Polskie Radio
Section05
Karolina Rożej

Wiedza o zdrowiu - nowy przedmiot w szkołach? MEN pracuje nad zmianami w systemie edukacji

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad zmianami w systemie edukacji. Do tej pory pojawiły się propozycje odchudzenia podstawy programowej, uszczuplenia listy lektur czy zniesienia prac domowych. Od jakiegoś czasu mówi się też o odnowionej edukacji zdrowotnej. Wprowadzenie nowego przedmiotu postulował niedawno Rzecznik Praw Pacjenta; MEN z kolei zapowiada, że ma już pewne plany w tym zakresie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Zdrowia edukacja szkoła uczniowie reforma szkolnictwa

DSA, czyli konstytucja internetu. Jakie zmiany wprowadza nowe prawo?

Akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) ma sprawić, by użytkownicy internetu w Unii Europejskiej byli lepiej chronieni przed nielegalnymi treściami, a ich prawa były ściślej przestrzegane w sieci. Parlamentarzyści z Brukseli twierdzą, że nowe przepisy nałożone na dostawców treści oznaczają koniec "dzikiego zachodu" w sieci. Co więcej, użytkownicy internetu będą mogli w łatwiejszy sposób zgłaszać nielegalne treści.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej internet Izabela Kostyszyn bezpieczeństwo w sieci sieć Unia Europejska prawo ue

Światowy Dzień Kota. Jakie mity krążą na temat tych zwierząt?

Światowy Dzień Kota jest obchodzony 17 lutego, m.in. we Włoszech i w Polsce. Ma podkreślać znaczenie kotów w życiu człowieka, zachęcać do niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwiać ludzi na, często trudny, koci los. A jakie mity narosły wokół kotów? I czy jest w nich ziarnko prawdy?
Zobacz więcej na temat:  koty zwierzęta domowe Karolina Rożej Daniel Wydrych Światowy Dzień Kota

Lista lektur zostanie zredukowana? MEN zaprezentowało propozycje zmian

Lista lektur na rok szkolny 2024/2025 jest jednym z elementów tzw. prekonsultacji zmian w podstawach programowych. Propozycje budzą duże emocje społeczne, a Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca, by do dyskusji włączyli się nie tylko nauczyciele, ale również rodzice i sami uczniowie. Konsultacje potrwają do 19 lutego. 
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej lektury szkolne lista lektur

Ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Obejmie blisko 230 tys. osób

Kwalifikacja wojskowa organizowana jest co roku, od 13 lat. Jej celem jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich służby w wojsku. - Zachęcam do tego, by nie lekceważyć tego obowiązku - powiedziała w radiowej Jedynce ppłk Justyna Balik, rzeczniczka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR).
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej wojsko kwalifikacja wojskowa Wojsko Polskie żołnierze

WOŚP 2024. Zebrano ponad 175 mln złotych. Kiedy poznamy ostateczną kwotę?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 32. Z informacji podanych na specjalnej konferencji wynika, że deklarowana suma zebranych środków wynosi 175 426 813 złotych. To jednak nie koniec dobrych informacji - pieniądze wciąż wpływają. Wiele licytacji internetowych zakończy się dopiero 9 lutego. Ostateczny termin na spokojne rozliczenie zbiórki ustalono natomiast na 7 marca. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP 2024 pandemia COVID-19 Karolina Rożej zdrowie

Korespondent Polskiego Radia wystawił na aukcję WOŚP cukierki z pokładu Air Force One. Zostały sprzedane za 5600 zł

Na aukcji 32. Finału WOŚP zostało sprzedane za 5600 złotych pudełeczko cukierków z pokładu Air Force One oraz firmowy kubek prezydenta Joe Bidena. Ekskluzywny zestaw wystawił na licytację korespondent Polskiego Radia w Białym Domu, Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Marek Wałkuski Joe Biden cukierki słodycze WOŚP WOŚP 2024 Stany Zjednoczone USA Karolina Rożej

Puchar Świata w Zakopanem. O co powalczą Polacy w konkursie drużynowym?

PolSKI Turniej wkracza w decydującą fazę. Już dziś od godz. 16.00 w Zakopanem zobaczymy konkurs drużynowy Pucharu Świata w skokach narciarskich. - Jak posłucha się Dawida Kubackiego, to budzi się u niego jakiś optymizm. Może nie na podium, bo konkretnie o wynikach nie mówił, ale rzeczywiście może wystarczy na czwarte albo piąte miejsce? - mówi Andrzej Grabowski, dziennikarz sportowy Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Z głową w górach Karolina Rożej Daniel Wydrych Andrzej Grabowski

"Ewolucja, nie rewolucja". Agnieszka Szydłowska dyrektorką Programu 3 Polskiego Radia

- Chciałabym, żeby Trójka nie była Trójką "moją", tylko żeby to była Trójka, która rozpocznie i śmiało włączy się w rozmowę o tym, jaki kształt mają mieć media publiczne w Polsce. Będzie nie tylko uczestnikiem biernym, ale też prowokowała różnego typu spotkania. To jest właściwie plan na mój początek - mówi Agnieszka Szydłowska, która od 18 stycznia pełni funkcję dyrektorki Programu 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Agnieszka Szydłowska Trójka Polskie Radio