Polskie Radio

XXII Festiwal "Dwa Teatry - Zamość 2023" - transmisje i relacje w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 08:00
Konkursy słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych oraz prezentacje twórczości różnorodnych artystów. W Zamościu trwa XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". O festiwalu można usłyszeć na poszczególnych antenach Polskiego Radia oraz przeczytać i posłuchać w specjalnym serwisie dwateatry.polskieradio.pl.
Festiwal Dwa Teatry w Zamościu to wielkie święto twórców i miłośników Teatru Telewizji i słuchowisk Teatru Polskiego Radia
Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu to wielkie święto twórców i miłośników Teatru Telewizji i słuchowisk Teatru Polskiego RadiaFoto: Cezary Piwowarski
  • Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.
  • W tym roku Festiwal "Dwa Teatry" odbywa się w dniach 16-19 czerwca w Zamościu.
  • Pierwszy Festiwal "Dwa Teatry" odbył się w 2001 roku w Sopocie. Wydarzenie odbywa się corocznie, z wyjątkiem 2020 roku, z powodu pierwszej pandemii koronawirusa. W 2021 roku festiwal został przeniesiony do Zamościa. Podczas konkursu zawsze obradują dwa zespoły jurorskie: radiowy i telewizyjny. 
  • Wszystkie audycje, relacje i festiwalowe słuchowiska są dostępne na stronie: dwateatry.polskieradio.pl.

. .

Piątek (16.06)

Serię relacji rozpoczęli prowadzący audycję "Sygnały dnia". Około 7.40 zaprosiliśmy na rozmowę z Dyrektorem Teatru Polskiego Radia, Januszem Kukułą i redaktor naczelną TVP Kultura Kaliną Cyz. O godz. 15.25 w "Ekspresie Jedynki" kolejna relacja z festiwalu, a w "Kulturalnej Jedynce" (23.00 - 0.00) podsumowanie pierwszego dnia. 

Sobota (17.06)

Weekend rozpoczęliśmy od relacji emitowanych w audycji "Wolna sobota" (6.00 - 9.00). Kolejnym punktem dnia było "Jedyne takie miejsce" (9.00 - 12.00) emitowane z samego Zamościa.

W "Sobocie z Jedynką" (13.05) oraz "Kulturze na weekend" (14.45) również prezentowaliśmy relacje z festiwalu. O wydarzeniu mówiliśmy również w "Aktualnościach Jedynki" o godz. 19. Na zakończenie dnia, od godz. 21, zaprosiliśmy na audycję poświęconą wręczeniu nagrody specjalnej. W programie m.in. rozmowy z laureatami. 

Niedziela (18.06)

W audycji "Czas pogody" (10.00 - 12.00) zaprezentowaliśmy dwie relacje z festiwalu, kolejną słuchacze usłyszeli w "Niedzieli z Jedynką" (14.00 - 15.00). Od godz. 17 emitowaliśmy audycję specjalną z festiwalu, a dzień zakończyła "Kulturalna Jedynka" prosto z Zamościa (23.00 - 0.00).

Poniedziałek (19.06)

Tydzień rozpoczęliśmy od relacji z wydarzenia w "Sygnałach dnia" (6.00 - 9.00). O godz. 12.40 Informator kulturalny w audycji "W samo południe". Relacje zaplanowano również w "Ekspresie Jedynki" (15.00 - 18.00) i w "Aktualnościach Jedynki" o godz. 19. Całość zakończy audycja specjalna (21.00 - 22.00), w której zaplanowaliśmy relacje z gali, rozmowy z laureatami oraz podsumowanie festiwalu.  

. .

W środę (14 czerwca) w audycji "O wszystkim z kulturą" o godz. 17.30 gośćmi Pawła Siwka byli Kalina Cyz - dyrektor Teatru Telewizji i TVP Kultura - oraz Janusz Kukuła - dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Znamy już laureatów Wielkich Nagród, które w tym roku za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i w Teatrze Telewizji odbiorą Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński

Zofia Kucówna jest bohaterką cyklu "Zapiski ze współczesności", nadawanego od poniedziałku do piątku o godz. 12.45, a poezji w jej interpretacji słuchamy w "Poranku Dwójki" o godz. 9.50.

