]

Dwudziesty czwarty odcinek audycji poświęconej wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Tym razem wokół m.in. Pieśni wędrowca op. 8 Paderewskiego w interpretacji Karola Radziwonowicza, wybranych Mazurków Fryderyka Chopina w wykonaniu Jerzego Godziszewskiego, a także Impromptu As-dur z op. 142 nr 2 D 935 Franciszka Schuberta pod palcami znakomitych pianistów. 

20.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

Bohaterem polski kompozytor i pianista jazzowy Włodek Pawlik. W audycji m.in. Mazurek f-moll op. 68 nr 4 Chopina w wykonaniu Włodka Pawlika, Pawła Pańty, Cezarego Konrada i Łukasza Pawlika, improwizację na temat Hej, od Krakowa jadę nr II z cyklu Melodie ludowe Witolda Lutosławskiego oraz utwór Night in Calisia z płyty o tym samym tytule, za którą Pawlik dostał nagrodę Grammy (2014).

22.00 "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Friedrich Gulda jako interpretator dzieł Ravela, Debussy’ego i Chopina. W audycji m.in. Nokturn c-moll op. 48 nr 1 oraz Preludia op. 28 Fryderyka Chopina, a także Suite bergamasque Claude'a Debussy'ego i Gaspard de la Nuit Maurice'a Ravela. Audycje zwieńczy Epitaph Für Eine Liebe skomponowany przez samego Friedricha Guldę. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Radio Gwiazdka - kolejny raz w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 06:00
Jak co roku w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie Polskie Radio uruchamia specjalny kanał muzyczny z przebojami świątecznymi, które jest dostępne w aplikacji mobilnej "Polskie Radio" oraz na platformie moje.polskieradio.pl. W tym roku całodobowy streaming jest dostępny również w serwisie YouTube.com. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz, blues i rock duetu Mazolewski/Porter [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 20:00
Połączenie rockowego pazura z jazzową wirtuozerią i bluesowym duchem, zamkniętych w formie świetnie skrojonych piosenek – tak w skrócie wyglądał występ duetu Mazolewski/Porter na scenie Trójki 1 kwietnia 2019 roku. W niedzielę 11 grudnia zaprosiliśmy na jego retransmisję, aby jeszcze raz przeżyć niezwykłe emocje tego koncertu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Faustyna Maciejczuk z "Baby Blue" w Czwórce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 18:55
Za nami koncert Faustyny Maciejczuk. Autorka tekstów i kompozytorka zaprezentowała materiał z płyty "Baby Blue". Sprawdź, co działo się w studiu koncertowym Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katar 2022. Francja w finale piłkarskich mistrzostw świata [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 22:10
Francja awansowała do finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. W Al-Chaur broniący tytułu Trójkolorowi pokonali Maroko 2:0. W finale w niedzielę Francja zagra z Argentyną, a dzień wcześniej o trzecie miejsce Maroko rywalizować będzie z Chorwacją.
rozwiń zwiń