Polskie Radio

26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik [ZAPRASZAMY!]

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 22:00
W sobotę, 27 maja, w godz. 11.00-20.00, na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbędzie się Piknik Naukowy. Tegoroczna edycja będzie przebiegała pod hasłem: rewolucje naukowe. Na uczestników czeka mnóstwo ciekawych i czasem zaskakujących pokazów oraz wiele atrakcji, m.in. możliwość zobaczenia robota humanoidalnego czy stworzenie mapy 2D i 3D lodowców. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zapraszamy!
Jedna z wcześniejszych odsłon Pikniku Naukowego
Jedna z wcześniejszych odsłon Pikniku NaukowegoFoto: PR

Podczas 26. Pikniku Naukowego, organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, zwiedzający będą mogli przyjrzeć się "rewolucjom naukowym" – kamieniom milowym w rozwoju nauki. Organizatorzy przygotowali szereg stanowisk umożliwiających poznawanie fascynujących zjawisk, nowych odkryć i wynalazków. Uczestnicy będą mogli zgłębić swoją wiedzę odwiedzając specjalnie przygotowane strefy tematyczne. Są wśród nich: "Strefa przyszłości", w której będzie można się dowiedzieć o najnowszych wynalazkach, technologiach oraz badaniach prowadzonych przez naukowców; "Strefa organizatorów", gdzie odwiedzający będą mogli poznać atrakcje przygotowane przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, "Strefa cywilizacji", przybliżająca technologie i badania mające wpływ na nasze życie codzienne; "Strefa rodzinna", dla najmłodszych odkrywców, "Strefa kultowych eksperymentów", pełna doświadczeń, które znamy i kochamy; Strefa "Zrób to sam", dla wszystkich majsterkowiczów i konstruktorów; "Strefa zdrowia", dotycząca współczesnych metody leczenia oraz dbania o nasze zdrowie. 

ZOBACZ SPOT PROMOCYJNY: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia


Spędź sobotę aktywnie z Polskim Radiem 

Harmonogram audycji:

  • 9.00-12.00 "Jedyne takie miejsce" radiowej Jedynki (11.10 wywiad z Agnieszką Kamińską - Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. i Robertem Firmhoferem – Dyrektorem Centrum Nauki Kopernik)
  • 12.04-14.00 "Pasjonauci" radiowej Czwórki
  • 13.05-15.00 "Trójka na Pikniku"
  • 15.00-16.00 "Dawno, dawno temu…" na antenie Polskiego Radia Dzieciom
  • 15.00-17.00 "Dwie do setki" na antenie Programu 2 Polskiego Radia
  • 17.00-18.00 "Jedynka dzieciom"
  • 17.10-17.40 "(Piknikowe) Rewelacje w Polskim Radiu dla Ukrainy - Нівроку на Польському радіо дла України"

Polskie Radio przygotowało też szereg innych aktywności, takich m. in. jak: "Gimnastyka poranna" Piotra Galusa o godz. 11.30 i o godz. 14.00, eksperymenty prowadzone przez Patryka Bartoszewskiego z Polskie Radio Dzieciom o godz. 12.05 i o godz. 15. 20, nauka beatboxu zorganizowana przez radiową Trójkę o godz. 12.50.

Z kolei o godz. 13.25 Artur Wolski, komentator naukowy Programu 1 Polskiego  Radia zaprosi na "Eurekę – Roboty są wśród nas", gdzie będzie m. in. o tym, jak zbudować i zaprogramować wymarzone roboty. Poza tym o 16.05 i 18.00 na zajęcia po ukraińsku zaprasza Marina Kril i Danuta Naugolnyk. Polskie Radio Chopin przygotowało dla wielbicieli muzyki klasycznej  przyspieszony kurs improwizacji, który poprowadzi wybitny pianista Marek Baracha – godz. 16.40.