W piątek (16 czerwca) o godz. 17.30 Krzysztof Wakuliński był gościem Dwójki w audycji Małgorzaty Szymankiewicz "O wszystkim z kulturą"

Sobotnią audycję "Dwie do setki" nadaliśmy na żywo z Zamościa. O Festiwalu "Dwa Teatry" opowiadali prowadzący audycję Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek wraz z zaproszonymi gośćmi. 

W niedzielę o godz. 12.30 wyemitowaliśmy specjalną audycję Małgorzaty Szymankiewicz.

Również poniedziałkowy "Poranek Dwójki" nadawany był na żywo z Zamościa. W audycji nie zabrakło gości specjalnych.

XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Zamość 2023" zagości na naszej antenie również w poniedziałkowy wieczór po godz. 22.00. Będzie to audycja specjalna po ogłoszeniu wyników konkursu.

. 

Program 3 Polskiego Radia bierze aktywny udział w wydarzeniu. Dziennikarze radiowej Trójki przygotowali dla słuchaczy audycje specjalne, nadawane wprost z Zamościa, rozmowy oraz relacje reporterskie. 

W piątek (16 czerwca) w godz. od 10.00 do 13.00 zaprosiliśmy na wyjazdową edycję audycji "Zapraszamy na Weekend".

W sobotę (17 czerwca) w audycji "W antrakcie" (od godz. 12.00 do 13.00) prezentowaliśmy przebieg festiwalu oraz opowiadaliśmy o jego największych atrakcjach. 

Z kolei w niedzielę (18 czerwca) połączyliśmy się z Zamościem w audycji "Trzy gramy Redbada"

Ostatniego dnia festiwalu (poniedziałek, 19 czerwca) na antenie Trójki będziemy nadawać reporterskie materiały podsumowujące wydarzenie. 

 

We wtorek (13.06) o festiwalu opowiadała w audycji "Stacji Kultura" Anna Sroka-Hryń. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie, a także współzałożycielka Studia Teatralnego "Koło" wystąpi podczas festiwalowych wydarzeń z koncertem "Najpiękniejsza" - z piosenkami Agnieszki Osieckiej, już 17 czerwca. Anna Sroka-Hryń występowała w wielu teatrach stołecznych. Ma w dorobku kilkadziesiąt ról dubbingowych, serialowych i filmowych. 

W piątek (16 czerwca) w "Stacji Kultura" wraz z Kasią Dydo znów przenieśliśmy się do Zamościa, aby sprawdzić, co dzieje się podczas festiwalowych wydarzeń. 

***

Festiwal "Dwa Teatry" to prawdziwe święto teatru radia i telewizji, które stało się jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w krajuWszystkie konkursowe propozycje oraz zaproszenia, transmisje i zapisy audycji specjalnych znajdą Państwo w serwisie dwateatry.polskieradio.pl

Na 22. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" zapraszamy do Zamościa! 

. 

==============

mat. pras. / IAR / oprac. rk 

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" znów w Zamościu. Jedynka była na miejscu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 20:00
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu. Program 1 Polskiego Radia zaprosił na audycje i relacje z Zamościa, gdzie trwała XXII edycja tego wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 15:00
Od 16 do 19 czerwca w Zamościu odbylo się wielkie święto teatru - XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Dwójka informowała o festiwalowych wydarzeniach oraz zapraszała na specjalne audycje nadawane na żywo z Zamościa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Dwa Teatry - święto teatru radia i telewizji w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 10:30
XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" wystartuje w Zamościu już 16 czerwca i potrwa aż trzy dni. W Czwórce nie zabraknie relacji z tego wydarzenia. 
rozwiń zwiń