Polskie Radio

XV Festiwal Filmowy NNW w Gdyni. Wśród nowości - Market filmowy

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 12:00
Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW w Gdyni, z okazji swej piętnastej edycji otwiera po raz pierwszy NNW International Film Market (IFM NNW Gdynia). To specjalna strefa festiwalu przeznaczona do spotkań dla ludzi branży, gdzie można poczuć klimat podobnych wydarzeń na świecie, a także zaprezentować swoje pomysły, projekty i gotowe filmy oraz pozyskać partnerów potrzebnych do dalszych kroków w produkcji i dystrybucji. Wszystko po to, aby powstały kolejne filmy, które mogą trafić na kolejne edycje festiwalu NNW.
Market filmowy - nowość na Festiwalu NNW
Market filmowy - nowość na Festiwalu NNWFoto: mat. pras.
  • Market filmowy to spotkania z dystrybutorami, twórcami i producentami. Przy okrągłych stołach można omawiać aktualne zagadnienia produkcji i dystrybucji filmowej, na podstawie obrazów prezentowanych na festiwalu. 
  • W wydarzeniu wezmą udział także zagraniczni filmowcy, którzy opracowują obecnie projekty związane z Polską, Europą Środkowo-Wschodnią i krajami bałtyckimi. To miejsce spotkań także dla studentów szkół filmowych i dziennikarstwa.
  • NNW International Film Market 2023 współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
  • Festiwal NNW przypada w tym roku na ostatnie dni września: 27.-30.09.2023.  

- Festiwal NNW to miejsce, gdzie od lat możemy realnie dotknąć historii. Tej mówionej – wsłuchując się w ostatnie świadectwa bohaterów, oraz tej opowiadanej przez filmowców. To też miejsce, gdzie zaczyna się kolejna opowieść filmowa - zapowiada dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. 

Festiwalowe prezentacje to nie tylko filmy nawiązujące do historii narodowej, heroicznej, ale również tej indywidualnej – tożsamości i wolności każdego człowieka. W konkursach filmów dokumentalnych i na pokazach specjalnych, uczestnicy festiwalu NNW oglądają filmy z całego świata. Wiele z nich nawiązuje do tego, co dzieje się ostatnio na świecie, szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat. Opisuje dramaty czy traumy przeżyte w wyniku wojny, konfliktu, działań reżimu. Filmy Festiwalu NNW co roku ocenia jury złożone ze znanych filmowców i ekspertów z całego świata.

Festiwal NNW co roku zaskakuje, nie tylko nowymi tematami odkrywanymi w pokazywanych filmach, ale także różnorodnością programu, który jest non stop poszerzany i stara się odpowiadać na zapotrzebowania widzów, uczestników i filmowców. Słynie z honorowania polskich i zagranicznych bohaterów, opozycjonistów walczących o wolność Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności, pośmiertnie i za życia. W 15-letniej historii organizator Festiwalu uhonorował w ten sposób ponad 1500 osób.

Na Festiwalu odbywa się co roku Pitching Forum, warsztaty scenariuszowe filmów dokumentalnych i fabularnych z historią w tle, a także od 2023 roku International Film Market z udziałem twórców z całego świata. 

Festiwal NNW 2023 - co, gdzie, kiedy? 

Cztery festiwalowe dni wypełnia co roku ponad dwieście wydarzeń. Połowa z nich to filmowe pokazy specjalne i konkursowe. Na resztę składają się nie mniej ważne i atrakcyjne dyskusje z udziałem filmowców, historyków, publicystów, twórców i opozycjonistów; wystawy, koncerty i spektakle; promocje książek czy wydarzenia dedykowane Polonii.

Ideą, która od początku przyświecała Festiwalowi Filmowemu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, była chęć stworzenia przestrzeni, w której spotkać się mogą świadkowie naszej historii najnowszej, twórcy obrazów filmowych inspirowanych dziejami i bohaterami walki o niepodległość oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce, chcący pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez reżimy i propagandę na cierpienia oraz na zapomnienie. Przez lata Festiwal poszerzył formułę o opowiadanie o drogach do wolności narodów całego świata oraz jednostek. Od kilku lat Festiwal ma charakter międzynarodowy.

