Polskie Radio

Wielki Splendor i nagrody za debiuty w Teatrze Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 16:00
Wielki Splendor przyznawany jest za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Teatr Polskiego Radia honoruje również debiutujących aktorów, reżyserów, dramaturgów i kompozytorów.
Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia wręczył swoje najważniejsze wyróżnienia, czyli nagrody Wielkiego Splendora
Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia wręczył swoje najważniejsze wyróżnienia, czyli nagrody Wielkiego SplendoraFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • Uroczysta gala wręczenia nagród "Wielkich Splendorów i Debiutów Teatru Polskiego Radia" odbywa się pod patronatem Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego w Studiu S2 Polskiego Radia przy ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie.
  • Szczegóły można znaleźć na stronie Teatru Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia

W tym roku laureatami Wielkiego Splendora zostali: Jadwiga Jankowska-Cieślak - polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz Leon Charewicz - aktor teatralny i filmowy, który zadebiutował na deskach teatralnych w 1974 roku.

Od 2006 roku przyznawana jest też nagroda specjalna – Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla wybitnych postaci kultury. W tym roku statuetka w tej kategorii przypadła Tomaszowi Marzeckiemu, znakomitemu aktorowi teatralnemu, filmowemu i dubbingowemu.

Honorowy Wielki Splendor - przyznawany artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego lub kompozycji muzycznej - otrzymało Stowarzyszenie Autorów ZAIKS

 

Podczas gali wręczone zostały nagrody za debiuty 2023 w Teatrze Polskiego Radia. ARETE przyznano dwojgu laureatów: Sarze Lityńskiej za debiut aktorski w słuchowisku "Dzień pierwszy, dzień ostatni" Izabeli Żukowskiej w reżyserii Adama Wojtyszki oraz Ignacemu Lissowi za debiut aktorski w słuchowisku "Co trzeba zabrać na wędrówkę" Małgorzaty Czerwień w reżyserii Janusza Kukuły. Statuetkę dla najlepszego debiutującego reżysera w kategorii DON KICHOT otrzymał Tomasz Cyz za słuchowisko "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza oraz słuchowisko "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego. Z kolei AMADEUSZEM, który przyznawany jest za debiut muzyczny - wyróżniono Jakuba Karpuka, autora muzyki do słuchowiska "Mały książę" w reżyserii Kamila Marii Małanicza. Nagrodę w kategorii TALANTON przyznano Marii Marcinkiewicz-Górnej za tekst słuchowiska "Harenda", którego jest autorką i reżyserką. Wyróżnienie to przyznawane jest dla najbardziej utalentowanego młodego dramaturga radiowego. 

  • Patronat nad wydarzeniem objął Przewodniczący Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański. 
  • Więcej informacji na stronie Teatru Polskiego Radia.

 

mat. pras. / oprac. rk 

Czytaj także

Henryk Bardijewski. Współtwórca polskiej szkoły słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 05:40
- Słuchowisko, forma należąca do literatury, ale i do teatru wyobraźni, interesowało mnie od zawsze - opowiadał w jednej z archiwalnych audycji Henryk Bardijewski. Znakomity dramaturg i satyryk, przez wiele lat związany z Polskim Radiem, zmarł 9 grudnia 2020 roku w wieku 88 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Wielki Splendor 2023. Jadwiga Jankowska-Cieślak i Leon Charewicz laureatami

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 09:24
- W tym roku nagrody Wielkiego Splendora otrzymują: Jadwiga Jankowska-Cieślak i Leon Charewicz - powiedział dyrektor Teatr Polskiego Radia Janusz Kukuła w audycji "Sygnały dnia".
rozwiń zwiń