Polskie Radio
Section05
Karolina Rożej

James Bond. Czy nowym agentem 007 będzie Aaron Taylor-Johnson?

- W ekranową postać Jamesa Bonda 007 oficjalnie wcieliło się sześciu aktorów: Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan oraz Daniel Craig - mówi Martyna Podolska, dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia. Czy nowym Bondem zostanie Aaron Taylor-Johnson?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Daniel Wydrych James Bond Daniel Craig Tomasz Raczek Marcin Radomski Aaron Taylor-Johnson Martyna Podolska

Tomasz Sajewicz o Wyspach Korzennych. "Rzadko trafiają tutaj turyści"

Moluki, nazywane Wyspami Korzennymi, to grupa wysp we wschodniej części Archipelagu Malajskiego, wchodząca w skład Indonezji. To właśnie stąd pochodzą przyprawy, które w XVI-wiecznej Europie były cenniejsze niż złoto. 
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Daniel Wydrych Azja Tomasz Sajewicz Polskie Radio Wyspy Korzenne Moluki Północne Archipelag Malajski podróże społeczeństwo odkrycia i ciekawostki przyprawy Indonezja

Oscary 2024: "20 dni w Mariupolu". Nagroda dla filmu o walczącej Ukrainie

Ukraiński dokument "20 dni w Mariupolu" otrzymał Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Film autorstwa Mstysława Czernowa dokumentuje zagładę miasta bombardowanego przez Rosjan. - To bardzo ważna nagroda dla Ukraińców. Przemowa reżysera tego filmu była na pewno najmocniejszym wystąpieniem Gali Oscarowej - mówi Michał Strzałkowski z Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Michał Strzałkowski Jan Pachlowski FILM Ukraina Oscary 2024 Film 20 dni w Mariupolu Mstysław Czernow

Stare przedmioty wiecznie żywe. Jaką wartość mogą mieć starocie?

To, co wydaje się zalegającym w szafie antykiem, w rzeczywistości może być unikatem o ogromnej wartości. Znane są historie starych przedmiotów osiągających astronomiczne kwoty na aukcjach. Nie chodzi jednak wyłącznie o aspekty materialne. Rzeczy, które przetrwały próbę czasu, mogą mieć ogromną wartość sentymentalną.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej kaseta magnetofonowa antyki retro starocie

Wiedza o zdrowiu - nowy przedmiot w szkołach? MEN pracuje nad zmianami w systemie edukacji

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad zmianami w systemie edukacji. Do tej pory pojawiły się propozycje odchudzenia podstawy programowej, uszczuplenia listy lektur czy zniesienia prac domowych. Od jakiegoś czasu mówi się też o odnowionej edukacji zdrowotnej. Wprowadzenie nowego przedmiotu postulował niedawno Rzecznik Praw Pacjenta; MEN z kolei zapowiada, że ma już pewne plany w tym zakresie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Zdrowia edukacja szkoła uczniowie reforma szkolnictwa

DSA, czyli konstytucja internetu. Jakie zmiany wprowadza nowe prawo?

Akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) ma sprawić, by użytkownicy internetu w Unii Europejskiej byli lepiej chronieni przed nielegalnymi treściami, a ich prawa były ściślej przestrzegane w sieci. Parlamentarzyści z Brukseli twierdzą, że nowe przepisy nałożone na dostawców treści oznaczają koniec "dzikiego zachodu" w sieci. Co więcej, użytkownicy internetu będą mogli w łatwiejszy sposób zgłaszać nielegalne treści.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej internet Izabela Kostyszyn bezpieczeństwo w sieci sieć Unia Europejska prawo ue

Światowy Dzień Kota. Jakie mity krążą na temat tych zwierząt?

Światowy Dzień Kota jest obchodzony 17 lutego, m.in. we Włoszech i w Polsce. Ma podkreślać znaczenie kotów w życiu człowieka, zachęcać do niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwiać ludzi na, często trudny, koci los. A jakie mity narosły wokół kotów? I czy jest w nich ziarnko prawdy?
Zobacz więcej na temat:  koty zwierzęta domowe Karolina Rożej Daniel Wydrych Światowy Dzień Kota

Lista lektur zostanie zredukowana? MEN zaprezentowało propozycje zmian

Lista lektur na rok szkolny 2024/2025 jest jednym z elementów tzw. prekonsultacji zmian w podstawach programowych. Propozycje budzą duże emocje społeczne, a Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca, by do dyskusji włączyli się nie tylko nauczyciele, ale również rodzice i sami uczniowie. Konsultacje potrwają do 19 lutego. 
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej lektury szkolne lista lektur