Na Festiwalu NNW można zobaczyć, posłuchać i dotknąć historii; spotkać się bezpośrednio i porozmawiać z tymi, którzy nigdy nie pogodzili się ani z niemiecką, ani z sowiecką okupacją. Każdego roku Festiwal NNW odwiedza kilka pokoleń Polaków i coraz więcej gości z zagranicy. Obok środowisk polonijnych, przyjeżdżają świadkowie historii i twórcy z całego świata czy wydawcy książek o historii Polski. 

 

Przy Festiwalu NNW powstała AKADEMIA FILMOWA FESTIWALU NNW, pod której szyldem organizowane są coroczne warsztaty scenariuszowe filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce historycznej, Pitching Forum Festiwalu NNW, warsztaty filmowe dla młodzieży w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej oraz szkolenia warsztatowe i rozwojowe w ramach Akademii Mediów Polonijnych. Od 2023 roku także International Film Market – miejsce do spotkań i dyskusji o filmach, gdzie spotykają się twórcy i producenci z Polski i ze świata.

Ważnym punktem Festiwalu NNW są spotkania branżowewarsztaty scenariuszowe czy montażowe, seminaria, masterclassy, Q and A czy Pitching Forum. Pitching to publiczna prezentacja projektów filmów będących jeszcze w fazie przygotowań tzw. developmentu, których twórcy poszukują środków na dofinansowanie produkcji i szeroką dystrybucję. Wysłuchują ich eksperci i redaktorzy zamawiający z telewizji publicznej, telewizji komercyjnych oraz przedstawiciele instytucji publicznych, sponsorzy i dystrybutorzy.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW to cztery dni wypełnione pokazami filmów dokumentalnych i fabularnych, reportażami radiowymi, ciekawymi dyskusjami panelowymi, rozmowami o historii i drogach do wolności narodów i jednostek. Towarzyszą mu wystawy, instalacje artystyczne, widowiska muzyczne i teatralne. Do tej pory można było posłuchać takich indywidualności jak Jan Pietrzak, Leszek Możdżer, Dariusz Malejonek i Maleo Reggae Rockers, zespół TSA, grupa Budgie, meksykańska grupa Chelydra, Anna Rusowicz, Luxtorpeda, Ewa Dałkowska, Henryk Miśkiewicz czy Marek Probosz.

Festiwal Filmowy NNW działa przez cały rok. W kraju i zagranicą w ciągu roku organizowane są Retrospektywy Festiwalu NNW dające możliwość obejrzenia filmów i posmakowania atmosfery festiwalowej także tym ludziom, którzy nie mogli dotrzeć do Gdyni.

 

INTERNATIONAL FILM MARKET w MUZEUM MIASTA GDYNI

ŚRODA 27 września:

STREFA MIESZANA

20.00 -22.00 Inauguracja IFM

CZWARTEK, 28 września

10.00-10.10

OTWARCIE DNIA PRZY KAWIE z udziałem Dyrektora MFF NNW oraz zespołu tworzącego Międzynarodowy Market Filmowy NNW

Specjalny udział: reprezentacja Akademii Filmowej NNW

STREFA MIESZANA

10.00-18.00

Spotkania 1 na 1

SALA AV:

10.30 – 14.00

PITCHING MIĘDZYNARODOWY: międzynarodowi twórcy prezentują swoje projekty polskim partnerom: producentom i instytucjom

15.00 – 15.45

MASTER CLASS: Diana: The night She Died: jak zrobić film o ikonicznej postaci, i sprzedać go do 60 krajów – gość honorowy: David Cohen – scenarzysta, reżyser, producent, psycholog, członek Królewskiego Towarzystwa Psychologicznego, pisarz (Wielka Brytania)

16.00 -17.00

MASTER CLASS: Sabina, Torturowany z powodu Chrystusa: Filmy o niższym budżecie, czyli jak nie wydać 10 mln $ – gość honorowy, przewodniczący jury fabularnego NNW: John Grooters – producent, reżyser, scenarzysta (USA), oraz Ionut Ionescu – producent (Rumunia).

STÓŁ N (TV):

10.15-11.00

Od pomysłu do premiery. Akademia Filmowa Festiwalu NNW – prowadzą: Arkadiusz Gołębiewski, Darek Dikti, Grzegorz Pacek

11.00 – 11.45

Jak dotrzeć do archiwaliów, które miały pozostać tajemnicą: Okupacja lub Wyzwolenie – goście: Svetlana Cocorkova – scenarzystka, Svetoslav Ovcharov – operator, reżyser (Bułgaria)

12.00-12.45

Poszukiwania historycznej wiarygodności na filmowych lokacjach – gość honorowy: Krzysztof Wiech – uczestnik realizacji wielu polskich filmów historycznych, i współpracownik międzynarodowych produkcji (Polska)

13.00-13.45

Wyzwania koprodukcji międzynarodowych, gdy chcemy zrobić film we własnym języku (Święty, Polska, Węgry) – Izabela Kiszka-Hoflik – producentka, IKH Pictures Production

STÓŁ W:

10.30-11.15

Przenoszenie na ekran historii narodowej małego kraju: Syberia w Kościach – gość: Virgiliu Margineanu – producent (Mołdawia)

11.30 -12.15

Jak zafascynować widownię filmową biografią, i jak podbić nią świat: gość specjalny, juror międzynarodowego konkursu dokumentalnego NNW: Massimo Benvegnu – dyrektor programowy Biografilm w Bolonii (Włochy)

12.30 – 13.15

Produkcja filmów w realiach Japonii – własny rynek, czy koprodukcje: goście specjalni – członek międzynarodowego jury fabularnego – Ken Takahasi – dyrektor Kyoto Historica Film Festival, oraz San Kim – Winny, producent (Japonia)

13.30 -14.15

Zachęty PISF – czym są w ramach systemu finansowania produkcji filmowej w Polsce, komu przysługują? – prezentuje Paulina Malinowska-Czech (Polska)

PIĄTEK, 29 września

9.50-10.00

OTWARCIE DNIA PRZY KAWIE:

Z udziałem Dyrektora MFF NNW oraz zespołu tworzącego Międzynarodowy Market Filmowy NNW. Specjalny udział: reprezentacja FORUM POLONIJNEGO NNW

DZIEŃ ANIMACJI

STREFA MIESZANA

10.00-18.00

Spotkania 1 na 1

STÓŁ W

10.00 -10.45

Rodzinne, kameralne filmowanie a ważna historia do opowiedzenia: Free Skate – goście specjalni: Veera Vilo – scenarzystka, aktorka, Roope Olenius – reżyser, producent (Finlandia)

11.00 – 12.30 (STÓŁ W wspólnie ze STREFĄ MIESZANĄ)

Nasze rozliczenia narodowe: współczesne i historyczne – poznajmy się nawzajem: Ukraina - "Mirnyj-21", "Świetlana droga", "Znaki wojny", "Klondike" i "Kompania Wowy", Niemcy - "Cichy las" i "Ostatni strzał", Japonia - "Teraz jest przeszłość", "Winny", Tajwan - "Nie przestali lamentować", Azerbejdżan - "Anama", Białoruś - "Białoruś 23.34", "Matczyzna", "Głosy". 

12.45-13.30

Mały kraj, wielkie filmy. Jak oni to robią: U Progu wojny – goście specjalni: Margus Paju – producent, Ole Mirme – reżyser (Estonia)

15.00-15.45

Białoruska Niezależna Akademia Filmowa – jak wspiera filmowców na emigracji? – spotkanie z członkami Akademii

SOBOTA, 30 września

9.50-10.00

OTWARCIE DNIA PRZY KAWIE z udziałem Dyrektora Festiwalu NNW oraz zespołu tworzącego Międzynarodowy Market Filmowy NNW. Specjalny udział: reprezentacja Akademii Filmowej NNW

STREFA MIESZANA

10.00-14.45

Spotkania 1 na 1

STÓŁ N

10.00-10.45

Za co dostanę tantiemy, a za co nie? Spotkanie z zarządem ZAPA – gość specjalny: Dominik Skoczek

11.00-11.45

Jak perfekcyjna ścieżka dźwiękowa wzmacnia opowiadanie trudnej historii: goście: Margus Ounapuu – producent, Ivan Murd – reżyser, Mart Avi – kompozytor (Estonia)

12.00-12.45

Sport niepełnosprawnych jako tło opowieści o nadziei: Połowa mnie – goście: Sebastian Rejman, aktor, muzyk, prezenter telewizyjny (Finlandia), Yannick Rudynski, agent sprzedaży Fizz-e-Motion (Austria)

13.00-13.45

O współpracy reżysera i producenta z zespołem kaskaderów, w warunkach Hollywood – Indiana Jones i artefakt przeznaczenia – gość specjalny: Jacek Jagódka (Wielka Brytania)

STÓŁ W

10.15-11.00

Jakie historie poruszają dziś Hiszpanię? Popioły na niebie – gość specjalny: Miquel Romans, reżyser (Hiszpania)

11.15-12.00

Ukraińscy filmowcy w Polsce: gościnnie, czy na stałe? – przedstawia Roman Borovko – scenarzysta i reżyser (Ukraina)

12.15-13.00

Modele współpracy niezależnych filmowców z nadawcami

13.15-14.00

"Dziewczyna ze zdjęcia" i nie tylko – jak poszukiwania i współczesne odkrycia historyczne można przełożyć na film dokumentalny – Tomasz Muskus

SALA AV

10.00-12.30

SPOTKANIA NIESPODZIANKI

12.45-14.45

MIĘDZYNARODOWY PITCHING PROJEKTÓW I PREZENTACJA OFERTY NADAWCÓW

14.45-15.00

ZAMKNIECIE pierwszej edycji IFM NNW

 

***

Patronat Honorowy nad XV Międzynarodowym Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, a organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia. Festiwal został Dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury. Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerem Generalnym 15. Festiwalu NNW jest Energa z Grupy ORLEN. Patronem Medialnym Festiwalu jest Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio i Polskie Radio 24

mat. pras. / oprac. rk 

Czytaj także

Warsztaty scenariuszowe Akademii Filmowej Festiwalu NNW

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 14:35
Profesjonalne warsztaty scenariuszowe dla twórców filmów dokumentalnych i fabularnych o tematyce historycznej prowadzone przez znakomitych reżyserów i scenarzystów mają miejsce w ramach Akademii Filmowej Festiwalu NNW. Gościem audycji był Krzysztof Brożek, uczestnik warsztatów, reżyser filmu "Dziedzictwo" opowiadającym o polskim podziemiu niepodległościowym w latach 1939-1955 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzy nominacje ze Studia Reportażu i Dokumentu w XV Festiwalu NNW

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 18:25
Wśród siedemnastu nominowanych reportaży w tegorocznym konkursie Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2023 znalazły się trzy audycje ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Autorami nominowanych reportaży są: Urszula Żółtowska, Antoni Rokicki oraz Jakub Tarka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zrobienie dobrego castingu to sztuka". Piotr Bartuszek o tworzeniu filmu

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 10:00
- Jestem mieszanką ekstrawertyczną, introwertyczną i nie udaję kogoś, kim nie jestem. Jeżeli ktoś mnie zaprasza do współpracy, to znaczy, że ceni sobie moją wyobraźnię i propozycję obsady - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Bartuszek, reżyser castingu i obsady, który pracuje z czołowymi polskimi i zagranicznymi twórcami filmowymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

15. Festiwal NNW w Gdyni. Dlaczego twórcy sięgają po tematykę historyczną?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 11:50
15. już odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW wprowadzi nas w tematykę dróg do wolności narodów i jednostek. Wiemy już, jakie filmy będą rywalizować o nagrody w pięciu konkursach głównych tegorocznego Festiwalu, który odbędzie się w dniach 27-30 września 2023 roku w Gdyni. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Towarzystwo niepokornych". Rusza 15. Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 11:35
"Wolna Polska w wolnym Świecie" - to hasło tegorocznego Festiwalu NNW, który zaczyna się w przyszłym tygodniu. Skłania do pytań, o czym chcą i o czym opowiadają filmowcy zagraniczni. Jak widzą temat wolności z perspektywy własnych krajów. Festiwal to również debaty, prezentacje o świecie nowych technologii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbliża się 15. Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 22:00
Już niedługo w Gdyni startuje 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. - Kino historyczne ma się dobrze i cały czas  się zmienia - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW. - Najlepiej to widać w Gdyni.
rozwiń zwiń