X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Muzyczne podróże". Życie i twórczość Zbigniewa Wodeckiego

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 13:22
Są tacy artyści, których muzyka jest stale doceniana, nawet po ich śmierci. Bez względu na przemijający czas utwory takich osób są wciąż żywe i niezmiennie wywołują głębokie uczucia wśród odbiorców, np. radość bądź nostalgię. Jednym z nich jest Zbigniew Wodecki, o którego życiu i twórczości powiedzieliśmy w "Muzycznych podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 roku.
Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 roku.Foto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

Zbigniew Wodecki urodził się w Krakowie 6 maja 1950 r., natomiast zmarł w Warszawie w roku 2017. Jego ogromna pasja do muzyki sprawiła, że zaczął śpiewać oraz został multiinstrumentalistą. Edukację muzyczną rozpoczął od gry na skrzypcach, lecz z czasem nauczył się także grać na trąbce i fortepianie.  Pomimo że na początku został on wyrzucony z liceum muzycznego, Państwową Szkołę Muzyczną ukończył z wyróżnieniem. 

Posłuchaj
58:36 6.05. MUZYCZNE PODRÓŻE.mp3 Życie i twórczość Zbigniewa Wodeckiego (Muzyczne podróże/PRD)_6.05.2021.

 

Kariera Zbigniewa Wodeckiego zaczęła się rozwijać w latach 60., kiedy rozpoczął grać na skrzypcach w zespołach Anawa i Czarne Perły. Następnie koncertował ze znaną artystką Ewą Demarczyk. Tematem jego twórczości była codzienność oraz ludzkie pasje. Często śpiewał o tym, jak należy żyć, aby być szczęśliwym. W związku z tym niektóre kompozycje są niezwykle optymistyczne oraz romantyczne. Jedną z piosenek, która jest znana wszystkim pokoleniom jest tytułowy utwór do bajki o Pszczółce Mai.

Każdy występ Zbigniewa Wodeckiego wywoływał uśmiech na twarzach słuchaczy. Jego talent i muzyka zostały docenione w wielu konkursach, m.in. dwukrotnie został laureatem nagrody muzycznej "Fryderyk" oraz "Złoty Fryderyk". Na cześć artysty odbywa się także specjalny festiwal, podczas którego artyści wykonują jego utwory. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 6.05.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz więcej na temat: muzyczne podróże
Zobacz także

Czytaj także

Georges Méliès - czarodziej kina

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 15:00
Ponad 150 lat temu, 8 grudnia 1861 roku, w Paryżu, urodził się Georges Melies - który tworzył pierwsze filmy. Jak rozpoczęła się jego przygoda z filmem? Zapraszamy w podróż po muzycznym świecie filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna podróż do kraju Astora Piazzolli

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:46
Każdy wie, że do tanga trzeba dwojga. Jest to oczywiste przede wszystkim dla mieszkańców Ameryki Południowej, w tym także Astora Piazzolli - wybitnego kompozytora i wirtuoza. Jak wyglądało życie jednego z najwybitniejszych twórców tanga? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bułgarska muzyka ludowa

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 13:16
W muzyce piękne jest to, że w zależności od rejonu świata z którego pochodzi ma ona inne brzmienie. Dzięki temu staje się ona charakterystycznym elementem poszczególnych obszarów, co sprawia, że czasem wystarczy posłuchać kilku nut, by wiedzieć jaki kraj dana melodia reprezentuje. W niektórych sytuacjach jest to o tyle łatwiejsze, gdyż dźwięki i rytm muzyczny są jedyne w swoim rodzaju i nie można ich pomylić z niczym innym. Właśnie takim przypadkiem są oryginalne ludowe chóry w Bułgarii.
rozwiń zwiń