"Rewolucje naukowe"

Na 26. Pikniku Naukowym będzie można stworzyć mapę 2D i 3D lodowców oraz zobaczyć, jak wygląda badanie krystalizacji kryształów. Zwiedzający zapoznają się z technologią pozyskiwania energii przy wykorzystania światła UV – sprawdzą, jak dzięki naturze można pozyskiwać energię. Nie zabraknie również informacji dotyczących technik, pozwalających sterować urządzeniami elektronicznymi zdalnie oraz za pomocą myśli. Będzie też okazja do zobaczenia najbardziej zaawansowanej wersji robota humanoidalnego, który dzięki sztucznej inteligencji potrafi komunikować się w każdym temacie. Entuzjaści scenicznych pokazów naukowych będą mogli liczyć na spektakularne występy oraz rozmowy z prowadzącymi.

W wydarzeniu weźmie udział ponad sto instytucji z kraju i zagranicy, a wśród nich znajdą się stanowiska Centrum Nauki Kopernik oraz Polskiego Radia, z których dziennikarze będą relacjonować i nadawać audycje na żywo. Będzie można również porozmawiać z dziennikarzami Polskiego Radia oraz wziąć udział w warsztatach radiowych. 

Czytaj także: 

Już teraz o 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik można słuchać na antenach publicznego nadawy radiowego.Piknik na antenach Polskiego Radia

26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będą relacjonować poszczególne anteny Polskiego Radia. Na słuchaczy czekają audycje i wejścia reporterskie z wydarzenia przez cały dzień.

Od poniedziałku, 22 maja na antenie radiowej Jedynki w "Czterech porach roku", w "Ekspresie Jedynki" po godz. 15.05, w "Eurece" po godz. 19.30 i w "Wiadomościach Jedynki"; 

W Programie 2 Polskiego Radia w tygodniu - od 22 maja, rozmowa i materiał reporterski w "Poranku Dwójki" i w "Wybieram Dwójkę" oraz zapowiedzi wydarzenia w "Wiadomościach kulturalnych";


W radiowej Czwórce w "Stacji Nauka" (17, 19,24 i 26 maja o godz. 12.00), wywiad z Katarzyną Nowicką - rzeczniczką CNK w "Czacie Czwórki" 17 maja o godz. 15.00. Poza tym w "Pierwsze słyszę" (18 maja godz. 8.40), w "Zaklinaczach czasu" 20 maja o godz. 15.00, w audycji "Top – Trochę optymizmu popołudniem" 23, 24 i 25 maja o godz. 17.00 prezentacje instytucji, które wezmą udział w tegorocznym wydarzeniu; 

W Polskim Radiu Dzieciom "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" 22 i 26 maja o godz. 15.00 oraz 24 maja o godz. 10.00 "Co w Smoku piszczy" - audycje poświęcone wynalazkom, ich twórcom i teoriom, które zmieniły świat;

O Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik także w audycjach oraz serwisach i magazynach informacyjnych na antenie Polskiego Radia 24 i pozostałych antenach publicznego nadawcy radiowego.

Więcej na antenach Polskiego Radia i na stronie pikniknaukowy.pl

mat. pras. / oprac. rk /zch

Czytaj także

Rewolucje naukowe, czyli 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i CN Kopernik. [NIE MOŻE CIĘ TAM ZABRAKNĄĆ]

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 18:40
Stu wystawców, sześć stref tematycznych, roboty, wykłady i eksperymenty dotyczące m.in. DNA i wiele inny różnych atrakcji: to wszystko czeka na tych, którzy odwiedzą 26. Piknik Naukowy na PGE Narodowym. Organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź, co przygotowaliśmy! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

26. Piknik Naukowy. Rewolucje naukowe z Mikołajem Kopernikiem w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 12:00
- Proszę sobie wyobrazić, że mamy stu wystawców i każdy z nich ma przynajmniej jeden namiot, a w tym namiocie przynajmniej trzy różnego rodzaju eksperymenty - zapowiada w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik. Przed nami 26. Piknik Naukowy - niech żyje rewolucja (naukowa)!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za nami 26. Piknik Naukowy pod hasłem "Rewolucje naukowe" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 21:00
Egzoszkielet, który z każdego z nas może zrobić superbohatera, ping-pong z baniek mydlanych, robot Kopernik, z którym było można porozmawiać, a do tego pokazy naukowe na najwyższym światowym poziomie. W sobotę 27 maja odbył się Piknik Naukowy - w dniu wydarzenia obecni byliśmy na miejscu, na Stadionie Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń